Hlavní obsah

Komentář: ODS hrozí osud Pirátů, přeskáčou je lidovci a TOP 09

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Volební komise mají plné ruce práce. Roztřídit, sečíst lístky – a pak spočítat preferenční hlasy. Ilustrační fotografie.

Z několika dobrých důvodů lze předpokládat, že kandidáti za TOP 09 a lidovce získají více kroužků než ODS. Z čehož může být po volbách pěkné mrzení nebo rovnou dramatický rozchod, jak jsme mohli sledovat minule.

Článek

Dnes to zní opovážlivě a dost nepravděpodobně: Ale co když ODS v letošních volbách čeká osud Pirátů z minulých sněmovních voleb? Tedy, že to sice budou dominantně voliči občanských demokratů, kteří dodají koalici Spolu nejvíc hlasů, ale do poslaneckých lavic díky kroužkování nakonec usednou převážně politici KDU-ČSLTOP 09.

Napadlo někoho z vás po vyhlášení výsledků sněmovních voleb říjnu 2021, že z 37 mandátů pro koalici PirSTAN získají Piráti pouhá čtyři křesla, zatímco Starostové získají rekordních 33? Že takhle propadnu Piráti, kteří byli nezpochybnitelným tahounem koalice a jejichž tehdejší lídr Ivan Bartoš suverénně vystupoval jako kandidát na premiéra?

Takový masakr motorovou pilou, že by měla jen deset procent křesel z celkově získaných pro koalici Spolu, asi ODS nečeká. Už jen proto, že voliči mají k dispozici maximálně čtyři preferenční hlasy. Koalice Spolu má potenciál ve svých silných regionech –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v Praze, středních Čechách nebo v Jihomoravském kraji –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ získat deset mandátů.

Přesto lze z několika dobrých důvodů předpokládat, že kandidáti za TOP 09 a lidovce získají více kroužků. Z čehož může být po volbách pěkné mrzení nebo rovnou dramatický rozchod, jak jsme sledovali u Ivana Bartoše s Vítem Rakušanem. Piráti to pořád vnímají jako křivdu, kterou dodnes nerozdýchali.

Připomeňme, že ve straně premiéra Petra Fialy byla už v minulých volbách patrná jistá hořkost z toho, že ze 71 křesel pro Spolu ve Sněmovně obsadila ODS po vítězných volbách „jen“ 34. Zato lidovci získali na své poměry rekordních 23 mandátů a TOP 09 pak 14.

Často bylo v ODS slyšet –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ když už držíme při životě dvě malé strany, které dlouhodobě nepřekračují pět procent, tak jim aspoň na náš úkor nedávejme větší prostor, než si zaslouží.

Rozčarování tehdy nakonec překryla euforie z porážky Babišova ANO a možnost rychle sestavit vládu s jasnou většinou v Parlamentu. A Petr Fiala kritiky odrážel nezpochybnitelným argumentem: bez spojení s TOP 09 a KDU-ČSL bychom neměli vládu, ale seděli v opozici.

Pocit křivdy ODS může být letos v září daleko větší.

Zaprvé proto, že Spolu zvažuje, jak letos dá zelenou individuálním kampaním svých politiků. Ti tak budou smět vyzývat své příznivce ke kroužkování. Doposud to bylo tabu, proti se zásadně stavěla ODS, jejíž voliči nejsou moc zvyklí dávat preferenční hlasy.

Jenže ukazuje se, jak tyhle stranické dohody stejně nefungují. Svéprávní voliči si zvykli sami hledat zajímavé tváře na lístcích, a ty kroužkovat.

I tady máme pirátské varování z minulých voleb –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Ivan Bartoš si do koaliční smlouvy se Starosty naivně prosadil zákaz individuálních kampaní a výzev k preferenčním hlasům. Aby po volbách obvinil Rakušanovo hnutí z podrazu a porušení slibu. Nechal si na to dokonce udělat analýzu, jak někteří Starostové jeli osobní agitaci, ale ta už mu byla k ničemu.

V různých volbách opakovaně vidíme, že nejvěrnější příznivce mají lidovci. Ti si své na lístcích vždy neomylně najdou, ať už jsou schovaní na jakémkoliv řádku. Pravda, voličů KDU-ČSL není zas tolik, ale potřebných pět procent z voličů, kteří dají hlas Spolu, se leckde najde dostatek, aby to stačilo k poskočení vzhůru.

V roce 2021 se do Sněmovny dostalo díky skákání sedm lidovců, třetina ze všech: Hayato Okamura, Šimon Heller, David Šimek, Marie Jílková, Michael Kohajda, Aleš Dufek a Jiří Navrátil. TOP 09 měla dva skokany –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Martinu Lisovou a Miloše Nového. A ODS jediného, Víta Vomáčku.

Přitom i v ODS by měli vědět, že když nasadí oblíbené osobnosti, jejich voliči si je také dokážou najít a kroužkovat. Krásným příkladem z roku 2017 je fantastický úspěch Martina Kupky, který se jen tak do počtu krčil na 31. místě kandidátky tehdy samostatné ODS. Ačkoliv byl na druhé straně volebního lístku, příznivci si ho tam našli. Na rozdíl od sčítacích komisařů, kteří si kroužků nevšimli. Kupkovy preferenční hlasy musel správně dopočítat až Nejvyšší správní soud.

A to je druhý důvod, proč to letos s kandidáty ODS na volebním lístku nemusí dopadnout moc dobře. Podíváme-li se na některá jména, která občanští demokraté navrhují coby lídry krajských kandidátek, pak se musíme ptát, jestli Petr Fiala opravdu považuje zářijové volby za „zásadní boj o další charakter naší země“, jak tvrdí.

Jinak si nelze vysvětlit, koho posílá do střetu s hnutím ANO.

Jan Bauer, jihočeský lídr. Pardon, ale při vší úctě k minulý zásluhám jako vyhořelý působil už před deseti lety. Karel Krejza, jednička v Ústeckém kraji. Lidé si ho spojují spíš s aférami než s jakýmkoliv tématem. Stanislav Blaha, zlínský lídr. Stávající poslanec? Neznám. Který, ukažte mi ho.

To je stejné, jak kdybychom hráli hokejový zápas se silnou Kanadou a na přesilovku místo elitní formace posílali čtvrtou lajnu. Pokud v tom teda není nějaký důmyslný záměr zmást soupeře, který vás nakonec podcení.

Ačkoliv předseda ODS a premiér Petr Fiala po loňských krajských volbách mluvil v rozhovoru pro Seznam Zprávy o poučení, že je nutné nasazovat do voleb osobnosti a aktivní politiky, nominace jeho partaje tomu zatím úplně neodpovídají.

Aby se pak po vyhlášení výsledků sněmovních voleb nedivil, že voliči Spolu, konfrontovaní s předloženou nabídkou, si skutečně osobnosti na volebních lístcích našli, ale ti se zkratkou ODS za jménem to nebyli.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. V druhé polovině září 2025 proběhnou parlamentní volby. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodní

Doporučované