Článek
Důvody jsou různé. Třeba ten, že Vladimir Iljič Lenin za ty roky zarostl stromy a k soše se nedostane jeřáb.
Jinde chybí peníze na demontáž. Třeba ve vesnici Kalčeva, kde sochu kdosi natřel zlatou barvou.
Místním přítomnost muže, který stál v čele bolševiků během ruské občanské války, jež si vyžádala 7–12 milionů obětí a osobně vydal souhlas k vyvraždění carské rodiny, nevadí.
„Za Leninovy vlády jsme tu měli dobytek a prasečí farmy, vinice a záhony zeleniny. Měli jsme všechno. Žilo tady 2100 lidí v produktivním věku. Teď jich tu je stovka a stejně tady nepracují,“ svěřil se reportérům Rádia Svobodná Evropa jeden z místních.
Ve vesnici Spaská zůstaly z Leninova pomníku jen nohy a nápis se jménem.
„Nemám ponětí, kdo to udělal. Došlo k tomu svévolně v noci. Zjistili jsme to až druhý den ráno, když jsme to uviděli. Leninova hlava ležela někde tamhle, ale už ji tam teď nevidím,“ popisuje obyvatelka Spaské.
Dětské rehabilitační centrum v Oděse má také jednu Leninovu sochu. Ale tady je sovětský diktátor vyobrazen jako dítě, a většina lidí tak ani netuší, o koho se jedná.
Vladimir Iljič Lenin byl v letech 1917 až 1924 vůdcem Sovětského svazu. Své politické odpůrce nechal během rudého teroru zavřít nebo popravit. Odhaduje se, že během jeho vlády zemřely miliony lidí hladem.
Další reportáže z produkce Rádia Svobodná Evropa najdete zde.
A můžete nás sledovat také na Facebooku.