Hlavní obsah

Volební kandidáti Stačilo! byli asistenty europoslance Dostála

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Europoslanec a místopředseda Stačilo! Ondřej Dostál.

Europoslanec a místopředseda hnutí Stačilo! Ondřej Dostál vyslal do sněmovních voleb své asistentské duo. Sám hodlá zůstat v Bruselu. „Budu v Evropském parlamentu strážit hrad,“ prohlašuje právník, který má v hnutí značný vliv.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jako první opustil expiráta a současnou dvojku uskupení Stačilo! Ondřeje Dostála před nedávnem bloger Vidlák, tedy Daniel Sterzik, který vyměnil asistentské místo přímo za trůn celého hnutí. A jakožto jeho předseda se postavil i do čela kandidátky v Jihomoravském kraji.

V úterý se u Dostála uvolnila další asistentská židle, post opustila komunistka, pionýrka a milovnice Lenina Petra Prokšanová. Stačilo! ji do podzimních voleb nasazuje jako jedničku v Praze. „Plánuji se teď plně věnovat kampani,“ uvedla Prokšanová pro Seznam Zprávy.

Kandidátky pod drobnohledem

Právě kvůli domácí kandidatuře musí z „bruselského kola“ ven. Pravidla unijní legislativy totiž mluví jasně: kdo kandiduje ve volbách, nemá sedět v Evropském parlamentu (EP) a pobírat plat z unijní kasy. „Europarlament to pečlivě hlídá, kontrolují to často a podrobně. Mají vypsané veškeré národní i lokální volby,“ uvedl pro Seznam Zprávy bruselský zdroj.

Stranické angažmá asistentů sice není na obtíž a je poměrně běžné, za mzdu EP ale musí pracovat výhradně pro daného europoslance, nesmí být z unijních peněz placeni za práci pro stranu.

„Jak ukázal případ šéfky francouzské krajní pravice Marine Le Penové, která platila zaměstnance své strany penězi určenými na financování asistentů v Evropském parlamentu, může se to velmi vymstít,“ upozornil zdroj.

Přísné regule tak připravily Dostálovy spolupracovníky o poměrně lukrativní posty. „Pracovní poměr Petry Prokšanové byl vzhledem k přijetí kandidatury ukončen dohodou. Na stránkách EP přestane figurovat po dořešení administrativy,“ potvrdil redakci Dostál, který nyní volnou asistenční židli znovu obsazuje. „Ohledně náhrady již proběhla interview s uchazeči a nová zaměstnankyně nastoupí po dořešení nezbytné administrativy, v polovině příštího měsíce,“ dodal.

Místo unijní agendy se bude Prokšanová nyní soustředit na domácí rybník, v němž bude lovit levicové pražské voliče. Zlákat je chce hlavně důrazem na školství, do něhož podle ní proniká přepisování historie a kde se prý ohýbají dějiny. Jak by měly školy pojímat například období plná komunistických zločinů, ale zatím neuvedla.

Óda na Lenina

Jisté je, že mezi její historické ikony se řadí přední komunisté s Leninem v čele. Na jeho počest skládá i oslavné básně, k loňskému stému výročí Leninova úmrtí recitovala vlastní tvorbu na komunisty organizované vzpomínkové akci. „Lenin žil, Lenin žije,“ či „Nesejdem nikdy z té cesty, kterou jste v Rusku vykročili,“ hlásají její verše plné obdivu a soudružské agitace. „I sto let po Tvém odchodu, naše srdce v rudé barvě planou,“ zakončuje básnířka, vystudovaná socioložka, která podle svých slov prožila dětství a mládí v pionýrském oddílu, na vandrech a táborech.

Do KSČM vstoupila v roce 2018 a zapojila se do práce v obvodní organizaci na Praze 10. „Nejvíc energie věnuji rozvoji oblasti práce s pokrokovou mládeží,“ uvádí. Česká kultura a jazyk se podle ní nesmí rozpustit v globalizovaném světě, zatočit chce i s levnou prací, ze které bohatnou převážně zahraniční vlastníci výrobních prostředků. Sama nicméně několik let pracovala jako marketingová specialistka globálního řetězce IKEA.

Komunistické ideje hlásá i prostřednictvím novin, publikovala zejména v komunistických Haló novinách či v týdeníku Naše pravda. Za svoje články dostala od komunistů Mezinárodní cenu Julia Fučíka v kategorii Česká novinářka roku 2024.

Komunisté versus Praha

Do sněmovny kandidovala v Praze už v minulých volbách v roce 2021, partaj se ale nepřehoupla přes potřebnou vstupní pětiprocentní hranici. V hlavním městě, kde komunisté voliče tradičně netáhnou, získala KSČM 2,14 procent hlasů, tedy 13 469 volebních lístků.

„Praha je dlouhodobě liberální a konzervativní, přitahuje typ lidí, kteří nejsou většinou voliči komunistů. Komunisté jsou spíše v regionech, zejména v těch, kde je citelnější chudoba. To se o Praze říct nedá, Praha není chudá,“ shrnul politolog Jan Charvát, který se zabývá politickým extremismem.

Prokšanová tak podle něho nemá velkou šanci přilákat letos výrazně více voličů, byť v rámci hnutí Stačilo!, v němž komunisté kandidují, může být výsledek o něco lepší než minule. Výhodou čtyřicátnice Prokšanové je nicméně její věk, to by mohlo podle Charváta oslovit mladší voliče. Pozitivně může být vnímáno i její výrazné tetování, které by naopak odradilo voliče v regionech. „Nemyslím si ale, že je to člověk, kterého by Praha výrazně znala, spíš je to důležité dovnitř té strany,“ zdůraznil Charvát.

O Prahu navíc Prokšanová zabojuje s „těžkými váhami“ celostátní politiky. Vládní Spolu do čela pražské kandidátky postavilo ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), hnutí ANO vysílá svého místopředsedu Karla Havlíčka, Piráti pak rovnou dvě stranické špičky – předsedu strany Zdeňka Hřiba a místopředsedkyni Olgu Richterovou. Motoristé zase vsadili na Borise Šťastného. Starostové zatím svoji pražskou jedničku nezveřejnili.

Vidlák proti Fialovi

S většími šancemi na úspěch počítá první Dostálův „odpadlík“ a někdejší příjemce platu z unijní kasy Daniel Sterzik alias Vidlák, jednička Stačilo! v Jihomoravském kraji. „Za pár měsíců si vezmeme tuto zemi zpátky!“ hlásá a sází zejména na zemědělce a venkov. O voličské hlasy se utká s  Alenou Schillerovou (ANO), Petrem Macinkou (Motoristé) a premiérem Petrem Fialou (ODS).

K europoslanci Dostálovi má podle zdrojů redakce blízko i plzeňský lídr Stačilo! Vítek Prokop, který nedávno vyměnil Stranu Levice právě za Stačilo!, kde byl pasován do role zahraničněpolitického experta.

Sám Dostál nicméně do české politiky přímý návrat nechystá a nadále plánuje zůstat v Bruselu. „Mám mandát v Evropském parlamentu. Pokud voliči rozhodnou, tak Kateřina Konečná z EP odejde a já tedy budu v Evropském parlamentu strážit hrad,“ sdělil redakci.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

V podzimních sněmovních volbách budou kandidovat společně hnutí SPD, Svobodní, Trikolora a PRO.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. V druhé polovině září 2025 proběhnou parlamentní volby. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodní

Doporučované