Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09, která loni v dubnu musela pod tlakem vlastní strany rezignovat na funkci ministryně pro vědu a výzkum, je zpátky. Právě teď usiluje o post středočeské jedničky za Topku na kandidátce SPOLU pro sněmovní volby.
To by jí s velkou jistotou zaručovalo, že obhájí poslanecký mandát a posílí své postavení v příští Sněmovně. Přitom ještě loni na jaře se zdálo, že v politice končí - po vyhazovu z vlády byla zahořklá, ukřivděná.
„Členství ve vládě pro mě určitě bylo důležitou politickou i životní zkušeností. Než jsem se rozhodla znovu kandidovat, byla to dlouhá cesta. Opravdu jsem si musela odpovědět na to, jestli v tom prostředí chci být, jestli mě to nelikviduje. Jestli to, co dělám, má smysl,“ říká dnes Langšádlová. „Ale vrátila jsem se k tématům jako hybridní hrozby, riziko Číny, holocaust… a smysl mi to dává,“ vysvětluje, proč si nakonec odpověděla ano.
Její snaha udržet se ve Sněmovně i po volbách se nemusí úplně zamlouvat předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové, která konec Langšádlové ve vládě zdůvodňovala tím, že „ministryně se dostatečně nevěnovala prezentaci své práce navenek“.
Revolta středočeské organizace?
Snaha udělat z Langšádlové volební jedničku v největším kraji může být také jakýsi naschvál středočeské TOP 09. Ta je dlouhodobě nejvíc kritická vůči předsedkyni Pekarové Adamové. A v této krajské stranické organizaci také najdeme nejvíc stoupenců bývalého šéfa strany Miroslava Kalouska, jenž TOP 09 loni na podzim pustil.
Byla to také středočeská Topka, která jako jediná loni v dubnu veřejně kritizovala Pekarovou Adamovou za vyhození Langšádlové z vlády. Třeba šéf TOP 09 Praha-východ Tomáš Janák to označil za „sebedestrukční, zbytečné a citelné oslabení strany navenek“. Stejně mluvili i další politici z regionu.
Hlavním soupeřem Langšádlové ve stranických primárkách o post volební jedničky je šéf poslanecké frakce TOP 09 Jan Jakob. Ten ve straně částečně oslabil na celostátním sněmu v listopadu 2023, když překvapivě neobhájil funkci místopředsedy TOP 09. Mezi ním a Langšádlovou rozhodne širší vedení středočeské organizace příští týden v tajném hlasování.
„Volební proces probíhá. Na jakém místě budu, o tom rozhodnou kolegové. A o tom zda obhájím mandát rozhodnou voliči,“ popisuje Langšádlová. Předsedkyně Pekarová Adamová se k jejímu návratu nechce vyjadřovat s tím, že volební nominace jsou vždy v rukou krajských organizací, což respektuje.
U lidovců tady vzdorují
Podobná nepříjemnost potkala při vybírání jedničky ve Středočeském kraji i další stranu koalice SPOLU - lidovce. Tam už je jisté, že si vedení strany neprosadilo kandidátku ve složení, v jakém si přálo.
Předsednictvo chtělo, aby jejich nejvýše postaveným kandidátem ve středních Čechách byl čerstvě zvolený partajní místopředseda Eduard Hulicius. A naopak si nepřálo, aby se na vyšších místech kandidátky objevila současná poslankyně Nina Nováková.
Jenže snahy radit byly spíš kontraproduktivní - středočeská krajská organizace si Novákovou zvolila jako jedničku a Hulicius odešel z nominační konference poražený.
„Respektuji demokratický nominační proces. Pro mě je to uzavřená kapitola,“ říká k tomu předseda Marek Výborný.
Část strany považuje Novákovou za neloajální, protože předkládá předem neprojednané návrhy. Které už hodněkrát zaskočily jak samotné lidovce, tak koaliční partnery.
Některé z jejích návrhů jsou navíc tak konzervativní, že je to moc i na lidovce. Například když navrhla změnu jednoho ze zákonů ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) tak, že by se rodičům malých dětí ztížil přístup ke školkám - přestože záměr koalice byl přesně opačný.
Středočeští lidovci jsou ale s její prací spokojení. „Myslím, že je to občas spíš nedorozumění nebo i záměrné překroucení věcí. Když se rozhodla kandidovat, bylo zřejmé, že u nás tu podporu mít bude. Spolupracuje s námi, je aktivní,“ chválí Novákovou krajský předseda Robert Pecha.
Místopředseda Eduard Hulicius se ve Středočeském kraji ucházel pouze o post jedničky. Když neuspěl, nedostal ani jiné místo na listině. „Věřím, že místní členové volili podle svého nejlepšího svědomí pro úspěch KDU-ČSL i koalice SPOLU ve Středočeském kraji,“ říká k tomu sám Hulicius.
Rok voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v září 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.
Po porážce se přesunul do úplně jiného kraje - bude jedničkou v tom Ústeckém. V tomto kraji naopak lidovci aktivně sháněli výše postavenou stranickou tvář - pro lidovce jde o těžký region, kde se jim dlouhodobě nedaří.
„Oslovili jsme několik známějších tváří. Protože se tu u nás snažíme, ale nikdy jsme neměli poslance. Jsem rád, že do toho Eda Hulicius, který má manželku z Loun, nakonec šel,“ říká krajský ústecký krajský předseda Jan Růžička.
Hulicius je přesvědčený, že může v obtížném kraji pomoct. „Je to kraj, který je pestřejší a zajímavější, než se zdává z Prahy. A místní občané si zaslouží, abych se o ně porval,“ dodává.