Článek
Podle médií se před divadlem kolem desáté hodiny večerní shromáždila skupina lidí, která skandovala například slogany proti plánované důchodové reformě. Ve vstupu do divadla demonstrantům zabránila policie.
O prezidentově přítomnosti v divadle informoval na Twitteru novinář Taha Bouhafs. Podle agentury AFP policie následně 22letého novináře zadržela, což vzbudilo kritické reakce.
„Zavíráme novináře za to, že tweetují o přítomnosti nadutce v divadle. Vítejte v Macronii,“ napsala na Twitteru poslankyně levicové strany Nepodrobená Francie Danièle Obonová.
V pátek se ve Francii již 44. den protestovalo proti plánované důchodové reformě. Součástí protestů jsou kromě demonstrací rovněž stávky, kterých se účastní především zaměstnanci železnic a městských dopravních podniků, ale také učitelé, policisté, hasiči, justiční pracovníci či zaměstnanci kulturních institucí.
Přestože stávky nadále trvají, množství zúčastněných slábne. Stávky železničářů a zaměstnanců pařížského dopravního podniku nadále pokračují, spojů ale vyjelo přece jen více než v minulých týdnech. Jak informoval deník Le Figaro, byly stávky na železnici vůbec nejslabší od počátku protestů. Strojvůdců zůstala doma méně než čtvrtina, průvodčích jen 12 procent.
V sobotu demonstranti zablokovali vstup do Louvru. Mezi přítomnými byli učitelé, zaměstnanci muzea i zaměstnanci dopravních podniků. Kvůli protestům bylo muzeum dočasně uzavřeno.
Po sledu událostí minulého týdne se zdá, že by Emmanuel Macron mohl reformy dotáhnout do konce, a to i přes odpor části veřejnosti a opozice. Sloučení nynějších 42 důchodových systémů do jednoho univerzálního a povinnost pracovat déle je jedním z hlavních cílů francouzského prezidenta, který chce zastavit budoucí zadlužování země. Se stejným plánem už ale v minulosti narazili jeho pravicoví i levicoví předchůdci.