Článek
Danuše Nerudová, lídryně kandidátky Starostů v evropských volbách, bude muset zapomenout na svou ambici stát se příští eurokomisařkou, tedy členkou „vlády“ EU za Česko. Naopak favoritem na vysokou funkci v Bruselu, jehož nominaci musí schválit celá vláda, je teď Jozef Síkela, ministr průmysl a obchodu za Starosty.
Sen Nerudové zhatil slabý volební výsledek STAN, který zůstal za očekáváním: Zisk 8,7 procenta hlasů a dvou mandátů, přitom potenciál hnutí (počet lidí, kteří o něm uvažovali) byl trojnásobný.
Mimo jiné právě příslib křesla v Evropské komisi, které podle koaliční dohody náleží Starostům, byl tím, čím předseda hnutí Vít Rakušan zlákal profesorku ekonomie na svou kandidátku. Hnutí STAN se o Nerudovou, která zazářila v prezidentských volbách, dlouho přetahovalo s TOP 09.
Příští týden o nominaci bude jednat širší vedení hnutí STAN. Podle informací Seznam Zpráv s největší pravděpodobností raději navrhnou dvě jména – kromě povinné Danuše Nerudové ještě přidají Jozefa Síkelu.
Přečtěte si rozhovor s Danuší Nerudovou po zveřejnění volebních výsledků:
Odměna za volby nejspíš nebude
Starostové jsou z výsledku eurovoleb zklamaní, protože od Nerudové v čele si slibovali větší přínos – za nějž by si zasloužila „odměnu“ v podobě křesla v Bruselu.
„Řeknu to na rovinu: Kdyby naše kandidátka získala 15 procent a měli jsme čtyři europoslance, tak by pozice Danuše Nerudové byla silnější,“ řekl místopředseda STAN Jan Lacina a dodal: „Takto nabízíme do Evropské komise jednoho muže, jednu ženu. Dodám, že Jozef Síkela brilantně zvládl energetickou krizi a v Evropě má výborné jméno.“
Podobně už před volbami mluvil i ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák ze STAN, podle něhož jedině slušný výsledek mohl smazat Nerudové hendikep: „Kdyby Danuše Nerudová výrazně uspěla a měla hodně preferenčních hlasů, byl by to argument pro šéfku komise Ursulu von der Leyenovou, že sice nemá exekutivní zkušenost, ale má silný mandát a důvěru voličů.“
Rozhovor s Martinem Dvořákem nejen o Nerudové:
I přes tato vyjádření stranických kolegů má Danuše Nerudová pořád velké zastání u předsedy STAN Víta Rakušana, který ji – i přes pochybnosti kolegů – dál tlačí. Argumentuje tím, že její předcházející působení v čele Mendelovy univerzity je dostatečnou průpravou. Přál by si ji jako eurokomisařku, která má na starosti regionální rozvoj.
Sama Nerudová se k tomu nechce aktuálně vyjadřovat: „Teď jsem byla zvolena do Evropského parlamentu. V následujícím týdnu se tyto věci budou řešit, nechci teď spekulovat.“
Nedostatek politických zkušeností
Proti Danuši Nerudové se už před volbami vymezovaly ostatní vládní strany, nejvíc ODS. Argumentovaly tím, že bývalá univerzitní rektorka postrádá zkušenosti z unijní politiky, takže by v Komisi dostala na starost velmi slabý resort.
„Je pro nás klíčové, aby Česko mělo silné hospodářské či ekonomické portfolio. Předpokladem k tomu je nabídka politicky zkušené osobnosti,“ říká šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s tím, že taková křesla dostávají v Bruselu většinou silné persony, které prošly vládami – bývalí ministři, premiéři, vicepremiéři.
Premiér Petr Fiala už o postu v nové Evropské komisi, v níž teď sedí za Česko Věra Jourová za ANO, jedná se šéfkou Komise Ursulou von der Leyenovou, s níž má velmi dobré vztahy. Podle informací Seznam Zpráv je ve hře ekonomický post komisaře pro hospodářskou soutěž.
To bude důležité zvlášť v době, kdy se rozjíždí další kolo dotačních dostihů mezi unijními státy, kde malé země nemohou konkurovat velkým. Bude proto nutné ostražitě hlídat, aby třeba bohaté Německo nepomáhalo svým podnikům při zelené transformaci způsobem, na nějž slabší země nestačí.
„Ano, já už teď vytvářím předpoklady pro to, aby Česko mělo kvalitní portfolio, abychom využili dobré pozice, kterou v Evropě máme. Jednám se všemi aktéry, chceme silný ekonomický resort,“ řekl už před volbami premiér Fiala.
Životopis bankéře Jozefa Síkely, který byl členem představenstva rakouské Erste Bank, by se mohl v Bruselu líbit. Ve vládních stranách si jeho kompetenci všichni pochvalují a zároveň rovněž všichni okamžitě dodávají, že je někdy nesnesitelně sebevědomý a ješitný.