Článek
Ke zvolení do horní komory parlamentu stačí získat v průměru zhruba 10 tisíc hlasů. Před šesti roky, když se volilo ve stejných obvodech jako letos, dokonce Zdeňku Nytrovi z ODS stačilo k úspěchu v druhém kolem 6 tisíc hlasů.
Přitom lidé, kteří usednou v Senátu, mají významné pravomoce – zejména upravovat zákony, které jim posílají ke schválení poslanci, ale mohou například aktivovat články Ústavy, kterými lze omezit pravomoce prezidenta.
V současnosti je v jasné opozici proti vládě Petra Fialy jen deset senátorů z celkových jednaosmdesáti. I kdyby kandidáti navázáni na strany ve Fialově kabinetu zcela propadli, stále by současné vládní strany a jejich sympatizanti měli většinu. Přesto můžou výsledky letošních voleb zahýbat českou politickou scénou, zejména, když jim dal Andrej Babiš punc „referenda o vládě“.
1. Přední muži Senátu obhajují své mandáty
Že křeslo obhajuje šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS), je všeobecně známé. Kvůli masivní závěrečné kampani hnutí ANO se však jeho cesta k obhajobě mandátu může zkomplikovat – premiér Andrej Babiš s lidmi z vedení hnutí jede na Jihlavsko podpořit svou spoluobžalovanou kandidátku Janu Nagyovou.
Již méně se pak zdůrazňuje, že do volebních soubojů jdou všichni muži, kteří v současnosti sedí na místopředsednických funkcích (místopředsedkyně Jitka Seitlová z KDU-ČSL obhájila svůj mandát před dvěma lety) a většina šéfů senátních frakcí.
Voliče jde o opětovnou důvěru požádat například Vystrčilův největší senátní konkurent a jeho přímý zástupce Jiří Růžička. Ten v minulých volbách kandidoval za TOP 09 a STAN a na rozdíl od většiny senátorů nominovaných TOP 09 se stal členem starostenského klubu. Před dvěma lety chtěl stanout v čele horní komory, Vystrčil ale místo uhájil. Růžička nyní kandiduje za koalici lidovců, ODS, Starostů a TOP 09. O jeho místo usiluje hned sedm kandidátů.
Volební kalkulačka pro senátní volby 2022
Volí se ve vašem obvodu letos do Senátu? S volební kalkulačkou Seznam Zpráv a sdružením KohoVolit.eu zjistíte, kteří kandidáti či kandidátky budou nejlépe reprezentovat vaše názory a postoje.
K dosavadním osmnácti letům v senátních lavicích pak chtějí přidat dalších šest zdejší matadoři – a to i ve svých místopředsednických funkcích – Jiří Oberfalzer z ODS a Jan Horník ze STAN.
Zatímco Oberfalzer z ODS získal status kandidáta jednoznačně a sešikovaly se za něj všechny strany koalice Spolu, proti Horníkovi ze STAN kandiduje současný karlovarský hejtman Petr Kulhánek (KOA), který stanul v čele kraje jako nominant hnutí STAN.
Příběh je to pikantní hned v několika rovinách. Například Jan Horník před šesti lety Kulhánka doporučoval jako svého nástupce. A pokud by Kulhánek dokázal Horníka letos porazit, stanul by na místě svého otce – prvního karlovarského senátora Vladimíra Kulhánka, kterého Horník před téměř dvěma dekádami vystřídal.
Dokonce ve stranických primárkách STANu na Karlovarsku Horníka o dva hlasy porazil, stranická centrála hnutí STAN ale nakonec rozhodla, že nominuje opět Horníka a tak Petr Kulhánek kandiduje za svou domovskou Karlovarskou občanskou alternativu a dokonce proti sobě STAN a KOA kandidují i v komunálních volbách v Karlových Varech.
Z vlivných mužů Senátu pak obhajují i předsedové dvou nejsilnějších klubů Zdeněk Nytra z ODS a Petr Holeček ze STAN.
2. Senátoři ANO „zběhli“, Vokřál zkouší návrat
Hnutí ANO patří mezi strany, které senátní volby „neumí“. Navíc, hned dva ze tří obhajujících senátorů jim utekli ke konkurenci.
Jedním z nich je předseda jejich společného klubu se sociálními demokraty Jaroslav Větrovský.
„Oslovili mne lidé z Jihočeši 2012, které jsem před lety pomáhal zakládat, a tak kandiduji za ně,“ řekl Seznam Zprávám bez bližších podrobností. Hnutí ANO pak v „jeho“ táborském volebním obvodě postavilo vlastního stranického kandidáta.
Druhým „uprchlíkem“ je ředitel brněnské hvězdárny a senátor za Brno-město Jiří Dušek. Ten letos kandiduje jako společný kandidát ODS, ČSSD a regionálních hnutí. Hnutí ANO proti němu postavilo někdejšího brněnského primátora Petra Vokřála, který byl dokonce jeden čas místopředsedou hnutí. Teď je nestraníkem, nicméně mezi členy hnutí ANO se o něm mluví jako o jednom z favoritů.
Vokřál opustil ANO v roce 2020 dle svých slov kvůli „narůstajícímu politikaření a proto, že některé brněnské organizace jsou napojené na podsvětí“ krátce před tím, než Andrej Babiš kvůli kauze Stoka (machinace s veřejnými zakázkami) rozpustil celou brněnskou organizaci.
Očekává se pak i obhajoba bruntálského senátora za ANO Ladislava Václavce.
3. ČSSD hrozí, že jí v parlamentu zůstane jediný člověk
O udržení se v parlamentní politice bude bojovat sociální demokracie. Ze tří senátorů může přijít hned o dva. Viditelnější Jan Žaloudík z Brna už letos nekandiduje vůbec, veřejnosti méně známý Jaromír Strnad obhajuje již podruhé v Kutné Hoře. Právě Strnada pak špičky sociální demokracie zmiňují, když odpovídají, zda může někdo z jejich kandidátů uspět.
Druhým „želízkem v ohni“ je někdejší europoslankyně a dnes náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Olga Sehnalová. Před dvěma lety, kdy socialisté celorepublikově prohráli krajské volby, dokázala získat druhý největší počet preferenčních hlasů po Jiřím Čunkovi a socialisty na hejtmanství udržet. Letos se pokusí udolat místopředsedkyni KDU-ČSL Šárku Jelínkovou, která na posledním volebním sjezdu přišla o místo 1. místopředsedkyně strany. „Každý mandát je úspěch,“ nechtěl spekulovat o výsledku předseda ČSSD Michal Šmarda.
Třetím jménem, které v neformálních rozhovorech s politiky ČSSD (ale i ANO) padá, je třinecký lékař Zdeněk Matušek, který je jejich společný kandidát.
4. Piráti chtějí zopakovat úspěch Šípové
Další strana, která patří mezi ty, o kterých se říká, že senátní volby neumí, jsou Piráti. Jejich kandidáty a kandidátky jsou povětšinou čtyřicátníci, všeobecně málo známí. V minulých doplňovacích volbách ale přesto zazářila kladenská právnička Adéla Šípová, která dokázala porazit politické matadory Jiřího Dienstbiera z ČSSD a Petra Bendla z ODS.
Podobný příběh by se letos mohl odehrát ve volebním obvodě Jičín, kde proti silnému zástupci koalice Spolu a 1. místopředsedovi TOP 09 Tomáši Czerninovi nasadili Piráti ředitelku kulturního čtrnáctideníku A2 Martu Martinovou. Ostatně Adéla Šípová ji veřejně a intenzivně podporuje, takže paralela s ní by v případě úspěchu byla na místě.
Papírově silnějších kandidátů je zde ale více, například Dana Kracíková, starostka Železnice kandidující za hnutí STAN, svého kandidáta proti Czerninovi postavilo i hnutí ANO – Jaromíra Dědečka.
Obdobně si Piráti myslí na úspěch Dany Balcarové v senátním obvodě na Praze 6 proti Jiřímu Růžičkovi. Strategie je podobná – aktivní žena proti „papalášovi“. Někdejší pirátská poslankyně na svém zvolení pracuje již řadu měsíců, pro snadnou rozpoznatelnost zvolila i dress code v jednotné barvě s jejími volebními materiály.
5. Uspěje „hlas ulice”?
Po shromáždění zhruba 70 tisíců lidí na Václavském náměstí z kraje září bude zajímavé sledovat, zda se „hlasu ulice“ podaří proměnit podporu lidí z náměstí v reálně odevzdané hlasy.
S podporou zpochyňovače masakru v ukrajinské Buči Jaroslava Doubravy například kandiduje pod značkou strany Právo Respekt Odbornost (PRO 2022) v ústeckém volebním obvodu expolicista Jaroslav Telecký. Jeho protikandidáty jsou rektor Univerzity J. E. Purkyně Martin Balej nebo ústecký primátor za ANO Petr Nedvědický, jenže bývalý komunista Doubrava zde dokázal před šesti lety porazit jak univerzitního profesora, tak známého podnikatele a filantropa.
Pro připomenutí, předseda PRO 2022 je Jindřich Rajchl – ten mluvčí z Václavského náměstí, který obvinil premiéra Petra Fialu z vlastizrady a slíbil, že na současnou vládu podá kvůli mezinárodní korupci žalobu, nebo tvrdil, že pražský primátor Zdeněk Hřib nechal vypnout městské kamery, aby nebylo možné spočítat demonstranty. Jenže Hřib žádné kamery vypnout nenechal.
Do senátního klání letos poslali sedm uchazečů, z těch známějších je to Rajchlův první zástupce právník Tomáš Nielsen, který proslul mimo jiné jako aktivista v době pandemie covidu, kdy zahlcoval dotazy přetížené hygienické stanice, nebo psal výstražné e-maily ředitelkám a ředitelům škol v souvislosti s nošením roušek. Strana PRO 2022 jej poslala přímo proti obhajujícímu předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi.
Své dva kandidáty ale postavil i spolek Manifest.cz, jehož čelní představitelé kandidují na komunálních kandidátkách s SPD a Trikolorou. Například v Praze. I zde jde o odmítače proticovidových opatření, kteří se v souvislosti s válkou na Ukrajině začali pouštět i do zahraničně-politických témat a šířit prorusky zaměřené dezinformace.
Dvacet kandidátů o Senát postavilo i SPD. Během minulých doplňovacích voleb ale Tomio Okamura nasadil dokonce 26 kandidátů, ale žádný se neprobojoval ani do druhého kola.
Obvod č. 1 – Karlovy Vary
- Jan Horník (STAN)
- Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa)
- Eva Chromcová (nestraník za SPD)
- Pavel Petričko (bez politické příslušnosti)
- Věra Procházková (ANO)
- Bohdan Vaněk (Piráti)
- Bedřich Šmudla (Hnutí PES)
- Petr Ajšman (SRDCEM PRO ...)
- Martin Maleček (nestraník za Volba pro kraj)
- Václav Slavík (KDU-ČSL za SPOLU)
- Jan Havel (nestraník za DSZ - Za práva zvířat)
Obvod č. 4 – Most
- Alena Dernerová (nestraník za Spojení demokraté - Sdružení nezávislých)
- Michal Moravec (nestraník za Národní demokracie)
- Ivana Turková (SPD)
- Jan Paparega (ProMOST, podporovaný SPOLU)
- Hana Aulická Jírovcová (bez politické příslušnosti)
Obvod č. 7 – Plzeň-město
- Václav Chaloupek (Občané patrioti, s podporou STAN)
- Jan Kůrka (nestraník za SPD)
- Josef Váňa (nestraník za ANO)
- Daniela Kovářová (bez politické příslušnosti)
- Jiří Valenta (KSČM)
- Karel Naxera (TOP 09 za SPOLU)
- Pavel Šrámek (člen Agrární demokratické strany, navrhuje PRO PLZEŇ)
Obvod č. 10 – Český Krumlov
- Tomáš Jirsa (ODS, s podporou TOP 09)
- Robert Huneš (KDU-ČSL)
- Dalibor Uhlíř (nestraník za NEZÁVISLÍ)
- Miroslav Lorenc (nestraník za ANO)
- Václav Mikeš (SPD)
Obvod č. 13 – Tábor
- Jaroslav Větrovský (nestraník za JIHOČEŠI 2012)
- Martin Kákona (Piráti)
- Jiří Machač (bez politické příslušnosti)
- Olga Bastlová (ČSSD)
- Evžen Zadražil (nestraník za Svobodní)
- Jiří Šimánek (nestraník za STAN)
- Martin Kupec (ANO)
- Marek Slabý (nestraník za Tábor 2020, s podporou ODS, TOP 09, KDU-ČSL)
- Miloš Zábranský (nestraník za SPD)
Obvod č. 16 – Beroun
- Jiří Oberfalzer (ODS za SPOLU)
- Martin Karim (Piráti)
- Michal Auředník (nestraník za NEZÁVISLÍ)
- Janis Sidovský (nestraník za SEN 21 a LES)
Obvod č. 19 – Praha 11
- Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11, s podporou SEN 21 a Zelených)
- Hana Kordová Marvanová (nestraník za SPOLU)
- Vladimír Špidla (ČSSD)
- Robert Vašíček (nestraník za Česká strana národně sociální)
- Šárka Oharková (Hnutí PES)
- David Bohbot (Svobodní)
- Tomáš Hudeček (bez politické příslušnosti)
- Milan Urban (SPD)
Obvod č. 22 – Praha 10
- Renata Chmelová (nestraník za STAN, s podporou Zelených, LES a SEN 21)
- Štěpán Kavur (ČSSD)
- Jiří Kobza (SPD)
- Jan Pirk (nestraník za SPOLU))
- Bohumil Zoufalík (Nezávislí pro Prahu 10 - hnutí pro lepší desítku)
- Helena Leisztner (ANO)
Obvod č. 25 – Praha 6
- Jiří Růžička (nestraník za SPOLU, s podporou STAN)
- Petr Pavlík (ČSSD)
- Jaroslav Dvořák (člen SPOZ, navrhuje Česká strana národně sociální)
- Jiří Pavel Pešek (nestraník za Manifest.cz - Pravá Svoboda a Prosperita)
- Petr Vacek (Právo Respekt Odbornost)
- Lenka Helena Koenigsmark (nestraník za SEN 21)
- Petr Hannig (Rozumní)
- Dana Balcarová (Piráti)
Obvod č. 28 – Mělník
- Petr Holeček (nestraník za STAN)
- Ivan Noveský (nestraník za Právo Respekt Odbornost)
- Andrea Brzobohatá (ANO)
- Jarmila Smotlachová (ODS, s podporou KDU-ČSL)
- Zdeněk Šarapatka (nestraník za TOP 09)
- Karen Pumrová (Manifest.cz - Pravá Svoboda a Prosperita)
- Milan Němec (Za sport a zdravý Mělník)
Obvod č. 31 – Ústí nad Labem
- Věra Nechybová (Ústecké fórum občanů)
- René Hladík (SPD)
- Martin Krsek (nestraník za SEN 21)
- Jaroslav Telecký (nestraník za Právo Respekt Odbornost)
- Miloslav Buldra (KSČM)
- Jan Beer (nestraník za ROZUMNÍ)
- Alfréd Dytrt (nestraník za TOP 09, s podporou KDU-ČSL)
- Martin Balej (nestraník za ODS)
- Petr Nedvědický (ANO)
Obvod č. 34 – Liberec
- Michael Canov (SLK)
- Svatopluk Holata (SPD)
- Martina Motshagen (ODS za SPOLU)
- Radka Loučková Kotasová (ANO)
Obvod č. 37 – Jičín
- Tomáš Czernin (TOP 09 za SPOLU)
- Marta Martinová (nestraník za Piráti, s podporou SEN 21)
- Dana Kracíková (nestraník za STAN)
- Eva Kotyzová (SPD)
- Jaromír Dědeček (ANO)
- Václav Ort (KSČM)
- René Franěk (člen ODS, navrhují Svobodní)
Obvod č. 40 – Kutná Hora
- Jaromír Strnad (ČSSD, s podporou ANO)
- Jiří Reichl (KSČM)
- Luděk Jeništa (nestraník za STAN)
- Jiří Strachota (Svobodní)
- Bohuslav Procházka (KDU-ČSL)
- Kateřina Daczická (nestraník za ODS)
- Antonín Dušek (SPD)
Obvod č. 43 – Pardubice
- Miluše Horská (nestraník za KDU-ČSL s podporou Nestraníci a ODS)
- Martin Charvát (ANO)
- Svatopuk Pleva (Bezpečnost, odpovědnost, solidarita)
- Jaromír Nosek (nestraník za SPD)
- Milan Bušek (bez politické příslušnosti)
- Vladimiír Ninger (ČSSD, s podporou Strana soukromníků České republiky)
Obvod č. 46 – Ústí nad Orlicí
- Stanislav Ešner (ANO)
- Petr Fiala (Společně pro kraj, s podporou KDU-ČSL, ČSSD)
Obvod č. 49 – Blansko
- Jaromíra Vítková (KDU-ČSL za SPOLU)
- Jiří Rokos (SPD)
- Antonín Žirovnický (nestraník za ANO)
- Drago Sukalovský (STAN)
- Filip Vítek (Piráti)
- Martin Sklář (nestraník za Strana soukromníků České republiky)
- Zdeněk Wetter (ČSSD)
Obvod č. 52 – Jihlava
- Miloš Vystrčil (ODS za SPOLU)
- Jana Nagyová (ANO)
- Luděk Růžička (Domov)
- Václav Lhotský (SPD)
- Tomáš Nielsen (Právo Respekt Odbornost)
- Josef Pavlík (nestraník za KSČM)
Obvod č. 55 – Brno-město
- Bořek Semrád (nestraník za ANO)
- Tomáš Töpfer (nestraník za SPOLU)
- Bohumil Smutný (KSČM)
- Petra Rédová Fajmonová (Právo Respekt Odbornost)
- Radomír Pavlíček (STAN)
- Pavel Trčala (Moravské zemské hnutí, s podporou Moravané)
- Tomáš Kotas (SPD)
Obvod č. 58 – Brno-město
- Jiří Dušek (nestraník za ODS, s podporou ČSSD, Fakt Brno a Vaši starostové)
- Petr Kunc (nestraník za SEN 21)
- Michal Sedláček (nestraník za TOP 09, s podporou KDU-ČSL)
- Lucie Zajícová (nestraník za DOMOV)
- Zdeněk Koudelka (Trikolora, s podporou SPD, Moravané)
- Petr Vokřál (nestraník za ANO)
Obvod č. 61 – Olomouc
- Lumír Kantor (nestraník za KDU-ČSL)
- Milan Brázdil (ANO)
- Ctirad Musil (Moravané)
- Petr Vrána (nestraník za Právo Respekt Odbornost)
- Michal Malacka (nestraník za STAN)
- Zuzana Majerová (Trikolora)
- Čestmír Neoral (ODS)
- Václav Ranc (Piráti)
Obvod č. 64 – Bruntál
- Ladislav Václavec (nestraník za ANO)
- Miroslava Hustáková (nestraník za Trikolora)
- Ladislav Šupina (KSČM)
- Luděk Šarman (nestraník za Nezávislí)
- Pavla Löwenthalová (KDU-ČSL za SPOLU)
- Antonín Staněk (nestraník za Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty)
Obvod č. 67 – Nový Jičín
- Petr Orel (Zelení, s podporou SEN 21)
- Jaromír Radkovský (ANO)
- Ivana Váňová (KDU-ČSL za SPOLU)
- Jan Mužík (Trikolora)
- Dana Váhalová (ČSSD)
- Pavel Liška (SPD)
- Leo Luzar (bez politické příslušnosti)
Obvod č. 70 – Ostrava-město
- Zdeněk Nytra (ODS za SPOLU)
- Liana Janáčková (nestraník za Zdraví Sport Prosperita, s podporou Trikolory)
- Hana Zelená (nestraník za Právo Respekt Odbornost)
- Petr Harvánek (SPD)
- Radoslav Štědroň (Strana státu přímé demokracie - Strana práce)
- Miroslav Antl (nestraník za ANO)
- Patrik Hujdus (člen Nezávislí, navrhuje STAN)
Obvod č. 73 – Frýdek-Místek
- Daniel Pawlas (nestraník za DOMA)
- Zdeněk Matušek (nestraník za ANO, s podporou ČSSD)
- Petr Gawlas (nestraník za NEZÁVISLÍ)
- Petr Hamrozi (Hnutí NEJ)
- Stanislav Folwarczny (ODS za SPOLU)
- Gina Horylová (nestraník za Bezpečnost, odpovědnost, solidarita)
Obvod č. 76 – Kroměříž
- Šárka Jelínková (KDU-ČSL za SPOLU)
- Lucie Pluhařová (ANO)
- Stanislav Skála (SPD)
- Jana Zwyrtek Hamplová (nestraník za Nezávislí)
- Rudolf Seifert (nestraník za STAN)
- Olga Sehnalová (nestraník za ČSSD, s podporou KSČM)
Obvod č. 79 – Hodonín
- Eva Rajchmanová (KDU-ČSL za SPOLU)
- Ladislava Brančíková (nestraník za ANO)
- Vítězslav Krabička (SPD)
- Lenka Ingrová (KSČM)
- Antonín Kuchař (nestraník za STAN)
- Zbyněk Pastyřík (nestraník za Moravské zemské hnutí, s podporou Moravanů)
- Ivo Vašíček (Piráti)
Aktualizováno: Doplnili jsme informaci, že spolek Manifest.cz v Praze postavil kandidáty na společnou kandidátku SPD a Trikolory.