Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pokud by se šéfka KSČM a lídryně Stačilo! Kateřina Konečná probojovala do české Sněmovny, což jí zatím předvolební průzkumy slibují, bude muset dle unijních regulí v Evropském parlamentu uvolnit své poslanecké křeslo. Na něj by měl usednout náhradník, tedy další v pořadí loňské eurokandidátky Stačilo!, v jehož barvách se Konečná do unijní legislativy probojovala.
A tady vzniká zádrhel. První náhradnicí je právnička a vyloučená někdejší členka ČSSD Jana Turoňová, která v eurovolbách v červnu 2024 kandidovala jako nestranička za SD-SN na 3. místě kandidátky uskupení Stačilo! - koalice KSČM, SD-SN a ČSNS. Získala 3418 preferenčních hlasů a stala se tak první náhradnicí.

Kateřina Konečná.
Ačkoli má čilé kontakty s komunisty a zejména pak s Kateřinou Konečnou, což jí ostatně před dvěma roky stálo členství v ČSSD, členkou komunistické partaje není. Tu v Evropském parlamentu hájí jedině Konečná. Její kolega ze Stačilo! Ondřej Dostál kandidoval rovněž v rámci Stačilo! za SD-SN. Pokud by tedy Turoňová Konečnou nahradila, tradiční komunisté ztratí na dění v unijní legislativě vliv.
Akce „kulový blesk“
„Vytratil by se tak křehký balanc. A proto se vymyslelo šalamounské řešení, Turoňovou je potřeba dostat do české Sněmovny. Vede tak kandidátku za Jihočeský kraj. Jestliže se do Sněmovny dostane, do Evropského parlamentu místo ní pak půjde současný místopředseda KSČM Milan Krajča, čímž by zůstala zachována rovnováha a loajální tým Stačilo!,“ řekl redakci stranický zdroj.
Seznam Zprávy oslovily i předsedkyni KSČM Konečnou, podle ní v tom žádný problém pro stranu není. „Nastupování náhradníků se řídí jasně danými pravidly, která jsou všeobecně známá. S tím ostatně kandidáti a kandidátky kandidují. Nevím, co jiného bych vám k tomu mohla napsat,“ uvedla v SMS zprávě.
Nebezpečný skokan
Sázka na odchod Turoňové do české Sněmovny ale není jistá. Záleží na tom, zda případní voliči nepošlou pomocí kroužkování dopředu jiné kandidáty či kandidátky. Spekulovalo se i o kandidatuře veřejnosti známého Jihočecha Vojtěcha Filipa, který před Kateřinou Konečnou KSČM vedl. Sama Konečná nicméně jeho kandidaturu ve vyjádření pro Seznam Zprávy vyloučila. „Vojtěch Filip nekandiduje, není ani v nominaci,“ uvedla.
Každopádně případní skokani by mohli do celé konstrukce hodit podle zdroje redakce vidle. Stačilo! je mezi dvěma kameny: Potřebuje „staré kádry“ z KSČM, aby někdo dělal kampaň a přitáhl část tradičních hlasů, ale zase nepotřebuje, aby se „staré kádry“ dostaly do Sněmovny a do něčeho pak moc promlouvaly.

Někdejší předseda komunistů Vojtěch Filip.
Nechají Motoristé Brusel Přísaze?
Do prekérní situace mohou české volby dostat i Motoristy. Pokud jejich jediný europoslanec Filip Turek, byť se ještě nerozhodl, vymění bruselskou poslaneckou židli za českou, partaj ztratí v europarlamentu své zastoupení. První Turkův náhradník je totiž exministr kultury Antonín Staněk, který je členem Přísahy Roberta Šlachty. Ta totiž kandidovala do eurovoleb s Motoristy společně. Kromě Turka pak do Bruselu toto duo vyslalo ještě Nikolu Bartůšek, rovněž členku a nyní i místopředsedkyni Přísahy.
Do letošních podzimních sněmovních voleb nicméně Motoristé kandidují samostatně, Přísahu neoslovili. A Šlachta o tom mluví jako o „politické zradě“.
S náhradníkem z Přísahy Antonínem Staňkem by nicméně čestný prezident Motoristů a zatím stále nestraník Turek problém neměl. „Pan docent Staněk by v případě mé kandidatury, kterou jsem v žádném případě nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, byl důstojný nástupce. Věřím, že by pokračoval v mnou nastavené linii proti zvěrstvům Green Dealu a dalších agendách dokonce s částí mého bruselského týmu, se kterou máme rozpracovanou úspěšnou koncepci a postupy v mnoha výborech, i jasnou dlouhodobou strategii,“ sdělil Turek Seznam Zprávám.
Turek hraje o čas
Kdy oznámí své definitivní rozhodnutí ohledně případné kandidatury, ale neuvedl. „Myslím, že na to je ještě poměrně dlouhý úsek času,“ dodal. Před časem každopádně v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že nejde do prohraných bitev. „Pokud bych se rozhodl kandidovat, tak na 99,9 procenta se do Sněmovny dostaneme,“ zdůraznil.
V předvolebních průzkumech se Motoristé většinou drží nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny, například průzkum STEM zveřejněný před pár dny televizí CNN Prima News jim předpovídal zisk 6,2 procenta hlasů, což by jim zajistilo 12 poslanců. O tři křesla méně, tedy devět poslanců, přiřknul stejný průzkum hnutí Stačilo!, které by nyní volilo 5,7 procenta voličů.