Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Je to jen několik měsíců, kdy si vláda stanovila poslední priority do voleb. A už nyní koaliční poslanci přiznávají, že ani tento značně zredukovaný seznam se prosadit celý nestihne.
Některé slibované návrhy odpískala koalice předem sama. Jiné jsou sice stále ve Sněmovně, ale je již prakticky jisté, že schvalovacím kolečkem do podzimu neprojdou.
„Všechno se nestihne. Šanci na schválení mají věci ve druhém čtení, zbytek je už velmi na hraně,“ připouští šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Poslancům se již krátí čas - na zákony, které nestihnou projít všemi třemi čteními do léta, už nedojde.
„Pokud se nám něco nevrátí ze Senátu, tak v září, měsíc před volbami, už se nebude schvalovat nic - to je historická zkušenost od 90. let,“ dodává Benda.
Jedním z návrhů, které koalice rovnou vzdala, je zákon o zálohování plastů lidoveckého ministra pro životní prostředí Petra Hladíka. „Vzhledem k tomu, jak Sněmovna vypadá půl roku před volbami, si myslím, že už bohužel není reálné, aby tento zákon projednala. Já jsem z toho smutný,“ řekl Hladík.
Vládní priority
Původních 16 priorit na tento rok
- ODS: flexinovela zákoníku práce*, trestní zákoník, mediální novela, revize dávek
- TOP 09: zdravotní pojištění, elektronizace zdravotnictví, zdravotní služby, výzkum a inovace
- KDU-ČSL: myslivost, ochrana přírody, sociální služby, obaly
- STAN: podpora bydlení, společenství obcí, e-Turista, lex plyn
Dodatečné priority:
- školský zákon
- jednotné hlášení
- zákon o pyrotechnice
- migrace
- předcházení ekologické újmě
- 3. kategorie rizikových profesí
*zákony uvedené kurzívou již prošly třetím čtením
Schválení se podle zdrojů z koalice nedočká ani další lidovecká priorita - myslivecký zákon ministra zemědělství Marka Výborného.
Časově na hraně je zákon ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN), který zavádí nový systém eTurista. „Pokud bychom zákon schválili v květnu, Evropská unie bude mít tři měsíce na jeho notifikaci. A pak v září by bylo potřeba, aby prošel Senátem. Je to na knop,“ přiznává ministr Kulhánek.
Jak odpískané obaly, tak eTurista jsou přitom návrhy, které si koalice odsabotovala sama. Část vládních poslanců jim eufemisticky řečeno nefandí, a když kvůli nim koalice svolala mimořádnou schůzi, neměla dostatek hlasů na schválení jejího programu.
Tato nepříjemnost byla tématem i na jednom z posledních jednání vlády - kde podle zdrojů Seznam Zpráv z úst jednoho z ministrů zaznělo: „Jak chceme stíhat priority, když si neschválíme ani vlastní mimořádku.“
U dalších zákonů pak hrozí, že jejich přijetí bude protahovat opozice obstrukcemi. A vládě už nezbývá mnoho času, jak ze zablokované Sněmovny vymanévrovat.
A aby toho nebylo málo, koalice si navíc situaci s prioritami zkomplikovala ještě jinak. Nad rámec obtížně dojednaných 16 priorit (za každou stranu čtyři, viz infobox výše) si pro následující týdny začala přidávat ještě další.
Kolik času poslancům zbývá?
Do léta zbývají už jen dva řádné jednací týdny Sněmovny - v týdnech od 14. do 27. května. V létě se Sněmovna neschází, pokud to není nutné, a září si chce koalice nechat na případné vratky ze Senátu. Pokud ovšem vládní poslanci nebudou stíhat, mohou svolat mimořádné schůze. Již teď se hovoří o mimořádné schůzi 7. května, další se může odehrát v červnu.
Jde například o několik zákonů, které jsou momentálně teprve po úvodním čtení - například zákon o jednotném hlášení zaměstnavatele, zpřísnění migračních pravidel či předcházení ekologické újmě. Nebo o předlohy, které se nedostaly ani na úvod projednání, jako je zákon o pyrotechnice.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen, že zákon o jednotném hlášení zaměstnavatele přes šibeniční termín protlačí. „Zkrátíme lhůty a věřím, že se to stihne,“ řekl Seznam Zprávám.
Právě u tohoto zákona přitom hrozí opoziční obstrukce. Hnutí ANO sice samotné hlášení jako takové podporuje, vadí jim ale návrh, aby dohodáři již nemohli používat srážkovou daň. „Řekla jsem jim, že pokud srážkovou daň nezachovají, budeme proti. Zásadně s tím nesouhlasíme,“ uvedla pro SZ šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Obavy zvenčí
Obavy panují také ohledně zákona o výzkumu, vědě a inovacích z dílny TOP 09 - kvůli němu se již veřejně začali ozývat sami vědci. „Je nebezpečí, že se nestihne projednat a od podzimu začínáme zase od nuly. Proboha, dejte nám už civilizovanou legislativu, ať můžeme dělat svou práci,“ postěžoval si například biochemik Jan Konvalinka před druhým čtením. Tím už zákon prošel, nyní se čeká, zda se stihne čtení poslední.
Se stejnou nervozitou sledují lidé ze školství osud novely školského zákona z pera ministra Mikuláše Beka (STAN). Několik neziskových organizací už dokonce vyzvalo poslance, ať přijetí zákona dále nezdržují. Vládní poslanci se ho pokusili už několikrát projednat - naposledy minulý pátek - opozice to ale vždy zablokovala.
Řada priorit tak zůstává i přes pokročilý čas ve stadiu rozpracovanosti. „Priority postupně v Poslanecké sněmovně projednáváme a uděláme maximum pro to, aby byly schváleny,“ slibuje premiér Petr Fiala (ODS).
Přes výše řečené je koaliční skóre o něco lepší, než se ještě před několika týdny zdálo možné. Vládní poslanci zařadili na poslední schůzi vyšší rychlost a podařilo se jim dokončit, nebo alespoň posunout řadu priorit.
Zvlášť rychlé projednání řady předloh se odehrálo v minulém týdnu, kdy se schůze - jak mimo záznam glosovala část koaličních poslanců - neúčastnil šéf opozičního ANO Andrej Babiš. Podařilo se definitivně schválit několik věcí ze seznamu, například lex plyn či několik zdravotnických předloh.
Již dříve se podařilo schválit zákon o bydlení, i když v okleštěné podobě. A také priority ODS - flexinovelu zákoníku práce, novelu zákona o poplatcích pro Českou televizi a rozhlas a také revizi dávek.