Článek
Ministryně Alena Schillerová byla na konci minulého týdne možná nejcitovanější členkou vlády, když byl zveřejněny její plány na zásadní změnu daní a s ní související změnu ve zdravotním pojištění, po několika dnech se však ukazuje, že už nemá podporu ani u vládního týmu.
Před zasedáním vlády ministři odmítali zejména návrh, aby zdravotní pojištění za státní pojištěnce – mj. děti, seniory a nezaměstnané – přestal hradit stát. Proti tomu se později postavil také premiér Andrej Babiš (ANO).
Nesouhlasí ani ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), s nímž Schillerová plán před tím probírala. „Ministerstvo zdravotnictví má v tomto směru jiný návrh na automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce,“ uvedl Adama Vojtěch před pondělním zasedáním vlády.
Ministryně Schillerová navrhuje, že zruší superhrubou mzdu, tedy hrubou mzdu navýšenou o odvody firem, ze které zaměstnanci platí 15% daň z příjmu. Ta by zůstala na stejné úrovni, což by ale pro státní rozpočet znamenalo výpadek v řádech desítek miliard.
Ministerstvo financí by pak tento výpadek nahradilo přenesením plateb za státní pojištěnce z rozpočtu na zaměstnance a živnostníky. Místopředseda hnutí ANO Richard Brabec zdůrazňuje, že šlo pouze o interní návrh, který měl sloužit k vnitřní debatě. Pro případně snížení daní se budou muset v rozpočtu najít peníze navíc.
„Je určitě správná cesta, že hnutí ANO řeklo, že chce snižovat daně, na druhé straně je jasné, že je to výpadek 100 miliard z rozpočtu, který by musel být kompenzován,“ uvažuje nad návrhem Brabec.
Zatímco ministři za ANO návrh opatrně kritizují, zcela neprůchozí je pro koaliční ČSSD i pro KSČM, která vládu toleruje.
„Paní ministryně nám to ani pořádně nevysvětlila a už se o tom vede čilá debata v médiích. Tohle ale opravdu nepůjde a sociální demokracie s tím nesouhlasí,“ odmítá změnu systému plateb předseda ČSSD Jan Hamáček.
Stát letos za svého pojištěnce odvádí 1 018 korun. Minimální záloha na zdravotní pojištění pro živnostníky činí 2 208 korun a pro lidi bez zdanitelných příjmů 1 803 korun.
Schillerové chce i přes odpor vládních kolegů v diskusích o změně systému plateb pokračovat. I když říká, že nelze superhrubou mzdu zrušit, pokud neprojde návrh na změny ve zdravotním pojištění.