Článek
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) stáhl z dnešního jednání vlády informaci o strategii státního podniku Lesy ČR. Řekl to na tiskové konferenci po schůzi vlády. Důvodem jsou podle něj debaty, které se kolem strategie v posledních dnech objevily.
„Strategie nabyla platnosti již schválením dozorčí radou a zakladatelem. Podnik se jí řídí od září loňského roku. Na vládu šla jen pro informaci,“ uvedl Toman. Kritiku Pirátů odmítl. „Rozumím, že se na kůrovcové kalamitě snaží některé strany získat politické body. Ale ať nezpochybňují odborné argumenty,“ dodal.
Piráti ve čtvrtek premiéra Andreje Babiše vyzvali, aby dokument vrátil Ministerstvu zemědělství k přepracování, strategie podle nich obsahuje sérii velmi podstatných vad a nesrovnalostí. Ministerstvo se proti tomuto tvrzení ohradilo.
Strategie rozvoje Lesů ČR na období od 1. 9. 2019 do 31. 12. 2024 počítá v roce 2019 se ztrátou ve výši 990 milionů korun, v roce 2020 1,9 miliardy korun, 969 milionů v roce 2021, o rok později 475 milionů korun a 248 milionů v roce 2023. V roce 2024 by se měla státní firma dostat do zisku 409 milionů Kč. Před rokem 2018 se přitom podnik pohyboval v miliardových ziscích.
„Grafy uvedené v dokumentu odhalují, že u Lesů ČR došlo ve srovnání s rokem 2014 do roku 2019 k propadu cen dříví o 46 až o 76 procent. Takto extrémní propad nemá racionální vysvětlení a neodpovídá ani vývoji na středoevropském trhu se dřevem,“ uvedl poslanec a místopředseda podvýboru pro lesní hospodářství Radek Holomčík (Piráti).
„Pro srovnání – dle poslední výroční zprávy Bavorských státních lesů došlo u tohoto sousedního státního podniku ve stejném období ke snížení cen smrkové kulatiny o 19 procent. Není ani známo, že by k tak extrémním propadům cen dřeva, k jakým došlo u Lesů ČR, došlo u Vojenských lesů a statků ČR. Autoři strategie Lesů ČR by měli nejprve řádně vysvětlit, proč je vývoj u Lesů ČR natolik odlišný, a teprve po forenzní diagnóze příčin navrhovat vládě léčbu v podobě plánu ztrátového hospodaření či vydávání dluhopisů,” dodává Holomčík.
Podle ministerstva se propad cen dříví podařilo zmírnit.
„Největší propad cen dříví byl zaznamenán v roce 2018 vlivem jednorázové možnosti vypovědět smlouvy a prodejem dříví v aukcích bez cenového limitu. Nový management státního podniku se jej však v roce 2019 snažil zmírnit a zastavit, což je zřejmé i z grafů, které jsou součástí předložené strategie,“ uvedl v reakci na prohlášení Pirátů tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
„Piráti záměrně nebo z neznalosti dané problematiky srovnávají nesrovnatelné hodnoty. Typickým příkladem tohoto postupu je manipulativní porovnání cen pouze smrkové kulatiny v Bavorsku s cenami za všechny dřeviny a všechny kvality dřeva u LČR. Srovnávání s Lesy SR je také možné, ale je nutné zohlednit podíl plochy smrku a listnatých dřevin. Při zcela rozdílném zastoupení dřevin s různou cenou je logický i odlišný celkový vývoj cen,“ dodal Bílý.
Piráti chtějí vyšetřovat
Propad cen dřeva má z velké části na svědomí kůrovec. Piráti proto poukazují na půlmilionovou pokutu od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z letošního září, kterou musely Lesy ČR zaplatit za nedostatečnou asanaci dříví napadeného kůrovcem.
Na konci dubna také policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) provedli razii v budově Ministerstva zemědělství a v sídle státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové. V květnu byl potom odvolán generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád, u kterého policisté provedli domovní prohlídku a zabavili mu počítač, tablet a telefon.
Piráti nyní i s odkazem na postup ČIŽP a NCOZ vyzvali ministerstvo k provedení forenzní diagnózy toho, proč dříví ve státním podniku zlevnilo mnohem více než jinde. Dokument to podle nich nevysvětluje správně.
„Na nekorektním popisu příčin problémů nelze stavět kvalitní strategická a koncepční rozhodnutí. Na špatných základech lze stavět jen špatná rozhodnutí, kterých bylo v Lesích ČR v posledních letech učiněno nespočet,” uvedl Pirát Holomčík.
Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové vychází nová strategie rozvoje Lesů ČR z analýz a zpráv o hospodaření, které si ministerstvo nechalo vypracovat, a státní podnik proto žádný další audit nechystá. Ministerstvo si za svojí strategií stojí.
„Žádný takový audit nechystáme,“ řekl Seznamu mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.