Článek
Slovenská vládní strana Směr nakonec v nově vzniklé europarlamentní frakci Patrioti pro Evropu nezasedne. Podle Roberta Fica je lepší, když bude pětice jeho europoslanců nezařazená.
Předseda strany a premiér to řekl ve videu, které ve čtvrtek zveřejnil na facebooku. K tomuto formátu se vrátil poprvé od zranění, která utrpěl v květnu při pokusu o atentát, z něhož viní „aktivistu opozice“.
Fico nyní potvrdil rozkol při vyjednávání se sociálnědemokratickou frakcí S&D, o němž už v úterý informovala europoslankyně Monika Beňová.
„Evropští socialisté se asi domnívají, že prodáme svoji duši, a že za členství ve straně evropských socialistů a v socialistické frakci v EP upustíme od suverénních postojů k Ukrajině, migraci a právu veta či od etických otázek,“ prohlásil Fico k jednání s frakcí.
V ní bylo Směru členství pozastaveno loni na podzim, podobně jako o něco dříve ve Straně evropských socialistů (PES). Důvod? Vládní koalice s radikálně pravicovou Slovenskou národní stranou (SNS) a odklon Ficovy strany od hodnot frakce.
Kam směřuje Směr?
Uvnitř Směru údajně o členství v nové frakci probíhala živá debata, protože pro část straníků je příliš pravicová. Vstupem do PfE by navíc strana zřejmě přišla o reálný politický vliv na evropské úrovni.
Směr se přitom dál deklaruje jako sociálnědemokratická strana. Prosazuje sociální politiku, ovšem ve společenských otázkách zastává silně konzervativní, nacionalistické a v některých tématech až xenofobní názory. Často také přebírá proruské narativy, přitom zůstává pragmatická ve vztahu k Ukrajině.
Fico ve čtvrtečním videu uvedl, že Směr je „autentická slovenská sociální demokracie“. Z toho důvodu se nakonec nepřipojí k nově vzniklé frakci Patrioti pro Evropu. O možnosti, že by Směr ve frakci nacionalistických stran doplnil Fidesz Viktora Orbána a hnutí ANO Andreje Babiše, se spekulovalo.
„Směr nemůže vstupovat do evropských politických struktur, které s levicí a sociální demokracií nemají vůbec nic společného,“ řekl teď jasně Fico.
Uvedl také, že poslanci Směru nikdy nepodpoří vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance.
Stavění hráze
Premiér se podle svých slov do práce vrátil 1. července. Na veřejnosti se zatím objevil při oslavách cyrilometodějského svátku a pak při kontrole úrody obilí.
Ve čtvrtečním videu krom jiného spílal opozici a kritickým médiím. Už 5. července ostatně v projevu na hradě Devín označil progresivní a liberální hodnoty za národního nepřítele. „Musíme všichni společně postavit obrovskou hráz nesmyslným progresivním a liberálním ideologiím, které se šíří jako rakovina,“ řekl ostře minulý pátek.
Dodal, že progresivismus a liberalismus poškozují Slovensko. „Já nechci, aby Slovensko patřilo mezi země, které dělají ze západní civilizace karikaturu.“
Pod „hrází“ si představuje změnu ústavy. Konkrétnější o proměně základního zákona zatím nebyl. Jeho projev namířený proti liberálům však rezonoval v médiích, u koaličních partnerů a také v opozici.