Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Věřte mi, že málokdo kouká na kalendář a na hodinky víc než já,“ říká před několika měsíci zvolená šéfka SOCDEM Jana Maláčová. „V momentě, kdy se rozhodneme, jak jít do voleb, bude to nepřehlédnutelné, to vám garantuji,“ ujišťuje ve své kanceláři v Lidovém domě.
Jde o velmi střídmě zařízenou místnost v zadním traktu komplexu, luxusnější kanceláře vpředu partaj už před časem vyklidila a pronajmula kvůli finančním problémům.
Kromě koalice s komunisty je podle Maláčové stále ve hře i samostatná kandidatura. K jejím možnostem je ale předsedkyně strany skeptická. „Tři roky jsme proflákali a představa, že zvládnu za pár měsíců to, na co ostatní levicové strany měly roky, je naivní,“ říká šéfka SOCDEM.
Voliče chce získat zpátky programem slibujícím státní byty a vyšší mzdy. „Lidé jsou naštvaní, že jim vláda tvrdí, že se mají dobře, akorát si to neuvědomují,“ říká Maláčová.
Už víte, v jakém formátu půjdete jako SOCDEM do voleb?
Za mě stále platí, že scénáře jsou tři a dostala jsem mandát o nich vyjednávat. Buď půjdeme v koalici, nebo na kandidátkách jiného subjektu nebo sami. A stále vyjednáváme.
A kterou z těch variant chcete vy osobně, jako sociální demokratka Jana Maláčová?
Na to se mě neptejte, já jsem na sebe vzala tíhu odpovědnosti jako předsedkyně.
Dobře, tak co si myslí předsedkyně?
Předsedkyně strany chce, aby tato strana, která má podíl na tom, že se lidem v této zemi daří dobře, dovedla nás do západních struktur a vybudovala sociální stát, tak aby tato strana pokračovala.
Komunisté ve středu podepíší spolupráci několika stran pod hlavičkou Stačilo!, zatím bez vás. Jdou ta jednání pomaleji, než se očekávalo?
Jednání běží. Snažím se, protože jsem přesvědčena o tom, že široká levicová koalice po francouzském vzoru je žádoucí. Nesmí se opakovat ten milion propadlých hlasů.
Z mých zdrojů vím, že ve Stačilo! jsou složitá hlavně jednání o zahraničních otázkách.
To je politika. Takových složitých jednání už jsem zažila opravdu hodně.
Kde je tam ta červená linie, za kterou nechcete jít? NATO, EU, vysílání zahraničních misí…
Já pojem červená linie nemám ráda.
Tak třeba ostnatý drát…
Asi nečekáte, že vás nechám nahlédnout do té kuchyně. Pro mě je politika zajímavá, protože můžete měnit věci. Ale ne za cenu toho, že se poruší něco, co je pro vás definující.
„Nechci to opakovat“
Takže tyhle otázky jsou pro vás definující?
Pro mě je definující, že se tahle země dělí na dvě skupiny lidí - na ty, co jsou v pohodě, kteří pořád mají potřebu ty ostatní poučovat. Je to tvoje chyba, víc se snaž, vezmi si dva svetry. A pak jsou ti druzí, kteří se opravdu snaží a přesto se jim nedaří dobře. A pro mě je priorita pracovat pro ty druhé.
To mi ale utíkáte z otázky.
Vás nejvíc zajímá EU a NATO, ale prostě naše principy jsou jasné a já to nechci pořád dokola opakovat.
Nemáte obavy, že by vám to mohlo rozvrátit stranu? Protože spolupráci s komunisty řada členů neskousne.
Jednotná není vůbec žádná strana. Snad kromě stran jednoho muže nejsou ve straně na všechno stejné názory, to je normální. Pro mě ta strana znamená strašně moc. A jestli si někdo myslí, že chci být poslední předsedkyní sociální demokracie, tak nechci.
Rok voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.
Řada členů věří, že když zaberete, tak máte na to, abyste udělala přes pět procent.
Je to jeden z těch tří scénářů. Ale tuhle situaci, kdy já jsem makala a všichni ostatní na mě koukali, tu jsme tu už měli. Musíme být realisté – tři roky jsme proflákali a představa, že zvládnu za pár měsíců to, na co ostatní levicové strany měly roky, je naivní.
A máte nějaký deadline? Už vám to trochu hoří přece – na dohodě závisí všechno, program, kandidátky…
My si to uvědomujeme. Věřte mi, že málokdo kouká na kalendář a na hodinky víc než já. Nastavili jsme si velmi drsný harmonogram. Kampaň už se rozjíždí teď a my do ní nesmíme nastoupit nějak později. Do programové konference 22. března chceme mít jasno.
Ale jsme v polovině ledna, volby jsou na podzim. Na mě to působí, jako když trochu nevíte, co s tím.
Asi by nebylo fajn, abych vám tady v rozhovoru řekla všechno.
Bylo by fajn, kdybyste mi řekla alespoň něco.
V příští týdnech, čtyři měsíce po sjezdu se dohodneme, co bude naše strategie. Velmi rychle si schválíme program a poučíme se z chyb minulých let. V momentě, kdy se rozhodneme, jak jít do voleb, bude to nepřehlédnutelné, to vám garantuji.
Na co budete jako sociální demokracie lákat voliče?
Naše priority jasně vyplývají z potřeb lidí. Největší časovaná bomba je bydlení. Další věc jsou nízké mzdy, kdy v Česku přestalo platit, že se lidé prací uživí. Dávky na bydlení za této vlády vzrostly na trojnásobek a to je špatně, lidé, kteří pracují, nemají potřebovat dávky na bydlení. Chceme jít cestou státních bytů, vytvořit rozsáhlý bytový fond.
Z čeho chcete takový fond zaplatit?
My ročně dáváme na dávky na bydlení 20 miliard korun. Pokud paralelně s tím dáme v příštích čtyřech letech 20 miliard na bytový fond, tak místo abychom ty peníze přesouvali do kapes majitelů bytů, tak je investujeme do vlastního majetku, který postupně začne vydělávat a zároveň budeme moci snižovat dávky. Navíc tím přispějeme k tomu, aby se cenová hladina nájmů držela na nižší úrovni.
Jak si představujete, že stát ovlivní nízké mzdy?
Jedním z nástrojů je minimální mzda. Podívejte se na Polsko, nebo třeba i Německo, o kterém se u nás teď hodně mluví.
Takže chcete minimální mzdu jako v Německu?
Mně by stačilo, kdybychom měli vyšší minimální mzdu než v Polsku. Dále jsou u nás velmi nízké platy ve veřejné sféře. Tito zaměstnanci nejvíc odnesli inflaci posledních tří let.
„Odvaha jít po velkých“
Vyjmenováváte tady spoustu věcí, z nichž některé minimálně v prvních letech budou stát dost peněz. Stejně tak váš návrh důchodové reformy počítá s výraznými náklady na státní rozpočet. Znovu se zeptám, z čeho to tedy zaplatit? Počítáte se sektorovými daněmi?
Tahle vláda kompletně rezignovala na výběr daní. Gró je lepší výběr daní, ne od těch malinkatých firem, jak to udělala tahle vláda - malé firmy a živnostníci jsou páteř ekonomiky. Ale je čas mít odvahu jít po těch velkých, skutečně obrovských firmách, podívat se na odliv zisků.
Nebojíte se toho častého, i když možná cynického argumentu, že velké firmy se zdanění vyhnou či odejdou jinam, ale zaměstnanci vám nikam neutečou?
To je zastaralý argument devadesátých let. Proč by odsud odcházely banky, když tu extrémně vydělávají? Pokud mám v nějaké zemi rekordní zisky a teď budu muset platit férovější daně, tak nedává smysl odcházet.
Všechny ty vaše priority – bydlení, zdravotnictví, lepší mzdy – budou i součástí kampaně Andreje Babiše. Jak přimět voliče, aby nevolili jeho, ale vás?
Nemyslím, že se budeme zaměřovat na nějaké soupeření. My budeme prezentovat svůj plán.
Tady nejde o to, jestli se budete s Andrejem Babišem nějak poměřovat v kampani. Ale voliči už k němu přešli a vy je potřebujete dostat zpět. Tak jak to chcete udělat?
Předvedeme to v kampani, nebudu to teď prozrazovat. Naše kompetence v sociální a zdravotní oblasti je nezpochybnitelná. A v oblasti bydlení jsem nezaznamenala žádnou stranu, která by s něčím přišla.
Co třeba zákon o podpoře v bydlení, který připravili Piráti?
Ten vychází z našeho návrhu zákona. Ale není schválený a nemyslím si, že bude. My jsme se smáli na poradě, že ministr pro místní rozvoj dělá 10 měsíců před volbami seminář, jak to udělat s bydlením. To by ještě mohlo ministerstvo udělat petici za to, aby se v Česku bydlení začalo řešit.
Tak vzpomínám si na jistého premiéra sociální demokracie, který šel těsně před volbami v čele demonstrace s transparentem „konec levné práce“. To by asi taky člověk řekl, že to tedy měl vyřešit on a ne demonstrovat s odbory…
Za premiéra Bohuslava Sobotky mzdy vzrostly o třetinu. Kdyby to tak bylo za každého premiéra, tak už to Německo dávno doženeme.
Míříte na voliče, kteří za vlády Petra Fialy zchudli. Podle PAQ Research ale právě tito voliči nejvíc volí Andreje Babiše, kterému se daří je přetahovat i od vás. Tak se zeptám ještě jednou, jak to chcete změnit?
Vím, že po mně chcete hned výsledky, ale já jsem byla zvolena před 2,5 měsíci. My budeme mít velmi realistický program, nebudeme lhát jako současná vláda.
Chcete nějak změnit formu kampaně?
Já bych teď mohla začít s těmi řečmi, že musíme být srozumitelní. Ale to my víme. Z našich chyb v minulosti se poučíme. Zaměříme se na problémy lidí, už nedopustíme, aby se nám ztratil z dohledu člověk, kvůli kterému sociální demokracie vznikla. Lidé jsou naštvaní, že jim vláda tvrdí, že se mají dobře, akorát si to neuvědomují.
Co osobnosti na kandidátky? Daří se vám někoho lákat?
Sociální demokracie má spoustu autentických osobností.
A konkrétně?
Ono se to bude hodně odvíjet od toho formátu, v jakém půjdeme do voleb.
Dejme tomu, že se do Sněmovny dostanete, je někdo, s kým byste se rozhodně nechtěli podílet na vládě?
Určitě ne se Spolu. To jejich lhaní, to je prostě moc.
Tak s Andrejem Babišem byste do vlády šli a ten rozhodně taky neříká vždycky pravdu.
Spolu je násobně horší. A pan Rakušan si zase myslí, že se promlčí kauzou Dozimetr.
A co třeba Motoristé?
Ti pohrobci Václava Klause, největšího zla české politiky? Jejich ekonomický program je jeden nesmysl za druhým. Z toho čouhá jen nadřazenost a prachy, prachy.
Seznam Zprávy v dalších dnech přinesou velké rozhovory také s lídry ostatních stran.
S kým jsme už mluvili:
Rozhovor s prvním místopředsedou hnutí ANO Karlem Havlíčkem.
Rozhovor s předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.
Rozhovor s volebním lídrem ODS a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou.
Rozhovor s mladou hvězdou Motoristů sobě Matějem Gregorem.
Rozhovor s předsedou Pirátů Zdeňkem Hřibem.