Článek
Jak je v úvodním videu vidět, instruktorka zřejmě neví, co se za ní děje, a pokračuje ve své sestavě. Mezitím se k vojenským zátarasům přibližují další a další auta, která jsou okamžitě vpuštěna a zamíří k parlamentu.
Záběry se ihned staly hitem na sociálních sítích a z neznámé cvičitelky je celosvětová hvězda, která nevědomky zachytila první okamžiky dramatického převratu.
O pravosti videa se ihned strhla diskuse. Zda je autentické, se Seznam Zprávy snažily ověřit. V úterý ráno Khing Hnin Wai zveřejnila, že na stejném místě už točí přes 11 měsíců své taneční sestavy, a záběry z převratu jsou tudíž skutečné, informuje například britský The Guardian.
For those asking: I believe the video is very much REAL. No Chroma. Please stop conspiracy theories. I’ve done due deligence & checked all videos posted by the PE teacher from Myanmar. I’ve observed photos of the area as well. Shadow theory is rubbish. There are steps behind her. pic.twitter.com/IeHI5rMvBl
— Aditya Raj Kaul (@AdityaRajKaul) February 2, 2021
Uživatelé Redditu už cvičitelku ve Photoshopu upravili a umístili do dalších historických okamžiků, včetně zkázy vzducholodi Hindenburg nebo nedávného útoku na americký Kapitol, dodává britský deník.
Barmská armáda v pondělí vyhlásila v zemi výjimečný stav poté, co zadržela šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Myina a některé další politiky. Vedení Barmy se ujal vrchní velitel armády Min Aun Hlain.
Armáda své kroky zdůvodnila podvody při loňských listopadových volbách, v nichž podle oficiálních výsledků vyhrála vládní strana Su Ťij.