Hlavní obsah

„Klepnul jsem nácka přes prsty.“ Útoky může Hřib zaujmout, říká expert

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Nový pirátský předseda výrazně přidal v komunikaci. Ve videu „seká ruce náckům“, agresivně pokračoval i v televizní debatě.

Piráti si v sobotu zvolí volebního lídra. Favoritem je předseda Zdeněk Hřib, který v poslední době přitvrdil v komunikaci. Podle experta na politický marketing je v současné situaci pro stranu útočná kampaň dobrou strategií.

Článek

Video Zdeňka Hřiba, ve kterém surově seká umělou ruku a vymezuje se proti „náckům v politice“, zkraje února obletělo český internet. Pirátský předseda jím chtěl popíchnout europoslance Filipa Turka (nestr. za Motoristy), jehož fotografie se v příspěvku objevují. Oba politici pak ještě vše dohráli v debatě na televizní stanici CNN Prima News.

Hřib vyzval Turka, aby přiznal, že je nácek. Podle Turka je však Hřib naprosto vedle. „Měl jsem přítelkyni černošku. Jsem pak rasista?“ opáčil.

Pirátský předseda a náměstek pražského primátora pro dopravu útočnou rétorikou překvapil. Jeho téma bývá povětšinou právě doprava, případně ekonomika.

„Nedávno jsem například hovořil v jeden den o letošních miliardových investicích do dopravy, ale do televizního rozhovoru mě večer pozvali k videu, kde s nadsázkou klepnu nácka přes prsty. Vymezení proti náckům sice považuji za svoji občanskou povinnost, ale informaci o plánovaných dopravních uzavírkách z důvodu miliardových investic považuji za podstatně praktičtější pro lidi a z hlediska běžného života také významnější,“ říká pro Seznam Zprávy Hřib.

Piráti se podle Hřiba vždy věnovali širokému spektru témat od zdravotnictví přes vzdělávání až po zahraniční politiku. Někdy je ale podle předsedy nutné jít přímočařejší cestou komunikace.

„Proti liberálním stranám jsou v celé Evropě vedeny dezinformační a dehonestační kampaně. Zaměřujeme se proto i na videa na sociálních sítích, kde je komunikace se sledujícími přímější,“ doplňuje Hřib.

Se Zdeňkem Hřibem jsme v lednu přinesli velký rozhovor:

Mladí Hřibovi fandí

Pirátům od prosince pomáhá britský volební stratég Paul Hilder, jehož agenturu si strana před volbami najala. Video ale z její dílny není, podle zdrojů redakce jde o nápad i provedení Hřibova interního týmu. Kromě sekání hajlujících rukou Hřib po zvolení do křesla předsedy změnil také skladbu témat, která komunikuje. Kromě příspěvků o pražské dopravě najednou komentuje i zahraniční politiku.

„Spravedlivý mír pro Ukrajinu musí být takový, aby na něj přistoupila sama Ukrajina. Z vlastní historie totiž víme, jaké to je, když se v Mnichově jednalo o nás bez nás. A také víme, že vynucené ústupky Hitlerovu válku nezastavily,“ napsal například v pátek na sociální síť X.

Předseda má na svůj nový styl komunikace v partaji spíše pozitivní ohlasy. Podporu mu vyjádřila například mládežnická organizace Mladé Pirátstvo, která si nedávno zvolila nové vedení. Členkou je i končící poslankyně Klára Kocmanová.

Podle ní bylo video šokující, bez toho ale sociální sítě dělat nejdou, myslí si poslankyně. „Jsem ráda za to, že Zdeněk dal najevo své hodnotové ukotvení a vymezuje se i proti škodlivým a hnusným věcem, což nacismus je,“ sděluje Kocmanová.

+5

Hřib je podle členů mládežnické organizace správně aktivní –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ je vidět. A „antináckovství“ jim nevadí, naopak mu fandí.

„Vymezení je naprosto na místě, zvlášť v době, kdy máme napříč politickým spektrem lavírování o podpoře zahraničních politiků, jako je Donald Trump. Toho podporují všichni od ODS po SPD, ačkoliv je spojený třeba s Elonem Muskem, který při inauguraci hajloval. To do politiky nepatří, je na místě takové ideologie odmítnout,“ míní také Kristián Sušer, nový předseda Mladého Pirátstva.

Útoky mají jasný záměr, říká expert

Budou s názory členů strany na agresivní kampaň souznít i voliči? Seznam Zprávy oslovily experta na marketing Jakuba Horáka, který stál u úspěšné pirátské kampaně do sněmovních voleb v roce 2017. Podle něj strana za poslední roky ztratila tolik, že útočnou strategií může jen získat.

„Rozhodně se Hřibovi podařilo zaútočit na Filipa Turka lépe než před časem Danuši Nerudové v předvolební kampani do europarlamentu. Rozumím tomu, proč volí tento způsob, vzhledem k vyprázdněnosti pirátské značky je nutné zaujmout nějakou pozornost v mediálním prostoru, což se nejlépe dělá nějakým útokem, nějakým skandálem,“ vysvětluje pro SZ Horák.

Rok voleb

Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v září 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.

Marketérovi se líbila i následná dohra obou aktérů v televizi. V „kočkování“ by podle něj mohli pokračovat, dobré to bude pro obě strany, jejichž voliči se zřejmě tolik překrývat nebudou.

„Útoky na konkurenční stranu neděláte kvůli tomu, abyste jim přebral voliče. My jsme například v roce 2017 záměrně vyprovokovali SPD na sociálních sítích. Vy to děláte ne proto, že by se někdo naivně domníval, že příznivci SPD budou někdy volit Piráty. Vy tím stmelujete svoje jádro příznivců. A když někdo zvažuje, jestli budou volit STAN nebo Piráty, tak dáváte najevo, že vy jste ten akční lídr, takže tím můžete získat i voliče nové,“ doplňuje Horák.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. V druhé polovině září 2025 proběhnou parlamentní volby. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodní

Doporučované