Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čapí hnízdo s Andrejem Babišem a Janou Nagyovou z hnutí ANO v květnu a červnu, kauza Dozimetr a bývalí členové hnutí STAN od června až do prosince. V průběhu roku pak projednání možného dalšího případu znásilnění exposlancem Top 09 Dominikem Ferim a také pokračování trestního stíhání předsedy SPD Tomia Okamury za rasistický plakát.
Do předvolební kampaně letos zasáhnou také soudní procesy. Podle expertů mohou některé voliče ovlivnit, těžit by z nich mohli především opoziční politici.
Pomůže Babišovi Čapí hnízdo?
„Ve vlastní prospěch mohou soudní procesy využít ti politici, kteří se snaží dlouhodobě bojovat proti systému a institucím. Soudy jsou součástí systému, kteří se oni snaží porazit nebo ho svou politikou alespoň narušit. Když to shrnu, pro hnutí STAN je kauza Dozimetr problém, se kterým budou muset v kampani pracovat. Andrej Babiš je s kauzou Čapí hnízdo spojený dlouhodobě, řeší se prakticky od doby jeho účasti v politice. Spousta lidí, kteří ho volí, má pocit, že to je jenom prostředek, jak ho poškodit,“ říká Aleš Michal, politolog z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.
Odborníci se shodnou, že kauza Čapí hnízdo, ve které Pražský vrchní soud nařídil příští jednání až na osm dní, Andreji Babišovi politické body neodnese. Předseda hnutí ANO se od ní bude chtít spíše distancovat, ostatní politici ji zároveň zřejmě nebudou mít potřebu znovu oprašovat.
„Táhne se to už léta, nikoho už moc kauza Čapí hnízdo nezajímá. Protivníci z toho nebudou chtít moc vyždímat, bylo by to jako bít mrtvého koně, nic z něho už nedostanete,“ zmiňuje Miloš Brunclík, politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Dozimetr je pro STAN špatná zpráva
Jinak to podle expertů může být v případě projednávání kauzy Dozimetr, které začne na konci června. To může přinést negativní politický dopad pro hnutí STAN, obžaloba viní v kauze devět lidí z různých trestných činů kvůli korupci při manipulacích se zakázkami pražského dopravního podniku. Mezi obžalovanými figurují například zlínský podnikatel Michal Redl či bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN).

V kauze Dozimetr je obžalovaný také bývalý politik hnutí STAN Petr Hlubuček.
„Největší smysl pro STAN dává oddělit se od těch, kteří stanou u soudu. Říct, že ti lidé z hnutí už odešli a nemají s nimi a jejich politikou nic společného. Zkomplikovat se to může tím, že se u soudu mohou teoreticky objevit nové skutečnosti, se kterými teď nelze počítat. Že se bude kauza projednávat před celostátními parlamentními volbami, je pro STAN určitě špatná zpráva,“ míní politolog Michal.
Problém může projednávání Dozimetru pro Starosty znamenat i proto, že nemají dlouhodobě silné voličské jádro a často bývají označováni jako hnutí druhé volby.
„Jsou volbou rozumu, relativně velké množství lidí zvažuje, že je bude volit. V momentě, kdy nějaký jejich představitel stane jako obžalovaný před soudem a například z toho uniknou zajímavé fotografie, je to pro ně velmi nešikovné,“ vysvětluje Karel Komínek z Institutu politického marketingu.
Podle marketéra jde v době sociálních sítí a digitálních médií, kdy jsou lidé přehlceni informacemi, u politiků především o zkratky. „Politika je obchod s důvěrou a jméno máte jen jedno. Moment, kdy se vůbec objeví název vaší politické strany vedle slova soud, vám strašně uškodí. Když kdokoliv, kdo jim nefandí, uvidí vedle sebe slova STAN a soud, nepotřebuje už nic dalšího vědět,“ přibližuje Komínek.
Okamura mlčet nehodlá, kauzu využije
U soudu může skončit také předseda SPD Tomio Okamura. Policie ho podle dřívějších informací podezírá z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo z omezování jejich práv a svobod. Plakáty podle ní měly rasistický nebo xenofobní podtext. Okamurovi teoreticky hrozí až tři roky vězení, Seznam Zprávám potvrdil, že s kauzou bude v kampani pracovat.
„Určitě s tím budeme pracovat, ano. Kampaň už máme připravenou novou, plakát byl do krajských voleb, nicméně budeme připomínat, za co mi hrozí tři roky vězení, určitě nebudeme mlčet,“ sděluje Okamura.

Tomio Okamura před posledními parlamentními volbami pořádal jarmarky dotované agrobarony. Letos hodlá v kampani využít vlastní trestní stíhání.
Podle expertů je právě předseda SPD příkladem, jak mohou antisystémoví politici v dnešní době s kauzami v politice nakládat. „Bude se prezentovat jako obhájce svobody slova a že se ho snaží politicky zlikvidovat soudy, něco jako novodobý Robin Hood,“ míní Brunclík.
Podle politologa kauzy samotné nepovedou k tomu, že by voliči odcházeli od jedné strany ke druhé. Negativní kampaň ale může část lidí mobilizovat jít volit proti těm, kteří u soudu stojí. „Že by to výrazně zamíchalo volebními výsledky, si nemyslím,“ doplňuje Brunclík.
Marketér a člen výkonného výboru Asociace Public Relations Petr Lesenský připomíná, že politický marketing je především o emocích. A jednou z nich podle něj může být také empatie.
Feri už není spojený s politikou vlády
„Třebaže se na první pohled jedná o kauzu, která zavání korupcí nebo nějakým přihráváním si veřejných zakázek, ve výsledku to vůbec nemusí znamenat, že na to politik doplatí. Bude záležet, jak chytře ji pojme jeho marketingový tým. U Dozimetru bude lepší taktika ho vymlčet, Čapí hnízdo stylizovali do boje proti vládní moci a za spravedlnost,“ popisuje Lesenský.
Speciálním případem je expolitik Top 09 Dominik Feri, který si v současné době odpykává tříletý trest vězení za znásilnění dvou dívek, jedné nezletilé, a jeden pokus o něj. Policie ho mezitím obvinila ze znásilnění další mladé dívky, pro jeho bývalou stranu to ale již téma zřejmě nebude.

Dominik Feri nastoupil do vězení v květnu loňského roku. Policie nyní otevřela další jeho kauzu.
„Doba zrychluje a voliči ho již nemají tolik spojeného se současnou Top 09 nebo obecně politikou současné vlády,“ konstatuje politolog Michal.
Jeho kolega Brunclík si také myslí, že kauza bývalého poslance s voliči tolik nezahýbe. Strana se od něj, až na výjimky typu Karla Schwarzenberga, tvrdě distancovala.
Jedinou slabinu pro koalici Spolu vidí Michal v možnosti, že by současní politici Feriho kauzu opět bagatelizovali, jako to dělal například již vzpomínaný Schwarzenberg. „To určitě nebyl dobrý přístup ke komunikaci a nemělo by se to opakovat,“ míní politolog.
Nezvykle vysoký počet soudních sporů spojených s politikou podle Lesenského tedy voliče rozhodně ovlivní. I vzhledem k tomu, že soudní spory se v některých případech týkají stran, které bojují proti současnému systému.
„Tyto strany mají přesně ten typ voliče, který se rozhoduje na základě emocí. Dlouhodobá komunikace bohužel nezabrání tomu, aby se lidé rozhodovali na základě faktů týkajících se konkrétních soudních sporů těsně před volbami,“ uzavírá Lesenský.