Článek
Také náčelník generálního štábu armády Birhanu Jula večer oznámil, že vojáci mají pod kontrolou středisko Tigraje. Vojsko se k městu Mekele blížilo několik dní, ráno jej začalo bombardovat.
Ahmed ve svém prohlášení uvedl, že armáda „vstoupila do Mekele, aniž mířila na nevinné civilisty“. Dobytí Mekele je podle premiéra ukončením poslední fáze vojenské operace, která začala 4. listopadu. „Mám potěšení podělit se o informaci, že jsme ukončili vojenskou operaci proti regionu Tigraj,“ uvedl premiér na Twitteru.
I am pleased to share that we have completed and ceased the military operations in the #Tigray region.
— Abiy Ahmed Ali 🇪🇹 (@AbiyAhmedAli) November 28, 2020
Our focus now will be on rebuilding the region and providing humanitarian assistance while Federal Police apprehend the TPLF clique. #EthiopiaPrevails https://t.co/WrM2BAPCD6
Jula ve svém prohlášení vysílaném televizí sdělil, že vojáci nyní pátrají po skrývajících se členech Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), což byli protivníci v boji. Nikdo z vedení Tigrajců zatím tyto zprávy nepotvrdil. Ahmed oznámil, že policie nyní hledá tigrajské vůdce. Neoznámil, zda se někteří vzdali.
Podle premiéra armáda osvobodila ze zajetí TPLF několik tisíc vojáků ze severního velitelství, které sídlilo v Tigraji. Ahmed také sdělil, že nyní federální jednotky kontrolují v Tigraji „letiště, regionální úřady, veřejné instituce a další důležité provozy“.
Podle tiskových agentur je severoetiopský stát Tigraj odříznut od světa, takže informace nelze nezávisle ověřit. V minulosti velitelé jednotek v Tigraji vydávali prohlášení odporující těm z Addis Abeby. OSN uvedla, že v regionu Tigraj, kde žije asi šest milionů lidí, dochází palivo, peníze a potraviny.
Současný konflikt propukl 4. listopadu, kdy premiér Abiy Ahmed vyslal do etiopského státu Tigraj armádu poté, co vláda obvinila politickou stranu TPLF z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Informace o průběhu bojů jsou velmi nejasné a zprávy z místa jsou těžko ověřitelné, protože v regionu je od začátku vojenské ofenzivy přerušeno telefonní a internetové spojení. Podle Reuters již v konfliktu podle neověřených informací přišly o životy tisíce osob, boji trpí také civilní obyvatelstvo.
I'm very concerned about the situation in Tigray.
— António Guterres (@antonioguterres) November 25, 2020
International humanitarian law must be respected by all parties.
I urge Ethiopian leaders to do everything possible to protect civilians, uphold human rights & ensure humanitarian access.https://t.co/wwXU9MJjLt
„Žádám etiopské vůdce, aby učinili vše pro ochranu civilistů, dodržování lidských práv a zajištění humanitární pomoci,“ napsal ve středu na Twitter generální tajemník OSN António Guterres. Podle UNICEF žije v Mekele asi půl milionu obyvatel, polovina z nich jsou děti, píše CNN.
Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43 000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc, píše AFP. „Súdán potřebuje 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun) na šest měsíců, aby mohl uprchlíkům poskytnout vodu, přístřeší a zdravotní služby,“ uvedl šéf Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi během návštěvy tábora Um Rákúbá asi 80 kilometrů od hranic s Etiopií.
Grandi vyzval dárce, aby poskytli prostředky co nejdříve. Každý den hranici z Etiopie do Súdánu přejde 500 až 600 uprchlíků, píše AFP. Podle serveru BBC News tento počet výrazně klesl od chvíle, kdy hranici do Súdánu začali hlídat etiopští vojáci.
Premiér a držitel Nobelovy ceny za mír Abiy Ahmed v pátek uvedl, že jeho vláda bude civilisty v Tigraji chránit. Konflikt považuje za vnitřní záležitost. Od svého zvolení v loňském roce se Ahmed snažil provádět demokratické reformy; propustil tisíce politických vězňů, posílil svobodu slova a pronásledoval činitele obviněné z porušování lidských práv. Z jeho progresivní agendy nebyly vynechány ani ženy.
Projevil svůj závazek k genderové rovnosti jmenováním žen do poloviny svého kabinetu. Kromě mírové dohody s Eritreou se mu podařilo angažovat v mírových rozhovorech v Somálsku a Súdánu, čímž udělal „obrovský kus práce pro celou severovýchodní Afriku“.