Článek
Daňový balíček, který minulý týden schválila Sněmovna, zahrnuje zrušení superhrubé mzdy a výrazné zvýšení slevy na poplatníka. Podle kritiků přinese větší sociální rozdíly a odrazí se nejen ve výpadku v příjmech státu, ale dopadne i na rozpočty krajů a obcí. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) připraví veřejné rozpočty o 130 miliard korun.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) k tomu poznamenal, že dojde na ohrožení řady veřejných služeb a jejich financování. Liberecký kraj podle něj může příští rok úplně zrušit dotační fond a peníze bude muset hledat ve veřejné dopravě.
Nyní dopisem oslovil všechny starostky a starosty v Libereckém kraji. Konstatuje, že se v Parlamentu odehrál absurdní příběh. „Zásadní daňovou reformu nepředložila vláda, neproběhlo k ní standardní připomínkové řízení ani vyčíslení dopadů do veřejných rozpočtů. Noční chaotické hlasování zaseklo do veřejných rozpočtů 130miliardovou sekeru. Bez varování a v době, kdy obce, města a kraje připravují své rozpočty na rok 2021,“ píše Půta.
Státní rozpočet s tímto návrhem podle něj také nepočítal. „Aby bylo jasno, souhlasím s tím, že stát nemá být otesánek a všichni ve veřejném sektoru by měli chápat, že bez podnikání, výroby a spotřeby a z toho zaplacených daní stát fungovat nemůže. Ale snížit razantně daně ve chvíli, kdy jsou ekonomika i státní rozpočet v troskách, považuji za nezodpovědné šílenství,“ dodal.
Bez hledání úspor ve výdajích státu se peníze, které zůstanou lidem, podle jeho názoru jen půjčují a zaplatí je zpětně dnešní děti. „Zaplatí je i s úroky. Pro kraj znamená tento návrh dalších 540 milionů korun, které budou v rozpočtu chybět. K nim je nutné připočítat 300 milionu, které v něm chybí letos,“ vypočítal hejtman.
Starostům napsal, že je čeká šetření, hledání úspor a že to nebude jednoduché. Pro Půtu prý bude prioritou zachování veřejných služeb, které kraj zajišťuje, a udržení jejich kvality. „Vím, že v podobné situaci jste vy všichni, kteří máte na starosti městské a obecní rozpočty. Vláda a většina ANO, ODS, KSČM a SPD ve Sněmovně nás hodily přes palubu. Řada z nás zažila ekonomickou krizi v roce 2009, přežili jsme ji a zvládneme i tu současnou. Doporučuji nezapomenout. Tentokrát krize nevznikla spekulacemi v zámoří, ale díky hlasování konkrétních lidí v Praze,“ radí.