Článek
Na orbitě naší planety začíná být těsno. Příští rok má být na oběžnou dráhu Země vysláno několik stovek satelitů, které se přidají k aktuálním asi třinácti stům aktivních družic, jež už kolem Země obíhají. Nových družic může být dokonce více než tisíc.
Velký nárůst množství satelitů vypuštěných na oběžnou dráhu Země přináší zvýšené riziko nebezpečných kolizí. Vědci varují před srážkami dvou družic i před kolizí družic s vesmírným odpadem. Srážky budou mít za následek vznik dalšího vesmírného odpadu.
Looking forward to talking about "mega-constellations" and #spacedebris with colleagues at the 1st day of #spacedebris2017 tomorrow pic.twitter.com/Bkggy1Weua
— Hugh Lewis (@DrHughLewis) April 17, 2017
„Masová produkce satelitů je levnější, pouhý padesátiprocentní nárůst množství satelitů v zemské atmosféře může podle počítačové simulace v následujících dvou stoletích vést ke katastrofálním srážkám," vysvětluje Hugh Lewis, docent leteckého inženýrství na univerzitě v Southamptonu pro deník Independent.
Vědci v čele se zástupci NASA dlouhodobě upozorňují, že vesmírné smetí se z oběžné dráhy odstraňuje jen velmi obtížně, lidstvo by tedy mělo v maximální možné míře zamezit jeho dalšímu vzniku.