Článek
Podíl nesplácených úvěrů klientů bank klesl v posledních letech na rekordně nízké hodnoty. Podíl podnikových úvěrů po splatnosti nyní činí 3,25 procenta, když před deseti lety to bylo 9,05 procenta. U spotřebitelských úvěrů tento podíl na konci září byl 4,1 procenta, zatímco ještě v roce 2015 přesahoval 12 procent. Vyplývá to ze statistik České národní banky, které ČTK poskytla Česká bankovní asociace.
„Hypoteční úvěry mají svoji ‚delikvenci‘ tradičně nízkou. Na rekordních hodnotách přes tři procenta byly naposledy v roce 2014. Koncem září 2020 jsou na 0,82 procenta. Tato hodnota je jedna z nejnižších v Evropě,“ řekl dnes ČTK hlavní poradce asociace Vladimír Staňura.
V letošním roce, který charakterizují restriktivní opatření proti šíření koronaviru, podle něj zatím na splácení úvěrů žádné zhoršení není vidět. „Naopak. V tomto roce se takzvané nevýkonné úvěry dále snižují s výjimkou nepatrného zhoršení u podniků v září. Dobré výsledky lze bezpochyby přičítat vládní pomoci a odkladům splátek,“ upozornil Staňura.
Odrazový můstek pro sledování úvěrů po splatnosti, resp. podle terminologie České národní banky nevýkonných úvěrů byl 31. října 2020, kdy skončil plošný odklad splátek. V listopadu se mají klienti vrátit ke svým splátkám. Bude proto podle Staňury zajímavé sledovat, jak se daří domácnostem a podnikům ve splácení. „První zajímavé porovnání bude k 30. listopadu 2020, které budeme mít k dispozici 31. prosince 2020, kdy centrální banka zveřejní listopadová data,“ podotkl.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek uvedla, že nenavrhne další plošný odklad splátek úvěrů. Od bank dostala závazek individuálních řešení klientů, kteří se dostanou do problémů se splácením. Šestiměsíční zákonný odklad, který platil od první vlny epidemie, skončil v sobotu. Podle bank by mohlo mít problémy s obnovením splácení deset až 15 procent klientů, kteří využili dosavadní možnosti odkladu splátek.