Článek
Pirátský lídr byl na začátku dne dobře naladěný. V bývalém Gottwaldově, v hotelu Zlín, který se dříve jmenoval Moskva, od rána vítal spolustraníky v tradičním kroji. Piráti si ho podle očekávání lídrem zvolili už v prvním kole, pro Hřiba hlasovalo 492 z 643 hlasujících členů strany.
Během dne ale zvážněl, jako by si začínal uvědomovat jak těžký úkol ho před sněmovními volbami čeká.
„Nechtěl bych hrát s takovými kartami, jaké dostal do ruky Ivan Bartoš v roce 2021,“ říká pro Seznam Zprávy Hřib. Lídr strany v rozhovoru přibližuje, jak by mohly vypadat čela kandidátek v Praze a Středočeském kraji. Kandidátku chce nazvat „Piráti a odborníci“, experty už prý Hřib začal oslovovat.
Jaké téma pro vás bude v kampani nejdůležitější? Čím chcete zaujmout?
Klíčové téma bude bydlení, to pominout rozhodně nelze, dostupnost bydlení u nás není ideální. Je to problém, který bohužel nemá jednoduché řešení, respektive je nutné ho řešit na více frontách najednou. Samozřejmě zrychlením výstavby, ale je to i záležitost, která zasahuje třeba do územního plánování, je nutné řešit ve městech Airbnb a podobné platformy, chceme řešit také spekulace s byty. Je toho hodně a bude to složité, musíme proto správně komunikovat.
Na podzim jste si definoval úspěch ve volbách minimálně 10 procent. Platí to?
Dvouciferný výsledek je reálný. My jsme ostatně i v Praze měli dvouciferný výsledek v posledních komunálních volbách. Když jsme kampaň začínali v květnu, tak celostátní průzkumy věštili Pirátům nějakých 5 procent. No a na konci září byly volby a my jsme v Praze získali téměř 18 procent.
Mezitím se ale stalo dost věcí, všichni si stále pamatují nepovedenou digitalizaci stavebního řízení (DSŘ), kvůli které byl vyhozen váš předchůdce Ivan Bartoš. Nebojíte se, že si vás lidé budou spojovat spíše s tímto neúspěchem?
Dostupné statistiky ukazují, že ve skutečnosti k žádnému problému nedošlo. Žádná výstavba kvůli DSŘ narušena nebyla, na to jsou tvrdá data. Problém okolo digitalizace stavebního řízení byl dán tím, že Ivan Bartoš se rozhodl, že ho zlevní o jednu miliardu. No a ta miliarda bohužel někomu chyběla a podle toho ti zákulisní hráči jednali.
Hřib v Praze, Bartoš ve Středočeském kraji?
Skutečně si myslíte, že vám budou lidé stále věřit kompetenci v digitalizaci?
Ale my digitalizaci umíme. V Praze za sebou máme celou řadu úspěšných digitalizačních projektů, protože jsme měli čtyři roky na to, abychom vybudovali infrastrukturu, která je potřeba a postavili týmy městských programátorů, kteří jsou schopni dodávat výsledky. Tenhle luxus Ivan Bartoš ve vládě neměl. Koaliční partneři mu házeli klacky pod nohy od samého počátku. A my jsme byli od začátku oslabení kvůli tomu, že jsme měli jenom čtyři poslance.
I já mám konkrétní zkušenosti s digitalizací, jsem například autorem technického řešení elektronického receptu. Když vám přijde esemeska do mobilu, generuje ji software, který jsem vytvořil já osobně.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oW_A/kObgaqJNMnKEQFvwCWa30z/e7cc.jpeg?fl=cro,0,0,3000,2000%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Zdeněk Hřib těsně po zvolení. Od Ivana Bartoše dostal „štít proti dezinformacím“.
Jaká jména se vám zatím rýsují na kandidátkách?
Je to na rozhodnutí jednotlivých krajských sdružení, koho si dají svoji krajskou kandidátku, celostátní volby jsou postavené tak, že v každém kraji je samostatná kandidátka. A my jsme demokratická strana, takže zcela logicky to není o tom, že by předseda rozhodoval, kdo kde bude.
Ale předpokládám, že se na kandidátkách voliči setkají s našimi známými tvářemi, například s Olgou Richterovou, ta usiluje o kandidaturu v Praze. Ivan Bartoš, který si vybírá mezi několika kraji, já bych ho rád viděl ve Středočeském kraji, kde se chystá souboj těžkých vah ze všech politických stran.
Jak jste pokročil v hledání nezávislých osobností, které jste avizoval na konci minulého roku?
Ekonomickou kompetenci u nás zajišťuje Libor Dušek, renomovaný ekonom. On dává dohromady poradenský tým, takový pirátský NERV, kde bude řada externích odborníků. Já jsem také mluvil s několika renomovanými ekonomy. Jedna možnost je, že se objeví na kandidátkách, druhá, že se objeví ve stínové vládě, kterou budeme následně dávat dohromady.
Jak byste jako poslanec vyřešil souběh funkce s pražským náměstkem pro dopravu?
V momentě, kdy by došlo k souběhu funkcí, tak bych navrhnul moje zneuvolnění. Nepobíral bych plný plat a stal se obyčejným zastupitelem. Poté bychom s koaličními partnery na magistrátu řešili mého nástupce. Odhaduji, že bychom se na něm dohodli zhruba do půl roku od voleb.
Máte už vymyšleného náhradníka?
Určitou představu mám, ale tohle budeme řešit až taková situace nastane.
Jako nový předseda jste představil reformu strany, jedním ze symbolů bylo uzavření internetového pirátského fóra. Jaké máte čtvrt roku poté odezvy?
Nezaznamenal jsem nic negativního, řešili jsme technické detaily, fórum využíváme i k oficiálnímu zveřejňování jsou tam například otevřená pirátská výběrka, není tedy možné to uzavřít celé, nějaká část bude vždy veřejná. Všechny změny, nejen uzavření fóra, zatím vedly hlavně ke zlepšení komunikace uvnitř strany. Na jednání širšího vedení se teď setkávají předsedové krajských organizací dohromady s předsedy a místopředsedy poslaneckého klubu, s naší senátorkou, europoslankyní. To vidím jako důležitý prvek.
Nejsme na Balkáně
Co vás naučily tři roky ve vládě?
Vládní angažmá ukázalo, že musíme být tvrdší při vyjednávání, musíme se hlasitěji postavit za zájmy našich voličů, to je první věc. Premiérovi už jsem avizoval, že je pro nás důležité, aby návrhy legislativy, které byly připraveny za Ivana Bartoše, nespadly pod stůl nebo nebyly vykostěny. Například zákon o dostupném bydlení, který připravil Ivan, ale jsou to třeba protikorupční návrhy, který připravil Jakub Michálek, z nichž některé jsou blokovány ze strany ODS.
Na podzim jste se nechal slyšet, že po volbách klidně zasednete k jednání s koalicí Spolu, tedy s těmi, které nyní nazýváte kmotry. Jak to jde dohromady?
My máme například v Praze koalici se Spolu a STAN, tam se každý den setkáváme s klasickými kauzami našich koaličních partnerů, kdy se třeba ukáže, že támhle nějaký člověk, který je pověřený vedením domova pro seniory přihrává zakázky lidem ze své buňky ODS a podobně. Je nutné koaličním partnerům dávat trvale najevo, že toto není akceptovatelné a už nejsme v divokých devadesátkách ani na Balkáně.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oW_A/kObgaqJNMnKEQFvuCWa5Fp/e753.jpeg?fl=cro,0,0,3000,2000%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Pro Hřiba hlasovalo 492 z 643 hlasujících členů strany. Šípovou zaškrtlo 301 Pirátů. Protože ke zvolení bylo třeba získat víc než polovinu hlasujících, plánované druhé kolo volby se neuskutečnilo.
Na konci loňského roku jste jednal s premiérem Petrem Fialou. Řekl jste mu to, co říkáte teď mně?
Panu premiérovi jsem řekl, že preferuji osobní jednání před telefonickým.
Narážíte na styl vyhazovu Ivana Bartoše?
Myslím, že pan premiér ví, co to znamená.
Je největší rozdíl mezi vámi a Ivanem Bartošem ten, že jste při jednání tvrdší?
Nechtěl bych hrát s takovými kartami, jaké dostal do ruky Ivan Bartoš v roce 2021. My jsme byli od začátku v oslabení, a je jasné, že pozice při tom vyjednávání vám neumožňuje prosadit všechno, co byste chtěl. V Praze jsme byli v úplně jiné pozici, máme 13 zastupitelů, jsme druhá nejsilnější partaj v zastupitelstvu hned po ANO, který má jen o jeden mandát víc, my jsme nejsilnější v koalici, ODS má devět zastupitelů, mimochodem nejmíň, co kdy měla v historii v pražském zastupitelství. Situace, ve které byl Ivan a ve které já jsem teď, je prostě diametrálně odlišná. A myslím si, že to nejde úplně srovnávat.