Článek
Od podzimu platí přísnější doporučení centrální banky, jaké podmínky musí žadatel o hypotéku naplnit. Naspořená částka by měla pokrýt dvacet procent ceny nemovitosti, splátka by neměla přesáhnout 45 procent příjmu a zároveň by celková dlužná částka měla být maximálně devítinásobkem čistého ročního příjmu.
„Těžko se teď porovnávají čísla, protože před zavedením těchto opatření bylo žádostí více. Ale ten pokles byl v listopadu citelný, blížil se těm pesimistickým odhadům, které mluvily o propadu okolo 30 procent. Ale skutečně to uvidíme až někdy v březnu,“ vysvětluje v pořadu Barvy byznysu Jan Sadil z představenstva ČSOB a dřívější dlouholetý šéf Hypoteční banky.
Podle něj ale není pravda, že by se tím vlastní bydlení stalo nedostupným. „Jen se k němu nedostaneme tak rychle, jak jsme si v posledních letech zvykli. Nebo musíme ustoupit z požadavku na lokalitu,“ dodává.
Dá se očekávat, že budou klesat ceny nemovitostí? A který požadavek dělá největší problémy? Podívejte se v první části rozhovoru ve videu nahoře.
Posílí role stavebního spoření, když hypotéky zdražují? A dočkáme se lepších úroků z naspořené částky? I o tom v druhé části rozhovoru níže v textu.
Byznysový magazín Seznamu sledujte každý všední den v premiéře od 14:00 a v repríze od 21:30 (v pátek pak v 18:15) na celoplošné Televizi Seznam.
Jak nás naladit? Jednoduchý návod najdete ZDE.