Článek
Během dnešního dne ostrovy může zasáhnout životu nebezpečné vlnobití, které může způsobit škody, varovalo NHC, jež rovněž upozornilo na vzedmutí hladiny oceánu v blízkosti středu bouře. Z počátku vítr v bouři dosahoval rychlosti až 145 kilometrů za hodinu, píše agentura AFP. Postupem času ale slábnul a nyní se pohybuje směrem k ostrovům rychlostí 26 kilometrů v hodině.
Bouře podobné síly jsou na Havajských ostrovech vzácné a pevninu zasáhnou pouze zřídka. Poslední bouře, která zasáhla ostrovy, byla bouře Iniki v roce 1992.
„Je poměrně časté, že hurikány zamíří k Havajským ostrovům, ale většinou se před zásahem ostrovů rozptýlí nebo alespoň výrazně zeslábnou,“ uvedla pro stanici CNN Phila Klotzbacha z univerzity v Coloradu.
Na druhém největším ostrově Maui se v neděli rozezněly poplašné sirény. Vítr zde ohýbal palmové stromy a pobřeží zasáhlo silné vlnobití. Varování vydaly úřady také na východních ostrovech Oahu, kde leží hlavní město, a na Kauai.
O víkendu zasáhl pevninské Spojené státy další hurikán Hanna, který se vytvořil v Atlantském oceánu. Bouře, která zasáhla americký Texas, zanechala po sobě značné škody. V některých oblastech byly kvůli silnému větru přerušeny dodávky elektrického proudu. Bez proudu se v jednu chvíli ocitlo až 280 000 domácností.
USA v posledních týdnech zažívají nebývale silnou bouřkovou sezonu. V dubnu tohoto roku pustošila tornáda jihovýchodní část Spojených států. V březnu pak kvůli větrným bouřím zahynulo ve státě Tennessee nejméně 22 lidí.