Hlavní obsah

Boj o místa v ANO. Poslanci odsunutí novými jmény neskrývají roztrpčení

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Helena Válková tančila loni po triumfu ANO v 1. kole senátních voleb s Andrejem Babišem. Teď se ale ocitla na nižších příčkách kandidátky.

Pět starých tváří a pět nových. Vysněná podoba první desítky na volebním lístku rozlítila „zasloužilé“ poslance Babišova hnutí, kteří museli ustoupit.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Hnutí ANO se snaží jít do voleb alespoň s několika novými tvářemi. To ale vyžaduje odsun některých současných poslanců, kteří by rádi pokračovali, na spodní místa volebního lístku. Někteří kvůli tomu neskrývají zklamání.

Třeba ve Středočeském kraji se to týká exministryně spravedlnosti Heleny Válkové a lékaře Julia Špičáka. Ona byla minule na čtvrtém místě kandidátky, teď je až na osmém, což obhajobu poslaneckého křesla negarantuje. Sice se jí to dotklo, bere to jako nevděk, ale své pocity teď oficiálně nechce dávat najevo.

Válková věří, že se posune výš

„Nebudu říkat, jak se cítím. Ani to, jestli se mě to dotklo, nebo nedotklo. Nebo jaké jsou výsledky mých legislativních aktivit, v čemž patřím mezi nejaktivnější poslance,“ odpovídá Válková na dotaz, jak sesun na kandidátce bere.

Věří, že krajský návrh ještě změní celostátní vedení ANO v čele s Andrejem Babišem, který ji na volebním lístku posune výš.

„Nechcete snad po mně, abych teď byla neloajální, že? Já jsem vždycky upřímná, někdy až moc - ke své vlastní škodě. Až to bude definitivní, tak se vyjádřím. Už jsem párkrát v minulosti byla na místech, která byla dost nepochopitelná, ale nakonec se to změnilo,“ věří Válková.

Ještě větší sešup musel zkousnout Julius Špičák, profesor a lékař, emeritní přednosta kliniky gastroenterologie v pražském IKEM. V minulých volbách byl dvojkou na kandidátce, teď je až na 15. místě. Bez preferenčních hlasů nemá vůbec šanci a s poslancováním končí.

„Tak se prostě rozhodlo, tak to prostě je, beru to na vědomí. Nejsem ani v celostátním vedení, ani na kraji, takže to nekomentuju. Tak to zkrátka je,“ snaží se Špičák nedávat najevo zklamání.

První místopředseda ANO Karel Havlíček, jenž má v hnutí na starosti Prahu a Středočeský kraj, říká, že jde o záměr - v první desítce na volebním lístku chce mít po pěti nových tvářích, které nejsou v současné Sněmovně.

„Razím to, že se nesmíme bát nových tváří. Snažíme se vyvážit zkušené harcovníky mladými lidmi. Chci, aby tam byly různé profese, zajímavé osobnosti, které mohou něčím zaujmout a rovněž respektujeme oblastní požadavky,“ vysvětluje Havlíček, jak kandidátky sestavuje a proč do parlamentních lavic tlačí kolegy z komunální politiky.

„Rozhoduje stranictví, ne kvalita“

V hlavním městě tohle nekompromisní pravidlo velmi nelibě nese poslanec Milan Wenzl. Bývalý starosta pražské části Horní Měcholupy a Hostivař byl minule na pátém místě, zatímco teď má být až jedenáctý.

„To je v podstatě nevolitelné místo. V Praze o tom rozhoduje Havlíček a jeho tým. Možná je to tím, že nejsem členem hnutí, asi se víc preferuje stranická příslušnost než kvalita. Tak to je, já s tím nic nenadělám. Jsem trošičku zklamaný, protože si myslím, že z pražských poslanců patřím mezi těch pár, kteří pravidelně chodí mezi lidi a povídají si s nimi,“ říká Wenzl.

V Jihomoravském kraji pocítil upozadění „zasloužilých“ tváří Miloslav Janulík, jenž je poslancem za ANO nepřetržitě od roku 2013. Ublížilo mu, že loni neuspěl v senátních volbách na Břeclavsku, kde ho porazil šéf Přísahy Robert Šlachta.

Babiše neúspěch naštval i proto, že Janulíkovi v kampani osobně dost pomáhal. Legendou se stal jejich volební videoklip, kde oba předstírali, že jsou členy narkomafie a počítají balíčky s drogami. To vše proto, že poslanec se svým špičatým knírem údajně vypadá jako narkobaron Pablo Escobar.

Přesto porodník-gynekolog z jihu Moravy stále doufá, že se ho Andrej Babiš nakonec ještě zastane a zasáhne. „Kandidátky se definitivně schvalují až v květnu, takže no comment,“ reaguje Miloslav Janulík na návrh kolegů v kraji, kteří ho sesadili z třetího místa až na desáté.

Podívejte se na video z doby, kdy byl ještě Janulík v šéfově milosti.Video: instagram/janulikdosenatu

Helena Válková nebo Miloslav Janulík nejsou jediní, kteří spoléhají na vedení hnutí ANO, že je ještě zachrání. Celostátní předsednictvo bude podobu kandidátek do sněmovních voleb pro všech 14 krajů definitivně schvalovat někdy na přelomu května a června. Jak známo, podle stanov Babišova hnutí je může libovolně měnit, bez ohledu na návrhy z regionů.

Odpaloval petardy, má smůlu

Třeba v Libereckém kraji bude jedničkou starostka České Lípy Jitka Volfová prosazovaná samotným Andrejem Babišem. Ustoupit jí museli nynější poslanci v regionu, Jana Pastuchová i David Pražák.

Malé drama se odehrálo v Plzeňském kraji, kde se regionální šéfové ANO pokusili zvolit jako lídra volební kandidátky stávajícího poslance Huberta Langa. V pondělí muselo zasáhnout vedení ANO, jež chce jako jedničku poslankyni Ivanu Mádlovou.

„Dostal jsem nějaké nominace od kolegů v regionu. To moje jméno zaznělo, jsem poslanec, chtěl bych samozřejmě pokračovat v práci, kterou dělám,“ vysvětloval Lang, jak se stalo, že se na pár dní ocitl v pozici lídra - s podporou plzeňského hejtmana Kamala Farhana.

Jenže vedení ANO tento návrh dost rozlítil. Bývalý policista Lang - mimo jiné velký kritik pomoci Ukrajině - je aktuálně v nelibosti Andreje Babiše kvůli incidentu z loňského silvestra. Tehdy bezohledně odpaloval ohňostroj nedaleko stájí se závodními koňmi v Bílově na Plzeňsku.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. V druhé polovině září nebo první víkend v říjnu 2025 proběhnou parlamentní volby. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodní

Doporučované