Článek
Úspěch ANO překonal nejoptimističtější předpovědi. Historicky nejlepší výsledky dosáhlo ve většině velkých měst, na suverénní vítězství to stačilo v Ostravě, Olomouci, Ústí nad Labem, Hradci Králové i Pardubicích. Historický úspěch hlásí Andrej Babiš i ze Senátu. Po prvním kole má jeho hnutí jednoho senátora, dalších osmnáct postoupilo do druhého kola.
Strany koalice Spolu uhájily svůj primát alespoň v největších městech, v Praze, Brně a těsným rozdílem také v Plzni. Díky společné strategii mají dokonce ještě víc senátorů v druhém kole než ANO.
Volby zastavily dlouholetý vzestup místních sdružení, které ve velkých sídlech tentokrát hodně ztrácely. To se ovšem netýká hnutí Pro Most ani Volby pro Kladno.
A jaké byly důležité momenty těchto voleb? Tady je výběr těch nejzajímavějších.
1. Šéf Senátu vs. Babišova kandidátka
Souboj, na který všichni čekali. Do druhého kola senátních voleb v obvodu Jihlava postoupili šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (ANO). Vystrčil dosáhl na 45 procent hlasů, druhá Nagyová má přes 30 procent.
Babišova kandidátka je se šéfem hnutí ANO obžalovaná v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda. V tomto týdnu ji Andrej Babiš podpořil v kampani na Vysočině.
2. Tři už mají jisté křeslo
Prvním kolem senátních voleb prošli hladce tři senátoři. Dva za vládní koalici a druhý za opoziční hnutí ANO. Hned v prvním kole získali nadpoloviční počet hlasů.
Ve volebním obvodě Ústí nad Orlicí, kde byli jen dva kandidáti, zvítězil starosta Letohradu Petr Fiala, jenž reprezentuje KDU-ČSL a Sdružení pro kraj. Senátorské křeslo za volební obvod Bruntál obhájil s přehledem Ladislav Václavec (ANO).
V Praze 6 se ziskem 50.28 % hlasů obhájil senátorské křeslo také už v prvním kole ředitel gymnázia Jiří Růžička reprezentující koalici KDU+ODS+STA+TOP.
3. Po osmnácti letech konec
Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) prohrál v prvním kole v Karlových Varech se třemi soupeři a nepostupuje. Tím končí po osmnácti letech jeho senátní kariéra. Na třetí obhajobu mají ještě šanci občanští demokraté Jiří Oberfalzer z Berouna a Tomáš Jirsa z Českého Krumlova, kteří první kolo ve svých obvodech vyhráli.
4. Zajímavé druhé kolo senátních voleb
Vedle jihlavského souboje Nagyová-Vystrčil mají klíčový význam duely v Karlových Varech a Kroměříži. Proti konkurentům z ANO do nich nastoupí zástupkyně Okamurovy SPD, operátorka záchranné služby Eva Chromcová, a představitelka radikálních kritiků proticovidových opatření známých z Václavského náměstí, advokátka Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).
Naopak do druhého kola se nedostal žokej Josef Váňa (ANO), kterého v Plzni přeskočili přeštický starosta Karel Naxer z TOP 09, který kandidoval za koalici Spolu, a nezávislá kandidátka Daniela Kovářová.
5. Piráti přišli o Mariánské Lázně
Komunální volby v Mariánských Lázních vyhrálo hnutí ANO v čele s Martinem Hurajčíkem. Získalo 32,46 procenta hlasů a osm mandátů v 21členném zastupitelstvu. Piráti, kteří vedli město osm let, skončili na třetím místě se třemi mandáty a jejich podpora není pro sestavení městské rady nezbytná. Druhé se umístilo uskupení Změna pro Mariánské Lázně.
6. Boj o bašty STAN
Starostové byli před volbami v nejsložitější situaci ve své historii kvůli aférám, které se hnutí dotkly. Hnutí STAN ztratilo některé své tradiční bašty, jako je například Zlín, kde se sedmi procenty skončilo až šesté. Drtivě zde vyhrálo ANO. S Babišovým hnutím se Starostové v koalici s lidovci a TOP 09 utkali také v Liberci. Tam první příčku těsně udrželi.
„Senátní (volby) zůstávají za naším očekáváním, nebudu nalhávat, že jsme spokojeni,“ řekl předseda hnutí Vít Rakušan. Do druhého kola postoupili jen dva kandidáti.
7. Robert Šlachta starostou?
V Pohořelicích na Brněnsku vyhrála volby Přísaha s lídrem Robertem Šlachtou. Hnutí, které bývalý policista založil, kandidovalo v komunálních volbách poprvé. Ve Šlachtově rodných Pohořelicích získalo 41,29 procenta hlasů, to znamená devět míst v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. Druhá skončila s pěti mandáty ODS, kterou vedl současný starosta Miroslav Novák.
8. Jde to i bez STAN, ukázaly Poděbrady
Sdružení Nezávislí kandidáti Poděbrady poděbradského starosty Jaroslava Červinky, kritizovaného za rasistické výroky, zvítězilo ve volbách. Červinka chce ve vedení města pokračovat, koaliční jednání podle něj začnou brzy. Po sečtení okrsků získalo jeho sdružení necelých 30 procent hlasů. Druhá je s necelými 20 procenty Volba pro Poděbrady.
9. ČSSD ještě žije
Díky osobnostem a důmyslné strategii se udržela nad vodou ČSSD. Dva její kandidáti do Senátu, Jaromír Strnad a Zdeněk Matušek, si zajistili podporu hnutí ANO a postoupili do druhého kola v Kutné Hoře a Frýdku-Místku. Jejich úspěch bledne ve srovnání s Janem Wolfem, který obhájil místo primátora Karviné ziskem 51 procent.
V téměř stotisícových Pardubicích zajistil Jakub Rychtecký sociální demokracii třetí místo, také z toho důvodu, že svou kandidátku nazval Žijeme Pardubice. Nezklamal ani předseda ČSSD Michal Šmarda, jehož kandidátka Lepší Nové Město nenašla v Novém Městě na Moravě rovnocenného soupeře. Bývalý místopředseda strany Jan Birke získal se svou kandidátkou dvanáct mandátů z pětadvaceti v Náchodě.
10. SPD slaví úspěch
Hnutí SPD považuje volby za úspěch, podle předsedy Tomio Okamury to vypadá na historický nárůst počtu zastupitelů ve městech i obcích.
Po sečtení všech okrsků už je zřejmé, že se SPD skutečně stala silnou komunální stranou. Společná kandidátka SPD a Trikolory získala přes deset procent hlasů v Ostravě, Olomouci, Ústí nad Labem a dalších velkých městech.
V senátních volbách do druhého kola postoupila za SPD Eva Chromcová v Karlových Varech. Okamura před volbami avizoval, že pro hnutí, které je nejnovějším parlamentním subjektem, bude úspěchem každý postup do druhého kola.