Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Co nejlépe vyladěná kandidátka je předvolební výzvou všech politických stran. Půl roku před očekávaným termínem sněmovního klání už mají některé o svých jedničkách v krajích jasno, stále však dost jmen chybí. Nicméně z toho, co je známo, už to vypadá na atraktivní a zajímavé volební souboje. Velice důležitá je pro strany pražská kandidátka, o niž je mezi straníky tradičně veliký zájem.
„Těžké váhy“ v hlavním městě
Jednání „o Prahu“ zabralo poměrně dlouho koalici Spolu. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která pražské kandidátce vévodila před čtyřmi lety, totiž oznámila, že kvůli zdravotnímu stavu do Sněmovny na podzim kandidovat nebude. Koalice tak musela na poslední chvíli s kandidátkami hýbat a místo pražské lídryně nakonec připadlo ministryni obrany Janě Černochové (ODS).
Černochovou posílí z druhého místa Jiří Pospíšil (TOP 09) a ze třetího ministr zahraničí Jan Lipavský, dříve pirátský politik, který nyní kandiduje v barvách ODS.
Pražské lídry představily i další strany. Dominantní opoziční síla, hnutí ANO, do boje o pražské hlasy zamíří v čele s místopředsedou strany Karlem Havlíčkem, jenž hlavní město vyměnil za střední Čechy, kde kandidoval naposledy.
Důležitost hlasů z Prahy si uvědomuje i Pirátská strana, která do čela kandidátky nasadila nikoliv jednu, ale rovnou dvě stranické špičky – předsedu strany Zdeňka Hřiba a místopředsedkyni Olgu Richterovou.
Piráti jsou jedním ze tří kandidujících subjektů, kteří již většinu svých krajských lídrů ohlásili. Otazník zůstává nad Královehradeckým a Zlínským krajem. Dvě jména, a to v Karlovarském a Olomouckém kraji, scházejí i hnutí ANO. Plně jasno má zatím jen koalice Spolu, další strany zatím odtajnily pouze několik jmen.
Řada bílých míst je i u Motoristů, svého pražského lídra ale partaj zná. Bude jím Boris Šťastný, bývalý poslanec za ODS, který ze strany vystoupil kvůli nesouhlasu s jejím směřováním v roce 2013. Po více než desetileté politické pauze našel útočiště právě u Motoristů a po loňské neúspěšné kandidatuře do Senátu své štěstí zkusí v čele pražské kandidátky.
Další strany své pražské lídry zatím neoznámily.
Středočeský „swing“ state
Velká pozornost politiků se dále soustředí i na střední Čechy. Jedná se totiž o nejpočetnější region, na který připadá i největší počet mandátů – v posledních volbách 26 křesel v dvousetčlenné Sněmovně. Americkou terminologií by se dal kraj označit za takzvaný „swing state“, tedy oblast, v níž není dlouhodobě dominantní jedna politická síla a – nadneseně řečeno – může zde vyhrát kdokoliv. V minulosti se to povedlo hnutí ANO, koalici Spolu, samotné ODS, ČSSD (nyní SOCDEM) a v krajských volbách i hnutí STAN.

Ve středních Čechách může vyhrát kdokoliv.
I proto do čela středočeských kandidátek strany staví své „těžké váhy“. Koalice Spolu místo udělila ministrovi dopravy z řad občanských demokratů Martinovi Kupkovi, hnutí ANO sází na někdejšího ministra školství Roberta Plagu, jenž stranu kvůli neshodám s Andrejem Babišem opustil, nyní by se ale po boku staronového kolegy do vrcholové politiky rád vrátil. Jasno mají i Piráti, které ve Středních Čechách povede bývalý partajní lídr Ivan Bartoš.
Další strany zde zatím své kandidáty nepředstavily. V řadách Starostů se nicméně jako možná jednička jeví předseda strany Vít Rakušan, který zde kandidátku vedl za koalici PirSTAN před čtyřmi lety. Navíc jde o jeho domovský kraj, byl starostou Kolína, strana ale o postu bude teprve hlasovat.
Babiš jako výzva v Moravskoslezském kraji
Nad středními Čechami přemýšlí i šéf SPD Tomio Okamura, zároveň ale pošilhává i po dalším významném regionu, kterým je Moravskoslezský kraj. Tam ho ale bude čekat konkurence zpodobněná šéfem hnutí ANO - Andrejem Babišem.
Právě tady se ANO těší dlouhodobé podpoře – zvítězilo zde ve volbách do Sněmovny v roce 2017 i 2021 a triumfovalo v loňských krajských volbách se ziskem 47 procent hlasů. Moravskoslezský kraj je také jedním ze tří regionů, kde se Babišovi podařilo ve druhém kole porazit Petra Pavla při prezidentských volbách.
Významný je kraj i co do počtu sněmovních mandátů – v roce 2021 jich z něj vzešlo 22 – a ostatní strany i sem posílají své výrazné tváře.
Že je kraj výzva, si uvědomuje i koalice Spolu, jež do čela kandidátky posílá ministra financí Zbyňka Stanjuru. Koaliční stratégové nicméně sázejí i na svoji dvojku v regionu – Moniku Brzeskovou, dříve Žídkovou. Politička a bývalá česká Miss z lidoveckých řad je totiž v regionu populární, a koalice proto doufá, že se jí podaří Babišovy vysoké preference rozmělnit.
O moravskoslezské voliče bude bojovat i koalice Stačilo!, která sem nasadí svoji nejvýraznější tvář – komunistickou europoslankyni Kateřinu Konečnou. Hnutí STAN zkraje týdne oznámilo, že zdejší kandidátku partaje povede poslankyně Michaela Šebelová. Rozhodnutí padlo i mezi Piráty, kteří nasadí bývalého poslance Lukáše Černohorského. Motoristé zde vsadí na Matěje Gregora, šéfa mládežnické organizace strany.
Fiala vs. Schillerová opět na jižní Moravě
Zatímco hnutí ANO nasadilo svého šéfa v Moravskoslezském kraji, koalice Spolu na lídra a premiéra Petra Fialu spoléhá na jižní Moravě. V regionu se utká s Alenou Schillerovou, která zde bude reprezentovat ANO.
Ze stejných pozic proti sobě Fiala se Schillerovou kandidovali již před čtyřmi lety, tehdy to skončilo vítězstvím koalice Spolu. A velký souboj mezi Spolu a ANO se zde odehrál i loni na podzim během krajských voleb - ani tehdy opoziční partaj neuspěla.
O kraj bohatý na poslanecké mandáty budou bojovat i Motoristé, které zde povede šéf strany Petr Macinka. Rozhodnutí padlo i u Pirátů, kteří do čela kandidátky nasadí ekonoma a místostarostu Dubňan na Hodonínsku Michala Švagerku.
O podobě kandidátek by mělo být jasno v průběhu dubna.