Článek
Legendární pilotka Amelie Earhartová, první žena, která přeletěla Atlantik, „zmizela" před 80 lety nad Tichým oceánem. Nyní se však objevila fotografie, která do jejího osudu - a do jedné ze záhad letecké historie - vnáší nové světlo.
Fotografii skupinky lidí, mezi nimiž je možná Amelia Earhartová, objevil v Národním archivu USA Les Kinney. Tvrdí, že se na ní pilotka skutečně nachází i se svým navigátorem Fredem Noonanem.
Pokud by to však byla pravda, Earhartová by 2. července 1937 nad Tichým oceánem nezmizela tak, jak se dosud myslelo. Fotografie totiž pochází z Marshallových ostrovů, kde mohla pilotka přistát, a zřejmě byla pořízena americkým špiónem.
Na fotografii (podívejte se ve videu) se podle vědců nachází i pilotčino letadlo. Sama sedí v hloučku lidí, zády k fotoaparátu. Nalevo by pak mohl být její navigátor a zcela napravo i její letadlo.
Vědci proto vyslovili hypotézu, že Earhartová byla zajata a později zemřela v japonském vězení.
Nová fakta o případu přináší dokument americké televizní stanice NBC s názvem Amelia Earhart: The Lost Evidence.
V něm vědci zkoumají nalezenou fotografii podle proporcí těla a jiných znaků, odhalují vrak letadla na Marshallových ostrovech a zobrazují výpověď posledního očitého svědka, který říká, že oba letce viděl. Navíc tvrdí, že americká vláda o osudu obou letců věděla a případ přesto po dvou týdnech uzavřela.
Amelia Earhartová v roce 1928 přeletěla jako první žena na světě Atlantický oceán. Pro přelet nad celým světem jí zbývalo jedenáct tisíc kilometrů.