Článek
Jenom asi třetina účastníků průzkumu si myslí, že kabinet dokáže postup v boji proti koronaviru srozumitelně obhájit. Co se týče hodnocení opatření vlády, ale zaujímá největší část Čechů neutrální postoj. Přibližně polovina dotázaných uvedla, že kabinet něco zvládl dobře a něco špatně. Že vláda zvládá epidemii převážně špatně, si myslí 37 procent lidí. Kladně hodnotí kroky vlády jen 15 procent Čechů.
Převážnou podporu má však u lidí výměna ministra zdravotnictví. Zhruba tři pětiny Čechů souhlasí s odchodem předchozího ministra Romana Prymuly a jmenováním Jana Blatného (oba za ANO) novým ministrem. Nesouhlas se jmenováním Blatného vyjádřilo jen 15 procent dotázaných a 28 procent uvedlo, že neví, jak na jeho jmenování reagovat. Výraznější byl podíl lidí, kterým vadí Prymulovo odvolání. S jeho odvoláním nesouhlasí skoro dvě pětiny Čechů.
Prymula byl také jedním z hlavních politických aktérů, kterým lidé v průzkumu vyjádřili nejvyšší důvěru. Nyní už bývalému ministrovi důvěřuje 56 procent lidí a nedůvěřuje 42 procent. Výraznější důvěru má pouze ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), a to u 61 procent dotázaných. Nedůvěřuje mu pouze 36 procent lidí. Nadpoloviční důvěru má ještě ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), kterému věří 53 procent lidí a nevěří 34 procent.
Naopak výraznou převahu negativních hodnocení si vysloužili premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman.
Babišovi věří pouze 39 procent dotázaných a Zemanovi 32 procent. Nedůvěru naopak premiérovi vyjádřilo 59 procent lidí a prezidentovi 66 procent. Malou důvěru má také nový ministr zdravotnictví Blatný s 35 procenty. U něho však podíl kladných hodnocení přesto převažuje, protože nedůvěru mu vyjádřilo pouze 11 procent Čechů.
Průzkum prováděla agentura STEM/MARK ve středu 28. října a čtvrtek 29. října. Zúčastnila se ho zhruba tisícovka lidí.