Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Výrazná zelená, svěží meruňková a doplňková šedobílá (off-white).“ Tak popisuje koalice Spolu svoji novou, vizuálně nápadnou kampaň.
Barevný rebranding, který je doplněn úderným heslem „Teď je čas stát na správné straně“, je změnou, která zajisté zaujme. Rozhodnutí partajních lídrů koalice takto svérázně změnit vizuál ale mnohé překvapilo.
„Nikdo to nečekal. Pokud to mělo přivolat pozornost, tak to funguje,“ komentuje pro Seznam Zprávy novou vizáž koalice politolog a expert na politický marketing z Masarykovy univerzity Otto Eibl.
Koalice Spolu se doposud prezentovala spíše nenápadnou – konzervativní - modrou s dotekem červené z loga TOP 09 a lidovecké žluté. Vizáž nezměnila během krajských ani evropských voleb.
Jelikož jsou ale sněmovní volby v porovnání s krajskými a evropskými lidově řečeno „jiná liga“, koalice se rozhodla k radikální proměně.
„Zbyl zelený zvýrazňovač“
Z barevné kombinace je nejvýraznější právě křiklavě zelená, podobný odstín ale mohli voliči spatřit už jinde. Řeč je o úspěšné kampani populárního jihomoravského hejtmana Jana Grolicha z řad lidovců, který zářivě zelenou zaujal v loňských krajských volbách a čtyřletý mandát poté suverénně obhájil.
Že Spolu půl roku před sněmovním kláním naskočilo na trend ostrých barev si povšimly i jiné strany. „Já to chápu… když jsme ve STAN přišli s novou grafikou a použili žlutý a růžový zvýrazňovač, ještě zbyl v krabičce volný zelený,“ rýpla si do koalice poslankyně Lucie Potůčková ze Starostů, kteří již dlouhé měsíce vystupují s výraznou kombinací zářivě růžové a žluté.

Politici v kampaních čím dál častěji používají kříklavé barvy.
„Doba se zrychlila a potřebujete se k voliči v krátkém čase dostat ideálně s nějakým úderným sdělením, abyste zaujal,“ přibližuje popularitu výrazných barev zkušený marketér Petr Lesenský, který pracoval například na prezidentské kampani Petra Pavla.
Že by ale šlo o kopírování si ve Spolu nemyslí. „Zelená je prostě trendy. Že ji měl pan Grolich je sice pravda, my se o tom ale bavili už delší dobu,“ komentuje kreativní ředitel TOP 09 Jakub Galuška novou vizáž, kterou pro Spolu zpracovával grafik Pavel Fuksa.
Lesenský analogii nicméně vidí. „Není to přímo kopírování, je normální, že se takto politici inspirují. Ty analogie jsou nicméně patrné. Logicky se vydávají na cestu ‚být vidět‘. Toto je komerční cesta s krátkými jednoduchými claimy (tvrzeními, hesly – pozn. red.). Je to využití toho, co Grolich, PirSTAN a nyní Starostové měli dříve,“ dodává s tím, že změna je pro koalici poměrně riskantní a mohla by jí ve výsledku i uškodit, jelikož by mohla koalice přijít o své konzervativní voliče.
Nejhorší premiér
Spolu nedávno zaujalo i spuštěním generátoru obrázků s názvem „Nejhorší premiér“ s fotkou šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, jakožto reakcí na billboardy z dílny ANO, které ale jako nejhoršího premiéra zobrazují Petra Fialu.
Stránka, kde je jako zdroj uvedeno „To vidíme všichni“, uživatele vybízí, aby si na Babiše dle svého postěžovali. Podobný generátor se ale objevil už před sněmovními volbami v roce 2021, kdy ho chtěla k ozvláštnění kampaně využít koalice Pirátů a Starostů. Uživatel si mohl podle svého vygenerovat plakátek s volebním heslem, v obou případech se ale trendu brzy chopili internetoví vtipálci a sociální síť X zaplavily desítky bizarních koláží.

Spolu na billboardy hnutí ANO, které zobrazují Petra Fialu s popiskem „Nejhorší premiér“, zareagovalo obrázkovým generátorem.
Generátor je nicméně spíše než pevnou částí marketingové kampaně pouhým vtipem. Mluvit o kopírování v kampaních je navíc poměrně ošemetné. Politici si jednoduše vybírají věci, které fungovaly jinde, a snaží se je podle svého zakomponovat do svých kampaní. I zde je ale potřeba dávka originality, s čímž dle Lesenského Spolu dlouhodobě trošku zápasí.
„Pokud něco chybělo Spolu, tak je to vždycky originalita. Zaprvé jsou to tři marketingové týmy, které je těžké sladit, takže s trendy přichází pozdě. Zadruhé v jejich marketingu není žádná ustálená koncepce, a když se s něčím přijde, tak mám pocit, že se začíná znovu a není čas na omyly,“ myslí si Lesenský.
Strategie bílé košile
Na „kopírování“ ze strany koalice si ale postěžoval i Andrej Babiš, konkrétně se mu znelíbila profilová fotka Petra Fialy. Předseda vlády na podzim zvolil novou, pro něj netypickou vizáž, a to bez saka, kravaty, pouze v bílé, lehce rozepnuté košili s ohrnutými rukávy. „Oni ho teď úplně změnili, dali mu tu moji bílou košili z roku 2013 a strčili ho na TikTok. Já nevím, zda toto není důkazem něčeho, že fakt je divný,“ utrousil Babiš na premiérovu adresu.
Babiš se na billboardech podobně stylizoval ve volbách do dolní komory v roce 2013. Přestože si ale Babiš vizáž přisvojuje, ležérně oblečená košile často s ohrnutými rukávy není v oblasti politického marketingu žádnou novinkou.

Na bílou košili dlouhodobě sází politici nejen v Česku.
„Pokud bychom Babiše brali doslova, tak se podívejme třeba na Petra Nečase, který měl taky na plakátech bílou košili a vyhrnuté rukávy. Před ním i desítky až stovky kandidátů po celém světě. Je to takový vizuální signál ‚vyhrnu si rukávy, protože jsem makáč‘,“ podotýká politolog Eibl.
„Tak nemáte moc možností, jak vyfotit politika. Prostě buď má sako, nebo má košili,“ dodal úsměvně marketér Galuška.
Trumpova červená čepice
V jiných kampaních se inspirovalo i hnutí ANO. Nabízí se červená čepice s nápisem „Silné Česko“, kterou si rád nasazoval Babiš i jeho stranická kolegyně Alena Schillerová. Pokrývka hlavy odkazuje na rovněž červenou kšiltovku s nápisem „Make America Great Again“ staronového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Červené kšiltovky Andreje Babiše a Donalda Trumpa.
Babiš si sice foto v čepici z profilového obrázku v reakci na útok Trumpových stoupenců na Kapitol po prohraných prezidentských volbách roku 2020 raději sundal, součástí kampaně je ale kšiltovka dodnes.
Zemák a Švindlbus
Rysy úspěšných kampaní si nicméně vypůjčila i Pirátská strana ve volebním roce 2017, zopakovala jej i o čtyři roky později při kandidatuře s hnutím STAN. Strana sáhla až do porevolučních devadesátek, konkrétně k úspěšnému autobusu exprezidenta Miloše Zemana, pro který se vžilo jméno „Zemák“ a bývala hlava státu s ním v rámci kampaně objížděla republiku.
Kampaň v pirátském podání jakožto „vězeňského autobusu“ byla velmi ostrá vůči vrcholovým politikům. S heslem „Pusťte nás na ně“ partaj zaútočila na korupční kauzy či netransparentnost, včetně Andreje Babiše v kontextu Čapího hnízda či někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha a úplatků, které si přenášel v krabici od vína.
Koncept autobusu strana použila i o čtyři roky později, kdy vozidlo dostalo název „Švindlbus“.
Kromě oficiálních kampaní, které marketingové týmy více promýšlí, musí ale politici být aktivní i na sociálních sítích a chytat se různých trendů. V minulých dnech se na sociálních sítích například objevily obrázky generované umělou inteligencí, které imitují grafiku Studia Ghibli. Zapojili se i politici.

Čeští politici a trend obrázků Studia Ghibli.
Originální koncept nedávno zvolil pirátský předseda Zdeněk Hřib, který navázal na trend „Skibidi toilet“, sérii videí, které jsou charakteristické hlavou trčící ze záchodu. Hřib koncept prezentoval jako „Hřibidi“.

Zdeněk Hřib se inspiroval trendem „Skibidi toilet“.