Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zní to možná na první pohled nepochopitelně, ale lídrům ANO udělaly radost poslední průzkumy veřejného mínění, jež zaznamenaly pokles preferencí favorita voleb.
„Šéfové nám říkali, že je to dobře a že to naše příznivce zmobilizuje,“ říká jeden z poslanců ANO, který si přál zůstat v anonymitě. „Nyní budeme strašit, že by vláda ještě mohla vyhrát. A nemáme teď říkat, ‚až budeme ve vládě, ale pokud budeme ve vládě‘.“
Babišovo hnutí, které se dlouhodobě v průzkumech pohybovalo kolem 35 procent a v některých regionech dokonce dosahovalo 40 procent, si v dubnu pohoršilo. Podle většiny agentur klesla jeho podpora zhruba k 32 procentům, výzkumníci z NMS Market Research dokonce hlásí pád až na 28 procent.
Pokles preferencí vítají hlavně lídr hnutí Andrej Babiš a místopředseda Karel Havlíček, jimž vadilo dosavadní vyobrazování ANO jako rozjetého válce, který už nic nemůže zastavit. „Ty průzkumy nám dělají medvědí službu, protože lidé mohou mít pocit, že už jsme vyhráli,“ opakovaně si stěžoval Babiš na besedách s lidmi.
Karel Havlíček zas burcoval kolegy v hnutí, aby se vysokými čísly nenechali ukolébat a věnovali se kampani opravdu naplno: „Snažím se všechny v hnutí mobilizovat. Nesmíme propadnout ani na minutku tomu, že je to vyhrané a je rozhodnuto.“
Dnes už je při pohledu na nižší čísla spokojenější. „Máme vlastní průzkumy, ty ukazují stabilní výsledek. Vždy musíte odstřihnout krajní čísla, což je například 38 nebo 29 procent. Potom jednoduchým pohledem vychází podpora 31 až 35 procent, někde uprostřed je reálný stav,“ říká Havlíček.
Euforie z minulých voleb
Euforie fanoušků ANO, že rozjetého Babiše už nic nezastaví, umocňuje kromě průzkumů také loňský triumf ve třech volbách – evropských, krajských a senátních. „Bude nutné motivovat voliče a opakovat, že se zajíci počítají až po honu a že je důležitý každý hlas,“ říká poslanec hnutí Pavel Růžička.
Experti na veřejné mínění potvrzují, jak je nebezpečná pozice jednoznačného favorita s obřím náskokem, jemuž ostatní nevidí ani na záda. „Pro mobilizaci laxních příznivců je nejvýhodnější mírné vedení. Náskok o deset nebo dokonce více procentních bodů může voliče demobilizovat,“ upozorňuje politický analytik Jan Herzmann.
Přesně v takové pozici je ANO, neboť preference druhé koalice Spolu se pohybují kolem pouhých dvaceti procent. Odstup je pořád propastný, a to i přes aktuální pokles preferencí. Ten je způsobený hlavně Babišovou sázkou na amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož nejprve adoroval a dnes kritizuje kvůli vysokým clům.
V hnutí ANO si dnes ukazují čísla z několika minulých voleb, které skoro vždy dopadly jinak, než to vypadalo rok před nimi. Jakkoliv se to dnes zdá být nemožné, v české politice se už jednou dokonale potvrdilo přísloví „pýcha předchází pád“.
Do voleb v roce 2010 mířila jako suverén ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem. Stejně jako dnes z opozice, také v těžkých časech, rovněž proti neoblíbené vládě. Paroubek ještě v lednu předvídal „vítězství ve volbách, které zazáří jako nejzářivější hvězda nad naší zemí“. Sociální demokraté měli v průzkumech 38 procent, ale o pět měsíců později ve volbách to bylo jen 22 – takže zůstali v opozici.