Článek
Termín voleb do Poslanecké sněmovny 2025
Parlamentní volby se konají každé čtyři roky a jejich termín vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před konáním voleb. V letošním roce proběhnou na podzim, nejspíše někdy na přelomu září/října.
Kdo může kandidovat a kdo volit
Právo být volen do Poslanecké sněmovny má každý občan České republiky, kterému je 21 let. Právo volit má každý občan, kterému je 18 let, jeho svoboda není omezena z důvodu ochrany zdraví a je způsobilý k právním úkonům.
Systém parlamentních voleb v ČR
Volby do Poslanecké sněmovny probíhají každé čtyři roky, kdy se volí 200 poslanců. Používá se poměrný volební systém. K rozdělování mandátů dochází ve dvou skrutiniích. První probíhá na základě Imperialiho kvóty, ve druhém skrutiniu se používá Hagenbach-Bischoffova kvóta.
Ke změně systému voleb do Poslanecké sněmovny došlo před volbami v roce 2021. Nejprve v únoru Ústavní soud zrušil dosavadní způsob přidělování mandátů jako nespravedlivý pro malé strany a zvýhodňující velké. Nový volební zákon byl schválen a v úterý 4. května 2021 prezidentem podepsán. Na podzim 2021 v parlamentních volbách už tak platila nová pravidla.
O systému voleb čtěte níže
Volební průzkumy k parlamentním volbám
Sněmovní volby by v únoru vyhrálo hnutí ANO se ziskem 33,5 % hlasů. Koalice Spolu by získala 18,5 %, pro STAN by hlasovalo 10 % voličů. Vyplývá to ze zveřejněného volebního modelu agentury Median. Do Sněmovny by se podle něj dostalo celkem sedm stran a hnutí, včetně Motoristů sobě, SPD, Pirátů a uskupení Stačilo!
Jak volit: Volební lístky a preferenční hlasy
Volební lístky obdrží každý volič nejpozději tři dny před začátkem voleb na adresu svého trvalého bydliště. Pokud lístky ztratíte nebo poškodíte, nic se neděje, ve volební místnosti můžete volební komisi požádat o novou sadu.
Každý volební lístek se rovná jedna kandidátní listina politické strany, hnutí nebo koalice kandidující v parlamentních volbách. Do úřední obálky, kterou vám předá volební komise, vložíte jeden hlasovací lístek vámi preferované strany, hnutí či koalice. Doplnit jej můžete o nanejvýš čtyři preferenční hlasy zakroužkováním pořadového čísla daného kandidáta. V případě udělení více než čtyř kroužků, platí pouze hlas pro danou stranu, hnutí či koalici.
Volební lístek je neplatný v několika případech – více volebních lístků v obálce, přetržené volební lístek, hlasovací lístek není na předepsaném tiskopise nebo není vložen do úřední obálky.
Volební komise a jak se do ní dostat
Náplní práce volební komise je příprava a organizace průběhu voleb, dohlížení na řádný průběh voleb, zapisování přicházejících voličů na základě předložení občanského průkazu, musí dbát na pořádek v dané místnosti, ve které členové komise sedí, a v neposlední řadě dohlíží na správnost a tajnost hlasování.
Jak se stát členem volební komise a jaká za to náleží odměna. Přečtete si v článku níže.
Voličský průkaz
Volič, který v době voleb není v místě svého bydliště nebo z jiného důvodu chce volit v jiném volebním okrsku, si může zažádat o voličský průkaz a to buď elektronicky (přes datovou schránku nebo Portál občana), písemně nebo osobně na příslušném obecním úřadu.
V případě písemné a elektronické žádosti musí být doručena na úřad nejpozději sedm dní před volbami. Osobně zažádat musí volič nebo jeho zmocněnec nejpozději 48 hodin před začátkem voleb. Voličský průkaz je možné si posléze vyzvednout nebo nechat zaslat poštou.
Korespondenční volba
Ve volbách do Poslanecké sněmovny budou díky korespondenční volbě poprvé moci hlasovat poštou Češi, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí. Pro mnoho voličů bude korespondenční volba významným ulehčením a zjednodušením, protože nebudou muset absolvovat i několikahodinové cestování na zastupitelský úřad, kam byli doteď nuceni dostavit se osobně.
Výsledky parlamentních voleb 2021
Zatím poslední volby do Poslanecké sněmovny probíhaly 8. a 9. října 2021. Volební účast byla 65,43 %. Zvítězila koalice SPOLU se ziskem 27,8 % hlasů, druhé skončilo hnutí ANO, které získalo 27,1 %. Třetí skončila koalice Piráti+STAN a nad pět procent hlasů měla také SPD. Těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny zůstala Přísaha, ČSSD nebo KSČM.