Hlavní obsah

Glosa: Stačilo! má problém s komunisty

Jan Lipold
šéfkomentátor
Foto: Profimedia.cz

Kateřina Konečná ve štábu Stačilo! po krajských volbách v září 2024. V pozadí je ještě napsáno „Koalice KSČM, SD-SN, ČSNS a osobností“.

Stačilo! se prohlásilo za hnutí, ale zvenčí zatím vypadá jako hybridní uskupení. Čím tedy je, to by stálo za to brzy vyjasnit.

Článek

Stačilo! europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) má ve volbách ambice. Chce do Poslanecké sněmovny. Pětiprocentní preference by tomu zatím akorát odpovídaly. Ale jen v případě, že by Stačilo! nebylo koalicí, tak jako loni na jaře v eurovolbách a na podzim v krajských volbách, ale hnutím. Což už od října oficiálně je, brzy po volbách do krajů se tak zaregistrovalo.

První proměna KSČM na Stačilo! měla politicko-marketingový význam pro samotnou partaj. Druhá proměna Stačilo! z koalice na hnutí je důležitější –⁠⁠⁠ může rozhodnout o tom, kdo se po sečtení hlasů dostane do Parlamentu a složí dohromady většinu.

Hnutí stačí pět procent hlasů, dvoučlenná koalice potřebuje osm procent, tří- a vícečlenná 11 procent. U evropských a krajských voleb tohle pravidlo neplatí, Stačilo! si s ním nemuselo lámat hlavu.

Zvenčí se zdá, jako by proces proměny byl jen hladce probíhající formalitou. Stačilo! si prostě začalo říkat jinak, na web si napsalo, že je „levicové a vlastenecké hnutí, které se ujímá obrany politických, společenských a sociálních výdobytků našich předků“, a sjednocení levice pod jeho vlajkou v televizi orchestruje Miloš Zeman. Všechno běží podle plánu.

Tak prosté to ale s proměnou ani sjednocením není. Aby z toho ještě nebylo mrzení, že někdo obchází volební zákon, případně tuneluje komunistickou stranu. Zkusme popsat, v čem je nebo může být problém.

Příznačné je už to, jak je někdy Stačilo! obezřetně nazýváno „uskupením“. To není žádný terminus technicus podle zákona o politických stranách, ale obecné slovo typu „spolek“, „družina“ a podobně. Uskupením jsou i Hoši od Bobří řeky.

Obezřetnost vyplývá z toho, že Stačilo! vypadá jako hybrid. Jestli je to opravdu hnutí, tak by například mělo mít i nějaké členy, například proto, aby platili členské příspěvky. A mohlo by mít i svého předsedu nebo předsedkyni.

Jádro Stačilo!, jistěže i s volební lídryní Konečnou, si ale stranické povinnosti plní v mateřské KSČM, které Kateřina Konečná dál předsedá. Tady se nic nemění. Tím se to celé trochu zamotává.

Členem strany a hnutí může být občan starší 18 let, může být však členem pouze jedné strany nebo hnutí, stojí v zákoně, který bůhvíproč bazíruje na odlišování „stran“ a „hnutí“, ačkoli je to ve všech jeho paragrafech jedno a to samé. Prostě „partaj“.

Z toho vyplývá, že Konečná a další mohou být členy buď strany KSČM, anebo hnutí Stačilo! Ne obojího.

Bude mít Stačilo! nějaké čle⁠⁠⁠ny? Ano –⁠⁠⁠ v tom případě nemohou být členy KSČM. Ne –⁠⁠⁠ v tom případě není Stačilo! hnutí, ale prázdná schránka, která přikrývá faktickou koalici.

Pro Kateřinu Konečnou a spol. to není neřešitelná otázka –⁠⁠⁠ ale mělo by ji s předstihem před volbami vysvětlit i jiným. Komunistické členské základně a komunistickým voličům ve svém vlastním zájmu. Těm ostatním kvůli možnému podezření, že proměna na hnutí proběhla jen naoko.

Anebo komunisté skutečně začnou odevzdávat členské legitimace a přestupovat do Stačilo! Pak jde o historickou událost, jejímž důsledkem může být až to, že komunističtí poslanci se do Parlamentu už nevrátí –⁠⁠⁠ nikdy. Strana i se svým zdravým jádrem se po stu letech rozpustí v hnutí. Tedy na papíře.

Podobné dilema by přitom platilo i pro politiky SOCDEM: jestli se chce sociální demokracie se Stačilo! spojit, pak to jde buď v koalici (která potřebuje osm a víc procent ve volbách), anebo v hnutí Stačilo! (kterému stačí pět procent). Ten druhý případ ale ohrožuje i členské legitimace z Lidového domu.

Přemalovat koalici na hnutí? I když si před jeden a ten samý mikrofon stoupne jeden a ten samý lídr a říká jedny a ty samé věci, najednou to není totéž.

Doporučované