Článek

První místo v kategorii Portfolio obsadil Christian Vizl Mac Gregor (Mexiko) se souborem: Království krásy a nebezpečí.

Lachtan lovící makrely 40 mil od pobřeží San Carlos. Mezi nebezpečí tohoto krásného prostředí patří nadměrný rybolov, znečištění, plovoucí plasty a změna klimatu.

Druhé místo v kategorii Portfolio získal Zhoufan Cui (Čína). Řeka Jalu nebo také Amnokkang tvoří hranici mezi Čínou a Severní Koreou. Dřevěné vory byly na řece přepravovány tisíce let. Severokorejští lesníci každý rok od jara do podzimu kácejí stromy v pohoří Changbai a posílají je dál po řece.

S rozvojem moderního dopravního průmyslu bude tento způsob těžby dřeva postupně mizet z historie a stane se cennou součástí světového kulturního dědictví.

Třetí místo v kategorii Portfolio získal Atho Ullah (Indonésie) se souborem Ploutve predátorů. Žraloci jsou predátoři na vrcholu mořského potravinového řetězce. Od 90. let však počet žraloků černoploutvých klesá. Každý rok jsou pro své ploutve zabíjeny miliony žraloků. Na snímku rybářské lodě ve východní Jávě, Indonésie.

Snahy o regulaci rybolovu žraloků v Indonésii nejsou dostatečně účinné. Nedostatečné povědomí o roli žraloků v oceánském ekosystému představuje hlavní hrozbu pro mořský život.

První místo v kategorii Mobilní fotografie vyhrál Apratim Pal (Indie). V zimě, kdy je tok vody velmi nízký, se vytváří struktura podobná mechu a způsobuje znečištění vody.

Druhé místo v kategorii Voda obsadil Shantha Kumar Samba Shivam Laila (Indie) se snímkem: Jaký to problém! Snímek zachycuje povodně během monzunů v Bombaji v Indii. Voda byla vždy známá jako podstata života, avšak v nedávné minulosti se kvůli změně klimatu stala voda, její nadbytek i nedostatek ničivou silou.

Třetí místo v kategorii Voda získal Buchari Muslim Diken (Indonésie) s portrétem dítěte hledajícího chobotnici z rybářské vesnice v Ambonu na Moluckých ostrovech.

Čtvrté místo v kategorii Voda obsadil Sourav Das (Indie).

Páté místo v kategorii Voda obsadil Yousef Shakar Al Zaabi (Spojené arabské emiráty) se snímkem pořízeným v severovýchodním Mongolsku.

Cenu Grand Award získala Jasmine Carey (Austrálie). Samice plejtváka dlouhoploutvého odpočívá se svým nově narozeným mládětem.