Článek
Neštěstí se stalo kolem 10:30, kdy se propadly dva stropy v přízemí. Jeden z dělníků popsal, že slyšel jen velkou ránu. Až když vyběhl ven, zjistil, co se doopravdy stalo. Jednoho ze zavalených lidí vytáhli sami dělníci pár okamžiků po zhroucení stropů.
Takhle to vypadalo uvnitř zřícené budovy:
Na místo byli povoláni statici, kteří se shodli, že budova se může kdykoliv zřítit. Prvotní pokusy Báňské záchranné služby o stabilizaci budovy byly neúspěšné a následný pád konstrukce zasáhl jednoho z hasičů. Ten byl na místě prohlédnut záchranáři a bez žádných vážných zranění byl propuštěn.
S postupující tmou se hasiči začínají soustředit více na odstranění sutin než na hledaní další zavalené osoby. Dle vyjádření velitele zásahu hasičů Oldřicha Klegra by pak měli problémy s hlídáním čidel umístěných na zdech. V místě zásahu si postavili dřevěnou stříšku, v samotném centru pak pracují z bezpečnostních důvodů vždy jen dva z nich. Celou stavbu sledují přístrojem, který hlásí každou odchylku stěny o jeden milimetr.
„Stále ale pracujeme s tím, že tam jedna osoba je,“ podotkl Klegr. Pracovat chtějí v případě potřeby celou noc. „Tma by nás měla zabrzdit jen v řádu minut. Každopádně budeme pokračovat do té doby, než si budeme jistí, že tam nikdo není,“ dodal. Za den se při zásahu vystřídalo asi 120 hasičů.
Na místo v průběhu dne dorazila i primátorka hlavního města Adriana Krnáčová. Ta uvedla, že je třeba prověřit roli památkářů Národního památkového ústavu, který podle ní nutil projektanty k nějakým možná i nestandardním postupům. Proti jejímu tvrzení se důrazně ohradil mluvčí úřadu Jan Cieslar. Podle něho neexistuje souvislost mezi zřícením stropů a snahou památkářů o prohlášení budovy za památku. Na vině je podle něho Metrostav, který rekonstrukci realizuje.
V budově před rekonstrukcí sídlila základní škola. Po dokončení prací měla budova sloužit Vysoké škole uměleckoprůmyslové jako dílny.
Záznam z místa neštěstí: