Článek
Vídeň se tradičně v žebříčcích kvality života umisťuje na prvním místě. Nejinak tomu bylo v indexu společnosti Mercer ani letos. Zatímco druhé místo obsadil švýcarský Curych, který je známý i velmi vysokými náklady na život, Vídeň je v podstatě jeho opakem. Hlavně bydlení je v rakouské metropoli díky stoleté sociální politice velmi dostupné.
Přesto i vídeňské představitele nyní vylekaly rostoucí ceny pozemků a hrozba, že se trend přelije i do cen bytů a nájmů. Město se proto rozhodlo pro z tuzemského pohledu poměrně radikální řešení. Vídeňský parlament schválil nové stavební předpisy, které zavádí stavebníkům povinnost skoro v každém novém bytovém projektu vyčlenit pro „sociální bydlení“ alespoň dvě třetiny plochy.
„Pravidlo se uplatňuje, když přijde investor s tím, že chce stavět na novém pozemku a chce kvůli tomu změnit územní plán. V tom případě mu to umožníme pod podmínkou, že dvě třetiny plochy budou byty s regulovanými nájmy,” vysvětlila systém pro Seznam Zprávy vídeňská radní pro bydlení Kathrin Gaalová.
Co konkrétně se tím ve Vídni snaží skrze tyto zásahy udržet? Město samo vlastní 220 tisíc bytů a v dalších 200 tisících je právě dotovaných neboli se v nich platí regulované nájemné.
Měsíční nájemné za metr čtvereční podle údajů Wiener Wohnen v městském bytě stojí v průměru 9,5 eur (tedy 245 korun). V bytě s regulovaným nájemným to je v přepočtu 180 až 235 korun, v novém programu Smart Housing zaměřeném převážně na mladé to je potom 195 korun.
Vídeňské městské či dotované byty nejsou pouze pro chudé, ale i pro střední třídu. Žije v nich přibližně 60 procent obyvatel, teoreticky na ně má podle kritérií nárok okolo 80 % obyvatel rakouské metropole.
„To je základ našeho systému. Kdyby lidé z daní platili byty jen pro chudé, tak by jim to za chvíli vadilo. Takto ale vědí, že díky naší politice levněji bydlí či mohou bydlet i oni nebo jejich děti,“ říká nový vídeňský starosta Michael Ludwig.
Díky velkému portfoliu regulovaných bytů je poměrně nízké i tržní nájemné, které se pohybuje v přepočtu v průměru mezi 310 až 390 korunami za metr měsíčně.
V Praze město a městské části vlastní jen jednotky procent z celkového bytového fondu. Dostat se k nim je tudíž velmi těžké a tak drtivá většina uchazečů o bydlení musí hledat na trhu. A ve třetím kvartále letošního roku byla podle analýzy společnosti Trigema průměrmná cena inzerovaného nájmu v Praze 345 korun za m2 měsíčně.
Mladý Vídeňan si tak může v programu Smart Housing zažádat o nový dvoupokojový byt o rozloze 53 metrů čtverečních za 398 eur (10 303 korun) měsíčně. jeho pražský vrstevník se musí hledat na trhu, kde stejně velký byt v průměru vychází na 18 285 korun (tedy v přepočtu 706 eur).
Pražan, ač v průměru vydělává výrazně méně peněz, tak musí za bydlení zaplatit o 77 procent víc než jeho vídeňský protějšek.