Článek
V roce 2024 se konají volby do Evropského parlamentu, volby do krajských zastupitelstev a volby do Senátu.
Výsledky eurovoleb 2024
Výsledky voleb do Evropského parlamentu v roce 2024 za Česko zveřejnil Český statistický úřad v neděli 9. června po 23. hodině.
Vítězem se stalo hnutí ANO, které získalo 26,14 procenta hlasů a sedm mandátů. Na druhém místě skončila koalice Spolu se ziskem 22,27 procenta a šesti mandátů. Jako třetí se umístila koalice Přísaha a Motoristé s výsledkem 10,26 procenta a dva mandáty.
Na výsledky bylo nutné počkat až do uzavření poslední volební místnosti v zemích Evropské unie, ve kterých se volby do Evropského parlamentu o víkendu konaly. Výsledky se tedy nezveřejňovaly průběžně. Seznam Zprávy však s jednodenním předstihem už v sobotu večer připravily predikci výsledků.
Volební účast
Z pohledu volební účasti v Česku patří volby do Evropského parlamentu k těm nejméně populárním. Konaly se zatím celkem pětkrát a pouze v roce 2024 volební účast přesáhla 30 procent. Rok 2024 byl v tomto smyslu rekordní, volební účast dosáhla 36,45 procenta.
V minulých volbách byla volební účast 28,72 procenta, rok 2014 patřil historicky k nejhorším, přišlo pouhých 18,2 procenta voličů.
Kdy se konaly eurovolby 2024
Voliči v zemích Evropské unie vybírali nové europoslance od čtvrtka 6. června do neděle 9. června 2024. V květnu tento termín potvrdila Rada Evropské Unie. Jednotlivé státy si následně zvolily den či dny, kdy u nich volby proběhnou.
V České republice se volby tradičně konají ve dvou dnech – v pátek a v sobotu. Termín voleb do Evropského parlamentu byl od pátku 7. června do soboty 8. června 2024. Volební místnosti byly v pátek otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.
Kandidáti ve volbách do Evropského parlamentu
Kdo kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu 2024? Podívejte se na přehled níže.
Koho volit – volební kalkulačka
Nerozhodnutí voliči si mohli s pomocí volební kalkulačky zjistit, které strany či hnutí nejlépe reprezentují jejich názory a postoje.
Volební systém
Do Evropského parlamentu se volí poměrným systémem. Získaná procenta stran či hnutí ve volbách se přepočítávají na následné mandáty. V členských zemích se ovšem liší takzvaná prahová hodnota. Určuje procento, které je potřeba ve volbách získat, aby se politické uskupení kvalifikovalo do boje o mandáty. V České republice je tato hranice stejná jako například ve volbách do Poslanecké sněmovny, tedy pět procent.
Počet europoslanců jednotlivých zemí se odvíjí podle počtu obyvatel dané země.
Kdo může volit
Ve volbách do Evropského parlamentu mohou volit občané České republiky, kteří alespoň druhý den voleb dosáhnou věku 18 let. Zároveň tento občan nemá omezenou svobodu z důvodu ochrany zdraví a omezenou svéprávnost k výkonu volebního práva.
Voličem může být také občan jiného členského státu Evropské unie. Podmínkou ale je, že alespoň druhý den voleb dosáhne věku 18 let a je přihlášen k trvalému či přechodnému pobytu na území České republiky. Pokud chce hlasovat pro české kandidáty do Evropského parlamentu, musí zažádat o zápis do seznamu voličů. V případě, že hlasoval v předchozích volbách, na seznamu by měl být automaticky. Přesto je doporučeno si zápis zkontrolovat.
Kolik europoslanců volíme
Ve volbách do Evropského parlamentu vybíráme 21 europoslanců, kteří budou po dobu pěti let zastupovat Českou republiku v europarlamentu.
Plat europoslance
Od července 2009 je plat europoslanců sjednocen, to znamená, že všichni europoslanci v Evropském parlamentu pobírají stejnou částku. Ta se rovná 38,5 procenta platu soudce Soudního dvora EU, vyplácena je z rozpočtu Parlamentu.
Od 1. července 2022 tato částka činí 9808,67 eura (cca 233 tisíc korun) před zdaněním. Poslanci z ní odvádějí unijní daň a příspěvky na sociální zabezpečení, po těchto odvodech se jedná o částku 7646 eur (cca 182 tisíc). Částka následně ještě podléhá vnitrostátnímu zdanění daného členského státu.
Volba ze zahraničí
Ve volbách do Evropského parlamentu není možné volit ze zahraničí. Hlasovat je možné pouze na území České republiky, nikoliv na zastupitelských úřadech v zahraničí. V těchto volbách je možné volit s voličským průkazem kdekoliv na území Česka.
Voličský průkaz
Pokud se v průběhu voleb nemůžete dostavit do volební místnosti ve svém volebním okrsku, neznamená to, že nemůžete jít volit. Právě pro tyto případy existuje voličský průkaz.
V případě voleb do Evropského parlamentu lze s voličským průkazem volit v kterékoliv volební místnosti na území České republiky. O voličský průkaz si musíte zažádat ode dne vyhlášení termínu voleb na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště třemi způsoby – osobně, písemně nebo elektronicky.
Kdy zažádat o voličský průkaz?
Dokdy si musíte zažádat o voličský průkaz, čtěte níže v článku.
Výsledky eurovoleb 2019
Vítězem čtvrtých voleb do Evropského parlamentu v roce 2019 se stalo podle očekávání a prognóz hnutí ANO. Získalo 21,18 procenta hlasů a šest mandátů, na druhém místě skončila ODS se ziskem 14,54 procenta a čtyř mandátů. Eurovolby 2019 jsme sledovali online.