Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve středu podepíšou tři strany memorandum o volební spolupráci v rámci hnutí Stačilo!, Sociální demokracie mezi nimi ale nebude.
„Zatím,“ jak říkají zástupci KSČM, i Sociální demokracie.
Zádrhel při jednání je podle informací Seznam Zpráv především v zahraničních otázkách - komunisté jsou proti členství v NATO a EU, samotné Stačilo! má v programu, že účast na zahraničních vojenských misích je možná pouze za souhlasu OSN.
„To je politika. Jednání běží a je normální, že jsou složitá,“ říká k tomu šéfka SOCDEM Jana Maláčová. Podle ní trvá stav, kdy SOCDEM vyjednává o třech variantách - samostatné kandidatuře, vstupu na cizí kandidátku, nebo vytvoření koalice.
Ačkoli se původně zdálo, že by mělo být rozhodnuto na začátku tohoto roku, nyní sociální demokraté mluví o konci března, kdy se koná programový sjezd strany. Dokud ale nebude jasno, partaj jen těžko může lákat lidi na kandidátky nebo chystat kampaň. A volby se blíží. „Věřte mi, nikdo se nedívá na hodinky tak jako já,“ ujišťuje Maláčová, že spěchá.
Kromě samotných jednání je komplikovaná i situace v Sociální demokracii. Ani vlna odchodů známých tváří jednotu strany nepřinesla. Řada straníků je proti tomu, aby Sociální demokracie jakkoli spolupracovala s komunisty.
„Byl bych rád, aby Stačilo! udělalo projekt bez SOCDEM. My bychom to měli zkusit samostatně a přizvat na naši kandidátku lidi zvenčí. Jana Maláčová má tah na branku a myslím si, že má šanci udělat přes 5 procent,“ říká bývalý předseda Michal Šmarda.
A dodává: „Se společným projektem s komunisty bych určitě nechtěl být spojený.“
Další exodus
Podobně to cítí i řada dalších sociálních demokratů - Seznam Zprávám ale dění ve straně popsali pouze pod příslibem anonymity. Vysvětlují to tím, že právo informovat si vyhradila šéfka strany. A také obavami z čerstvě přijatého etického kodexu, který vedení strany umožňuje snáze vylučovat členy.
Někteří sociální demokraté zmiňují, že pokud skutečně dojde k dohodě s Konečnou, bude následovat další exodus z již tak oslabené partaje. Po zvolení Maláčové předsedkyní stranu opustili bývalí členové vlád Tomáš Petříček a Petra Buzková, stejně jako někdejší velvyslanec při NATO Jakub Landovský.
„Nebezpečí, že to stranu dál rozštěpí, existuje,“ připouští člen předsednictva a bývalý předseda Senátu Milan Štěch. Ani on sám nepovažuje spolupráci se Stačilo! za ideální. „Ovšem samostatná kandidatura, pokud nebudeme mít v průzkumech alespoň 7 procent, je nerealistická,“ myslí si Štěch.
Veřejně se proti spolupráci s komunisty vyjadřují někteří zástupci Mladých sociálních demokratů - v mládežnické organizaci mimochodem proběhla interní anketa, jejíž výsledky Seznam Zprávy znají. Většina členů se v ní vyslovila proti kandidatuře v barvách Stačilo!.
„My čekáme na to, jaké konkrétní podmínky se podaří vyjednat. Ale stojíme si za tím, že spolupráce se Stačilo! tak, jak vypadalo v evropských volbách, je pro nás nepřijatelná,“ uvedl předseda MSD Lukáš Ulrych.
Se stejnými subjekty jako v evropských volbách – tedy ČSNS (Česká strana národně sociální) a SD–SN (Spojení demokraté – Sdružení nezávislých) – se přitom komunisté chystají podepsat memorandum.
Rozhodne pětice
„Jednotná není vůbec žádná strana, v žádné nejsou na všechno stejné názory. Možná tak ve stranách jednoho muže,“ říká k tomu Maláčová.
Vyjednávání o tom, jak bude SOCDEM kandidovat, vede Jana Maláčová a její nejbližší okolí. Bližší zprávy o jeho vývoji v tuto chvíli nemají ani členové předsednictva strany. „Nemám názor a nemám informace,“ sdělil například člen předsednictva Vladimír Špidla.
Předsednictvo strany na konci loňského roku dalo Janě Maláčové mandát vyjednávat o zmiňovaných třech možných variantách. Zároveň se usneslo, že samotné rozhodnutí už nebude schvalovat širší vedení strany, ale pouze Maláčová a čtyři místopředsedové.
Rozhovor s Janou Maláčovou přineseme na Seznam Zprávách v příštích dnech.
Rok voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.