Článek
Podle svého mluvčího Wisnua Pramandity stráž tankery spatřila poprvé v neděli ráno místního času. Nebylo možné je identifikovat, protože měly stažené národní vlajky a vypnutý automatický identifikační systém. Posádky neodpovídaly ani na radiové volání.
Pramandita řekl, že byly posádky „přistiženy“ při překládce ropy z íránského tankeru Horse na panamský tanker Freya, přičemž ropa unikala i do okolního moře. Na obou lodích bylo 61 členů posádek a Indonésané je všechny zadrželi.
Mezinárodní námořní organizace (IMO) vyžaduje, aby posádky používaly identifikační technologii, protože to zajišťuje na moři bezpečnost a poskytuje informace o plavidlech. Vypnutí je možné, jenom hrozí-li útok pirátů nebo v podobných rizikových situacích. Jak píše agentura Reuters, posádky zařízení často vypínají, když chtějí zamaskovat vlastní nelegální aktivitu.
Oba zadržené tankery mají velkou kapacitu, každý je schopen naložit dva miliony barelů ropy. Dříve v lednu se pohybovaly v blízkosti Singapuru. Íránská loď Horse byla téměř stoprocentně naložená ropou, zatímco druhé plavidlo bylo prázdné. Freya plula původně pod panamskou vlajkou a podle Reuters její operaci řídí čínská firma v Šanghaji.
Írán zadržení svého tankeru nekomentoval a šanghajská firma udává jako své sídlo adresu, na níž sídlí firma jiného jména, uvádí Reuters. Podle agentury Íránci vypínají registrační zařízení svých tankerů, aby zkomplikovali možnost zdokumentovat nelegální prodej íránské ropy.
Legálnímu obchodování s ní brání americké sankce zavedené administrativou minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Na začátku ledna íránské úřady oznámily, že zadržely jihokorejský tanker v Hormuzském průlivu kvůli znečišťování moře.
Agentura AP tehdy upozornila, že Teherán mohl zadržet plavidlo i z důvodu vyjednání o uvolnění miliard dolarů, jež patří Íránu a jsou kvůli americkým sankcím zablokovány v Soulu.