Hlavní obsah

Prezident otálí s vyhlášením voleb. Vyčkávání nahrává Spolu, tvrdí kritici

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Prezident Petr Pavel.

Otálení prezidenta Petra Pavla s vyhlášením sněmovních voleb se některým politikům nelíbí. Stanovení termínu s sebou totiž nese finanční limit na kampaň. Pavlovo vyčkávání kritizuje SPD a Piráti, hnutí ANO ale straní s koalicí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Poslední víkend v září nebo první víkend v říjnu. To jsou podle prezidenta Petra Pavla možné termíny nadcházejících sněmovních voleb.

Finální datum si zatím hlava státu nechává pro sebe, podle zdrojů Seznam Zpráv se ale prezident kloní spíše k druhé variantě, tedy 3. a 4. října, protože na předešlý víkend připadá státní svátek.

Přestože se oficiální vyhlášení může na první pohled zdát spíše jako formalita, někteří politici to tak rozhodně nevidí.

Stanovení konkrétního termínu voleb jde totiž ruku v ruce s limitem na financování kampaně.

„Prezident Pavel se snaží vyhlášení voleb oddalovat. Je to pomoc koalici Spolu, aby mohli utrácet bez limitu, a znevýhodňuje strany jako SPD. Je to přeci jen jejich kandidát,“ tvrdí šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura a odkazuje na podporu Petra Pavla z řad koalice Spolu během prezidentských voleb.

Mechanismus financování je jednoduchý: Jakmile prezident termín vyhlásí, kandidující uskupení mají povinnost zřídit transparentní účet, kde uvádí výdaje na předvolební kampaň. Ty nesmí přesáhnout 90 milionů korun.

Stanovisko Hradu je ale jasné: „Tyto termíny jsou možné, rozhodnutí ale zatím nepadlo,“ potvrdila Seznam Zprávám Kancelář prezidenta republiky s tím, že rozhodnutí bude oznámeno v souladu se zákonnými lhůtami, tedy minimálně 90 dnů do konání voleb – nejpozději v průběhu června.

Sněmovní volby se tak v Česku obvykle vyhlašují tři až čtyři měsíce dopředu.

Zemanovy „naschvály“

Výjimkou však byl rok 2021, kdy exprezident Miloš Zeman volby vyhlásil již v prosinci 2020, tedy deset měsíců před jejich konáním.

Právě toto rozhodnutí si Okamura pochvaluje. „Prezident Zeman srovnal podmínky všech politických stran. Minulé vyhlášení bylo spravedlivé, protože to nebylo o penězích, ale o názorech,“ dodává.

Že prezident Pavel o volbách zatím nerozhodl, vítá kupříkladu šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Že to minule bylo vyhlášeno o tolik dříve, byly spíše takové naschvály Miloše Zemana. Že termín prezident Pavel nevyhlásil, je za mě v pořádku. Nemyslím si totiž, že je rozumné mít volby vyhlášené v době, kdy ani není jasné, kdo s kým kandiduje,“ hodnotí.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Kdo má kolik prostředků, je dáno silou strany. Jestli si někdo stěžuje, že nemá peníze na kampaň, tak má být úspěšnější,“ dodává.

Výhrady k tomu, že termín voleb zatím není na pevno daný, nemá ani Bendův koaliční kolega a šéf poslaneckého klubu hnutí STAN Josef Cogan. „My k tomu jako STAN máme neutrální postoj, naše výdaje na kampaň budou transparentní i před vyhlášením voleb. Budeme se snažit mít racionální kampaň. A dosahovat těch 90 milionů? To určitě ne,“ doplnil.

Vyčkávání Hradu se kromě SPD ale nelíbí i opozičním Pirátům. „Prezident Pavel by měl termín vyhlásit co nejdříve. Pozdní vyhlášení voleb dává nefér výhodu stranám, které sponzorují oligarchové, protože část jejich kampaně se nestihne započítat do zákonem stanoveného finančního limitu,“ uvedl pro Seznam Zprávy pirátský předseda Zdeněk Hřib.

Rok voleb

Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v září 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.

S tvrzením některých politiků, že vyčkávání s vyhlášením voleb nahrává větším stranám, souhlasí i politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček, dřívější rozhodnutí ale za vhodné nepovažuje. „Je pravda, že formace, které jsou veliké, ten limit naplní poměrně rychle. Usilují o více hlasů a mají náročnější kampaně. Na druhou stranu když to Miloš Zeman vyhlásil už v prosinci, tak byl celý rok zahlcený kampaní a to byl extrém, který by se podle mě neměl opakovat,“ komentuje Kopeček.

Macinka: „Neupínáme se k plačkám“

Opozice v názorech nicméně není jednotná. Místopředseda favorizovaného hnutí ANO Karel Havlíček souhlasí spíše s koaličními hlasy.

„Jsme nejsilnější stranou v České republice a musíme uspět nehledě na to, kdy volby budou, a nebudeme se na nic vymlouvat. Já jedu kampaň od rána do večera a to nezměním,“ zdůraznil Havlíček s dovětkem, že „pokud někomu padají preference, tak hledá viníky, proč mu to nefunguje“.

Jisté znevýhodnění pozoruje i šéf Motoristů Petr Macinka, který stranu do sněmovních voleb povede. „My realitu přijímáme takovou, jaká je. Ten boj určitě není vyrovnaný, ale my se neupínáme k nějakým plačkám, chceme urvat co nejlepší výsledek bez ohledu na to, kdy budou volby vyhlášeny,“ říká sebevědomě.

Otálení s určením termínu voleb pak kritizuje předsedkyně komunistů, kteří se do Sněmovny budou chtít dostat v barvách uskupení Stačilo!. „Je to nahrávání těm, kdo prezidenta do funkce dostali. Nahrává to ale i hnutí ANO, které ty prostředky má,“ sdělila Seznam Zprávám Kateřina Konečná.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. V druhé polovině září 2025 proběhnou parlamentní volby. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodní

Doporučované