Článek
Kvůli extrémním životním podmínkám a velké hloubce nebylo možno odebrat žádné fyzické vzorky zvířete. Noaa proto použila k zdokumentovaní dálkově ovládané robotické vozidlo nazvané Deep Discoverer, které umožňuje pořídit záběry s vysokým rozlišením, píše britský The Guardian.
Žebernatka, což je primitivní vodní živočich podobný žahavcům, dostala jméno Duobrachium sparksae. Jak je vidět v úvodním videu, jde o zvláštního želatinového živočicha.
Podle odborníků z amerického ústavu nebyl tento konkrétní druh nikdy spatřen. „Byl to nádherný a jedinečný organismus,“ uvedl v rozhovoru pro americkou CNN vědecký pracovník úřadu Mike Ford.
„Podařilo se nám získat video s vysokým rozlišením, které nám pomohlo zmapovat, co jsme viděli. Prošli jsme vědecké informace o žebernatkách a zdálo se nám jasné, že se jedná o nový druh i rod,“ dodává odborník.
Tělo žebernatky je dlouhé zhruba šest centimetrů. Její tykadla dosahují velikosti 30–50 centimetrů. Živočich je masožravý a živí se drobnými živočichy nebo jejich zbytky. Potravu pravděpodobně zachytává pomocí tykadel. Ta také slouží pro ukotvení k mořskému dnu.
Zajímavá je i struktura živočicha. Jeho želatinové tělo je průhledné a obsahuje malé řasinky. Když pulzují, tak odrážejí světlo.