Hlavní obsah

Hejtmani z ANO proti Babišovi: Chtějí do Sněmovny

Foto: Radek Vébr, Seznam Zprávy

„Pokud je někdo hejtman, tak, panebože, musí od rána do večera dělat hejtmana, nemůže dělat i poslance,“ žádá Andrej Babiš.

Někteří volební lídři hnutí ANO obhajují svou touhu kandidovat ve sněmovních volbách tím, že jsou ve svých regionech populární a že zvládnou dělat obě funkce.

Článek

V hnutí ANO se schyluje ke konfliktu mezi předsedou Andrejem Babišem a některými hejtmany. Odmítají jeho výzvu, aby v podzimních sněmovních volbách znovu nekandidovali na poslance a raději se věnovali naplno funkci v regionu.

Nejvíc o to usiluje olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk. Argumentuje tím, že on coby lídr kandidátky dokázal v regionu vyhrát poslední dvoje sněmovní i krajské volby. A také připomíná, že tolik kritizovaná kumulace funkcí voličům zas tolik nevadí.

Vyhrávám, říká o sobě Okleštěk

„V loňských krajských volbách dosáhli nejlepších výsledků lídři kandidátek, kteří v tu chvíli byli poslanci - Josef Bělica v Moravskoslezském kraji, Jana Mračková Vildumetzová v Karlovarském a já v Olomouckém. My tři jsme měli přes čtyřicet procent,“ argumentuje Okleštěk.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ladislav Okleštěk.

Jenže Andrej Babiš už loni na podzim rezolutně prohásil, že chce, aby hejtmani skončili s poslancováním. A vyzval je, aby za hnutí ANO do Sněmovny už znovu nekandidovali. „Pokud je někdo hejtman, tak, panebože, musí od rána do večera dělat hejtmana, nemůže dělat i poslance,“ hlásal neoblomný Babiš.

O tom je ostatně přesvědčený dodnes. Jenže personální nouze ho nutí postupně dělat výjimky ze zákazu. Zatím jako jediný ji dostal ústecký Richard Brabec. Hnutí ho do čela kandidátky pro krajské volby dosadilo loni na podzim na poslední chvíli - jako záskok místo z korupce obviněného Marka Hrabáče. Brabec si tehdy dal podmínku, že se po volbách 2025 zase vrátí do celostátní politiky.

Dvojití funkcionáři v ANO

  • Josef Bělica, moravskoslezský hejtman a poslanec
  • Ladislav Okleštěk, olomoucký hejtman a poslanec
  • Martin Kukla, hejtman kraje Vysočina a poslanec
  • Richard Brabec, ústecký hejtman a poslanec
  • Kamal Farhan, plzeňský hejtman a poslanec
  • Jana Mračková Vildumetzová, karlovarská hejtmanka a senátorka

O další výjimku usiluje zmíněný Ladislav Okleštěk. Ukazuje se, že v Olomouckém kraji - baště ANO, kde se hnutí těší nadprůměrným volebním výsledkům - nikoho jiného moc nemají. Zákulisní hráč Jaroslav Faltýnek to být nemůže. V regionu je pak výraznou tváří ANO snad už jen olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

Ale ten je zas na současné konzervativně-národovecké směřování hnutí příliš liberální. Kandidovat na poslance chce, žádá volitelnou pozici na volebním lístku.

„Já budu usilovat o pozici oblastního lídra za Olomouc, tedy za nedávno zesnulého kolegu Milana Ferance, který byl na této pozici předtím. O pozici lídra krajské kandidátky v tuto chvíli neuvažuji,“ říká olomoucký primátor Žbánek. Připomeňme, že Feranec byl minule v kraji číslo tři na kandidátce ANO do Sněmovny.

Koho proti Jurečkovi

Jako řešení se proto nabízí „import“ lídra na olomouckou kandidátku ANO ze sousedních regionů. Buď to může být poslankyně Margita Balaštíková ze Zlínského kraje, nebo spíše poslanec Lubomír Metnar z Moravskoslezského. „Nevím o tom, ještě mi to nikdo nenabídnul,“ směje se Metnar.

ANO teď hodně promýšlí, koho nakonec na Hané postaví, neboť lídrem kandidátky konkurenční koalice Spolu je zde výrazná tvář - ministr sociální věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL. Ve hře je dokonce i zrušení zákazu všem hejtmanům kandidovat.

„My to pravidlo nemáme vytesané do skály, bavíme se o všech variantách. Kandidátky ještě řešíme, není definitivně rozhodnuto,“ říká první místopředseda ANO Karel Havlíček. „Každopádně my ve vedení hnutí jsme proti kumulaci funkcí. Chceme, aby se naši lidé poslancování věnovali naplno. A pokud po volbách budeme vládnout, tak nás čeká hodně práce, takže ti lidé tady ve Sněmovně budou muset sedět.“

Kromě Ladislava Oklešťka a Richarda Brabce, kteří by rádi vedli ANO jako lídři do sněmovních voleb ve svých regionech, chtějí i někteří další hejtmani zůstat zároveň v parlamentu. Ale na rozdíl od této dvojice neusilují přímo o pozici jedničky na kandidátce - jen si prostě věří, že by kromě hejtmanského křesla zvládli zároveň sedět i v poslanecké lavici.

Jsou jimi moravskoslezský Josef Bělica a plzeňský Kamal Farhan. „Ještě nejsem rozhodnutý, zda budu do Sněmovny kandidovat. Ale pokud ano, rozhodně ne jako lídr, prioritou je pro mě region,“ říká Farhan. Původní profesí lékař už jedno ponížení musel zkousnout. Tři roky působil jako stínový ministr zdravotnictví, aby se pár měsíců před volbami dozvěděl, že Babiš si případně do vlády raději vezme exministra Adama Vojtěcha.

Foto: Moravskoslezský kraj

Josef Bělica si věří, že zvládne práci hejtmana i poslance.

Nejelegantněji tak „problém“ vyřešila karlovarská hejtmanka Mračková Vildumetzová. Ta loni vyměnila poslaneckou lavici za senátorskou, což je kumulace funkcí, která už v ANO tolik nevadí a je přípustná. Hejtmanka navíc dlouhodobě razí teorii, že problém není počet křesel, ale spíše kumulace odměn.

„Pokud to někdo chce dělat, tak za to nemůže brát dvě stoprocentní odměny. Za tím si stojím dodnes,“ říká Vildumetzová, jež pomohla prosadit zákon, podle něhož se druhý plat politikům o šedesát procent od letoška nově krátí.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. V druhé polovině září 2025 proběhnou parlamentní volby. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodní

Doporučované