Článek
Weddellovo moře má nový přírůstek, je jím obrovská ledová hora o rozloze cca 4 320 kilometrů čtverečních, kterou na satelitních snímcích zachytila i družice Sentinel-1. S délkou přibližně 170 kilometrů a šířkou asi 25 kilometrů se z ní stal největší plovoucí kus ledu na světě, a z prvního místa tak sesadil svého předchůdce A-23A, jehož rozloha činila okolo 3 880 kilometrů čtverečních.
O ledové hoře, která dostala označení A-76, informovala na svém webu Evropská kosmická agentura (ESA), která zároveň podotýká, že obří ledová masa svou rozlohou přesahuje velikost španělského ostrova Mallorca. Obří ledovou kru jako první zaznamenali vědci z British Antarctic Survey a následně ji potvrdil americký tým z US National Ice Center.
A massive #iceberg has calved in #Antarctica. The iceberg measures around 4320 sq km in size – currently making it the largest berg in the world. @CopernicusEU @esa pic.twitter.com/X6rSf8mNhx
— Alexandre Krauss (@AlexandreKrausz) May 19, 2021
„Ledovce jsou tradičně pojmenovány podle antarktického kvadrantu, ve kterém byly prvně spatřeny, pak číslem pořadí a následně, pokud se ledovec rozbije, se přidá odpovídající písmeno pořadí,“ píše ESA ve vyjádření k A-76.
Deska se oddělila od Filchnerova–Ronneové šelfového ledovce, a jak poznamenává agentura Reuters, pravidelné „otelení“ větších kusů je součástí přirozeného cyklu. Oddělení A-76 tak nesouvisí se změnou klimatu a masa se podle Teda Scambose, glaciologa z University of Colorado Boulder, pravděpodobně brzy rozlomí na dva či tři kusy.
Některé ledové šelfy podél antarktického poloostrova ovšem v posledních letech prošly rychlým rozpadem. Tentokrát již jde o fenomén, v jehož případě vědci věří, že se změnou klimatu souviset může.