Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V koalici Spolu se říká takový vtip, který má ukázat, jaký má každá strana vlastní přínos pro celek: příznivci ODS nosí živnostenský list, voliči KDU-ČSL kříž na krku a fanoušci TOP 09 drahý iPhone v kapse.
Aktuální sestavování podoby kandidátek Spolu do zářijových sněmovních voleb ukazuje, že taková sebeironie a nadsázka najednou chybí. Trojice se zas tak idealisticky nedoplňuje.
Naopak, vyjednávání se nečekaně komplikují a protahují. Do konfliktu se dostali vyjednavači ODS a TOP 09 kvůli rozdělení míst na předních místech volebních lístků v jednotlivých krajích.
Stranou konfliktu zůstává KDU-ČSL, jež dobře ví, že se může spolehnout na své loajální příznivce. Ti už si lidovce na kandidátkách oddaně najdou, zakroužkují a díky preferenčním hlasům je pošlou jako skokany do Sněmovny. KDU-ČSL se tím pádem nemusí rvát o volitelná místa na společných kandidátkách.
Zato občanští demokraté s Topkou se teď mezi sebou dohadují skoro o každé jméno a každý řádek. Jednoduše řečeno: ODS vytýká TOP 09, že chce příliš mnoho volitelných míst, ačkoliv takové sebevědomí neodpovídá její síle. Topka oponuje tím, že ODS v některých krajích nasazuje nevýrazné nebo vyhořelé politiky.
Nikdo ze stranických předáků o tom ale nechce veřejně mluvit, aby nepoškozoval koalici Spolu navenek. „Ano, jednání jsou přirozeně složitější než před čtyřmi roky, ale nikdo z nás nepochybuje o tom, že se nakonec dohodneme,“ říká první místopředseda ODS a ministr financí Zbyněk Stanjura, jenž má vyjednání o kandidátkách na starosti.
Spor o Prahu
Shoda je zatím jen na lídrech kandidátek - ODS je bude mít v deseti krajích, lidovci a TOP 09 ve dvou. Topka usiluje hlavně o dobrá místa v českých regionech. V posledních sněmovních volbách získala na levicovější Moravě jediný mandát, jinak bodovala výhradně jen v regionech od Vysočiny na Západ.
Nejvíc spor vygradoval v Praze, kterou obě pravicové strany považují za svou baštu. Lídryní tady má být předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, stejně jako v minulých sněmovních volbách v roce 2021.
Jenže pražská ODS se staví proti s drsným vyjádřením, že Pekarová Adamová na „piedestalu ve Sněmovně neudělala nic pro hlavní město“.
„Naši členové mají pocit, že za sebou táhneme dvě strany, které dlouhodobě nepřekračují pět procent, a my jim dáváme mnohem větší prostor, než si zaslouží podle jejich preferencí,“ říká náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija z ODS.
Navrhují proto, aby pražskou lídryní raději byla ministryně obrany Jana Černochová z ODS. I když vědí, že to neprojde, protože mezi předsedy stran koalice Spolu platí dohoda, že jedničkami budou tam, kde jsou doma.
„Já to jednání nekomentuju, nemáme ještě hotovo, ale blížíme se k závěru,“ odmítá Pekarová Adamová dál komplikovat vyjednávání veřejnými prohlášeními.
Hraje se stejně o něco jiného - každá strana chce pro sebe urvat co nejvíc míst v první desítce. Hlavní střet ODS a TOP 09 se soustředí na tři velké kraje, kde minule koalice Spolu nadprůměrně uspěla a získala nejvíce poslaneckých křesel: v Praze to bylo 11 mandátů, ve středních Čechách 10 a v Jihomoravském kraji 9.
TOP 09 je přesvědčena, že v Praze by letos měla mít víc než tři místa v první desítce jako minule. ODS oponuje, že Topka oslabila a měla by naopak dostat méně.
Právě občanští demokraté chtějí více zohlednit, že jsou tahounem celé koalice. „Zastoupení jednotlivých stran na kandidátce Spolu by mělo opravdu reálně odrážet jejich proměnu proti situaci před parlamentními volbami 2021. Vždyť politická síla každé z koaličních stran se za ty čtyři roky dost výrazně změnila,“ naráží poslanec ODS Karel Haas na to, že menší partneři by dnes dle předvolebních průzkumů sami ani nepřekonali pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny.
Velká tlačenice je také na jižní Moravě, kde se Spolu podařilo výrazně uspět ve sněmovních i v krajských volbách. V čele kandidátky se musejí nějak poskládat premiér a předseda ODS Petr Fiala, ministr zdravotnictví a první místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek, dále vlivný ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS - a pak samozřejmě silní lidovci, kteří se právě na jižní Moravě cítí doma. I tady si TOP 09 sebevědomě říká o více než jedno volitelné místo pro Válka.
Pojďte nás kroužkovat
Všechno jsou to nakonec možná zbytečné spory. Čím dál víc se ukazuje, že voliči rádi používají preferenční hlasy a dokáží si zajímavé tváře na lístcích sami najít bez ohledu na to, jak kandidátku sestavily strany.
Koalice Spolu proto poprvé zvažuje, že letos dá zelenou individuálním kampaním svých politiků, kteří budou smět vyzývat své příznivce ke kroužkování. Doposud se proti zásadně stavěla ODS, jejíž voliči nejsou moc zvyklí dávat preferenční hlasy.
„V několika předchozích volbách jsme viděli, že i když byla dohoda o nekroužkování, tak to vždy dopadlo tak, že někdo kroužkoval a někdo nekroužkoval. Jinými slovy, taková dohoda stejně není funkční,“ říká místopředsedkyně ODS Eva Decroix.
Ostatně kromě lidovců, velmistrů v této disciplíně, okusili sílu kroužků i zbývající dvě strany: v roce 2021 se jen díky preferenčním hlasům dostali do Sněmovny jako skokani Martina Lisová na Vysočině, Miloš Nový v Plzeňském kraji (oba TOP 09) nebo Vít Vomáčka z ODS v Libereckém kraji.