Článek
Nejvýkonnější asijskou ekonomikou minulého roku pravděpodobně není Čína, ale Vietnam. Jeho hospodářství nezaznamenalo pokles během jediného čtvrtletí právě v době, kdy byly ekonomiky ostatních zemí zasaženy pandemií.
Ne všechny asijské ekonomiky zatím vykázaly čísla za poslední čtvrtletí, tedy i za celý rok. Odhady serveru CNBC, které jsou podložené informacemi z oficiálních zdrojů, jako je Mezinárodní měnový fond, však ukázaly, že Vietnam všechny země na asijském kontinentu překonal.
Podle údajů zveřejněných na konci prosince vzrostla vietnamská ekonomika v roce 2020 o 2,9 procenta. To je lepší výsledek, než kterého dosáhla Čína. Ve stejném období překonala 2,3procentní růst.
„Tímto výkonem Vietnam dosáhl jednoho z největších růstů za rok v době, kdy byl zbytek světa v hluboké recesi,“ uvedli ve zprávě ekonomové z Bank of America Global Research.
Někteří analytici v posledních letech zpochybňovali věrohodnost údajů o vietnamském HDP. U řady ekonomů je však vidět optimismus a předpokládají, že ekonomický růst země letos ještě zrychlí. Bank of America předpovídá, že v roce 2021 vietnamská ekonomika poroste o 9,3 procenta, Světová banka tipuje růst o 6,7 procenta.
Země se dobře vypořádala s koronavirem
Vietnamské ekonomice pomohl hlavně způsob, jakým se dokázala vypořádat s pandemií koronaviru. Oproti sousední Číně nebyla situace ve Vietnamu tak vážná. Bylo zde zaznamenáno pouze 1500 nakažených a 35 úmrtí.
Také rostla vietnamská produkce v důsledku stálé exportní poptávky, což je podle odborníků trend, který přetrvá i v dalších letech. „Vzhledem k tomu, že Vietnam byl v posledních několika letech hlavním příjemcem trendu diverzifikace dodavatelského řetězce z Číny, vidíme v nadcházejících letech velký prostor pro růst vietnamského vývozu,“ uvedla v prosincové zprávě firma Fitch Solutions.
Východoasijská země také uzavřela několik nových obchodních dohod, například s Velkou Británii a Evropskou unií. Růst vietnamského exportu, takže i celkového hospodářského výsledku, by ale mohly ohrozit sankce ze strany USA.
Vláda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v prosinci označila Vietnam za měnového manipulátora a mohla by na dovoz z Vietnamu uvalit cla. Nový prezident Joe Biden k této věci však nemusí zaujmout stejný postoj.
Koncem roku 2020 došlo k oživení tamního sektoru služeb, který pandemie těžce zasáhla. Právě toto oživení, zejména v oblasti cestovního ruchu, určí, jak rychle se vietnamská ekonomika vrátí k předpandemickým číslům.
„Špatné vyhlídky pro odvětví cestovního ruchu budou nadále zpomalovat úplné zotavení,“ uvedl ekonom Gareth Leather z poradenské společnosti Capital Economics. Přesto je prognóza jeho letošního 10procentního růstu jednou z nejoptimističtějších na trhu.