Článek
České podnikatelky momentálně nejvíc tíží ztráta tržeb. Od března do 30. září jejich pokles pocítilo 70 procent dotázaných. Čtrnáct procent z nich dokonce o fatálně – o 90 procent. Necelé polovině, 46,6 procenta, tržby klesly o 20 až 40 procent.
Průzkum ČMAPM
70 % podnikatelek pocítilo pokles tržeb od března do 30. září.
14 % pokles o 90 %,
46,6 % o 20–40 %,
20 % firem pokles nepocítilo.
Zdroj: Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek
Problém ale je, že pokles tržeb pokračuje i nadále a skoro polovina (46 procent) respondentek nenašla novou příležitost, jak ztráty vykrýt.
„Neznamená to, že by skončily s podnikáním. Sáhnete do úspor, přestěhujete se do prostor, které nejsou tak finančně náročné. Jak je vidět na počtu firem a OSVČ, které požádaly o odklad splátek u finančních institucí, není pravda, že by podnikatelé a živnostnici čekali s nataženou rukou a čekali pomoc od státu, ale snaží se vše financovat sami ze svých rezerv,“ komentuje situaci Kateřina Haring, prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek.
Záchranné kroky podnikatelek v krizi v Evropě
Výzkum FCEM (nadnárodní asociace pro podnikatelky a manažerky Femmes Chefs d'Entreprises Mondiales) v zemích: Francie, Německo, Itálie, Maďarsko, Polsko, Španělsko, Česko.
Co ženy dělaly pro záchranu svého ohroženého podnikání:
29 % – rozvíjelo online prodej.
21 % – snížilo počty pracovních hodin zaměstnanců.
11 % – věnovalo čas zaučování a výuce nových kompetencí a dovedností.
Zdroj: ČMAPM
„Snažíte se hlavně nepropouštět lidi. Dnešní doba prověřuje i loajalitu zaměstnanců, nakolik jsou ochotni být s vámi i v těch horších časech. Právě loajální zaměstnanci dávají firmě šanci se v té krizi udržet a přežít ji,“ dodává Kateřina Haring.
Pozitivní je, že většina z oslovených si zaměstnance udržela. Celých 80 procent v průzkumu uvedlo, že jim pomáhá program Antivirus. Osm procent podnikajících žen ale muselo propustit desetinu zaměstnanců.
Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek
Asociace má 150 členek, které celkem zaměstnávají přes 20 tisíc lidí.
Jejich obrat v roce 2019 dohromady přesáhl 2 mld. Kč.
40 % členek jsou mikro firmy s obratem do 5 mil. Kč.
46 % jsou členky s malými firmami – obrat do 200 mil. Kč.
14 % firem jsou střední firmy – obrat mezi 250–500 mil. Kč.
Zdroj: ČMAPM
Přestože vládní programy podnikatelům pomáhají, má šéfka asociace, která průzkum zadala, výhrady: „Pomoc měla být určitě rychlejší. Na jaře nebylo hned úplně jasné, jak ty záchranné balíčky budou vypadat. Máme srovnání z okolních zemí, kde fungují rychle, známe to z Německa nebo ze Švýcarska,“ uvádí Haring.
Víc než rychlost je podle ní problém adresnost pomoci. „Měla být primárně rozdána do nejvíc postižených oblastí. Tady se rozdala velká spousta peněz, mnohdy i těm, kteří je nepotřebovali. Když firmy řeší pokles tržeb, jsou ochotny přeorientovat se i na nové obory, nové segmenty. Pokud ale rozpustí všechny své rezervy a zásoby, nebudou mít volný kapitál. Vláda by proto měla jasně deklarovat, že chce zabránit bankrotům, protože následné řešení těch bankrotů bude drahé a zdlouhavé pro věřitele.“
Navrhuje, aby garanční programy byly podmíněny vyhrazením na nákup nových technologií, na zlepšení digitalizace firem a tím pádem zlepšení konkurenceschopnosti.
Zajímavé také je, jak v průzkumu vyhlížejí ženy v byznysu rok 2021. Stejné tržby jako letos očekává 26 procent z nich. 74 procent je naopak připraveno na meziroční pokles. Celkově tyto firmy přijdou za letošní rok podle zastřešující asociace až o polovinu příjmů.