Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Do sněmovních voleb zbývá šest měsíců a bílá místa na kandidátních listinách se plní. Což platí i pro důležitou pražskou kandidátku, na které si strany dávají zpravidla velmi záležet.
Piráti jména odhalili v pondělí večer. Že bude v čele kandidátky stát předseda strany Zdeněk Hřib spolu s místopředsedkyní Olgou Richterovou na druhém místě, bylo ale jasné již delší dobu, doplnilo je šest kandidátů.
Dobře známá je i pražská jednička koalice Spolu ministryně obrany Jana Černochová (ODS), kterou ze třetího místa posílí ministr zahraničí a bývalý Pirát kandidující za ODS Jan Lipavský.
Byla to právě koalice Spolu, která v Praze v minulých sněmovních volbách slavila největší úspěch. Suverénně zvítězila se ziskem 40 procent hlasů, na druhém místě se s odstupem téměř 20 procent hlasů umístila koalice PirSTAN, až za ní hnutí ANO.
Překryv Spolu, Pirátů a STAN
Trend v hlavním městě je jasný: pražský volič, často nálepkovaný jako liberální, má dlouhodobě blíže ke stranám současné vládní koalice či nyní již opozičním Pirátům. Partaje zde roku 2021 dohromady nasbíraly 62 procent hlasů.
Situace je nicméně jiná než před čtyřmi lety a opětovný zisk 40 procent Spolu jistý nemá. Koalici navíc trápí trend odlivu části voličů, které vláda zklamala a na otázku, koho půjdou volit, často odpovídají, že nevědí, anebo že k volbám možná ani nepůjdou.
Právě zde se otevírá prostor pro Piráty a hnutí STAN, se kterými má Spolu nezanedbatelné voličské překryvy.
Spolu zpočátku spoléhalo na šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou, která ale ohlásila, že ze zdravotních důvodů kandidovat znovu nebude. Podpora od pražských liberálních voličů tak byla v ohrožení a koalice proto zalovila v mimokoaličních vodách a na kandidátku nalákala bývalého Piráta Lipavského.
„Že nebude (Markéta Pekarová Adamová) na kandidátce, byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli oslovit Jana Lipavského. Myslíme si, že naší pražské kandidátce pomůže, že je potřeba větší rozkročení mezi liberálnější a konzervativní křídlo ODS,“ popsal pro Seznam Zprávy šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. V Praze bude kandidovat ze čtvrtého místa.
Antikorupční Piráti
Benda konkrétní volební strategii zatím sdělovat nechce. O něco sdílnější je pirátský předseda Zdeněk Hřib. Už má dokonce plán, jak se odlišit od Spolu i od Starostů – opět zabrousí do svého dominantního tématu, kterým je antikorupční agenda. „Chceme vysvětlit odlišnost Pirátů od starých stran, které pracují primárně pro své sponzory a to na tématech, která lidi trápí, jako je dostupnost bydlení, vysoké životní náklady, modernizace státu. Od starých stran se lišíme tím, že nemáme žádné korupční kauzy, navrhujeme konkrétní řešení,“ popsal politik.
Otazník byl dlouho nad pražskou jedničkou hnutí STAN. Zatímco jiné strany do boje o hlasy v hlavním městě posílají těžké váhy, Starosty tady povede v širších kruzích nepříliš známý náměstek na Ministerstvu spravedlnosti Karel Dvořák. Lídr strany Vít Rakušan, o kterém se v souvislosti s pozicí rovněž spekulovalo, zůstane nakonec ve svých domovských středních Čechách.
„Máme dva pilíře – každodenní práce a hodnoty, za kterými se nebojíme stát,“ popisuje volební strategii Dvořák. Každodenní prací rozumí konkrétní výsledky starostů, poslanců anebo ministrů z řad hnutí. Hodnoty spojuje se směřováním strany k Evropské unii či podpoře manželství stejnopohlavních párů.

Karel Dvořák, lídr STAN v Praze.
Překryvu voličských skupin Starostů, Pirátské strany a Spolu si je vědom, plánuje ale zaujmout tam, kde se se Spolu rozchází. „V něčem se překrýváme, ale v něčem se lišíme, obzvlášť v oblasti lidských práv, kde za sebou máme spoustu práce, ať je to třeba podpora manželství pro všechny nebo podpora obětí sexualizovaného domácího násilí. Tam vidím i možný střet s tím, jak se na svět dívají někteří zástupci koalice Spolu,“ hodnotí.
Pragmatismus a „vypustit duši“
Byť trend naznačuje, že strany jako hnutí ANO či SPD v pražských vodách příliš voličů neloví, lídr pražské kandidátky ANO Karel Havlíček naději neztrácí. Oproti Dvořákovi nicméně spíše než na hodnoty sází na pragmatismus.

Karel Havlíček uprostřed kampaně.
„Budeme dělat pragmatickou, racionální kampaň a tvrdě si to odpracujeme. Chci dokázat, že se i tato na první pohled ztracená bitva dá ustát, když u toho člověk vypustí duši,“ říká svérázně.
Právě dávka pragmatismu v kombinaci s kontaktní kampaní je podle něj klíčem k úspěchu. „Prakticky denně jezdím po Praze setkávat se s voliči a myslím, že na Prahu mám slušný přesah, protože znám dobře byznysovou, akademickou i vědeckou komunitu. Oni s námi nemusí ideologicky souhlasit, ale jsem přesvědčen, že vědí, že máme hospodářskou kompetenci,“ věří si.
Že by ale hnutí ANO dokázalo přebrat „liberální“ voliče, je podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity téměř nemožné. „Situace je těžko predikovatelná, ale nedokážu si představit, že volič na Praze 6 jen tak odejde od svého zažitého zvyku. Že by voliče, který historicky hlasoval pro ODS nebo Spolu, zaujalo ANO, je strašně málo pravděpodobné. Možná je to jeden ze sta,“ hodnotí.