Článek
Rezignace Trumpovi přistávají na stůl necelé dva týdny předtím, než prezidentský úřad oficiálně předá vítězi prezidentských voleb, demokratovi Joeu Bidenovi. A to kvůli protestům Trumpových příznivců v okolí Kapitolu, které se zvrhly v násilné nepokoje přímo uvnitř budovy Kongresu.
Tam měli američtí zákonodárci – víceméně jako formalitu – projednat finální schválení vítězství Bidena v listopadových prezidentských volbách. A protože Trump svou prohru, potvrzenou hned několikrát soudy napříč Spojenými státy, odmítl, vyzval své voliče, aby proti formálnímu zvolení Bidena příštím prezidentem „divoce“ protestovali.
Události v USA sledujeme on-line:
Násilný zmatek, který se následně rozpoutal, šokoval celý svět. A jak média, americká i světová, tak i američtí politici a odborníci nehledě na politickou příslušnost z událostí viní Trumpa. Ten teď řeší další problém – z jeho týmu postupně začali odcházet pracovníci.
Trumpová bez šéfky štábu
Ze svého postu po nepokojích v Kapitolu odchází mimo jiné personální šéfka první dámy Stephanie Grishamová. „Bylo mi ctí sloužit této zemi v Bílém domě. Jsem velmi hrdá na to, že jsem byla součástí mise Melanie Trumpové pomoci všem dětem, a také na spoustu úspěchů této vlády,“ napsala na Twitteru s tím, že ji lidé najdou na jiném, osobním účtu.
It has been an honor to serve the country in the @WhiteHouse . I am very proud to have been a part of @FLOTUS @MELANIATRUMP mission to help children everywhere, & proud of the many accomplishments of this Administration. Signing off now - you can find me at @OMGrisham ❤️🇺🇸
— Stephanie Grisham (@StephGrisham45) January 7, 2021
Rezignaci podala podle britského deníku The Independent i sociální tajemnice Bílého domu Anna Cristina „Rickie“ Nicetaová. Tu zaměstnala Melania Trumpová v roce 2017. Rezignuje i zástupkyně tiskové mluvčí Sarah Matthewsová. Ta uvedla, že „jí bylo ctí pracovat pro Trumpa, ale že ji středeční dění znepokojilo“.
Kvůli Trumpově reakci na nepokoje v okolí Kapitolu svůj post opouští podle americké CNN i Matt Pottinger. Zástupce prezidentova poradce pro národní bezpečnost prý v tomto ohledu „neměl moc věcí ke zvážení“.
Rezignaci údajně zvažují i další figury z Trumpových kruhů. Mimo jiné jeho poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien nebo zástupce personálního šéfa Bílého domu Chris Liddell.