Článek
Sněmovna dostala poprvé na stůl zákon, který navenek přejmenuje nynější fakultní nemocnice na univerzitní, ale uvnitř skrývá důležitou změnu.
Umožňuje totiž například nemocnicím, aby mohly snáz prodávat movitý a nemovitý majetek, a tím dostaly možnost rychleji získat peníze na investice.
Ministr Ludvík to považuje za dobré, kritici se obávají, že nemocnice budou časem rozprodány.
Další problém, v němž poslanci vidí možnost, jak se ze státem řízených nemocnic stanou privátní ústavy, je způsob oddlužení.
„Problém v těch dluzích je zakopaný v tom, že i když nemocnice dostanou úvěr od státu, stejně ho nebudou moct splatit. Dostanou se do dluhové pasti. A potom se může stát, že ty nemocnice budou prodány a zprivatizovány,“ říká zdravotnický expert hnutí ANO Rostislav Vyzula.
Ministr Ludvík s ním opět nesouhlasí.
„Ty nemocnice nejsou vyváděny ze státu. Mají jen změnu právní formy a způsobu hospodaření. To bych se mohl zeptat, proč nejsou zrušeny dnes. My se snažíme ulehčit manévrovací pozici na trhu," říká.
Už podle diskuse v prvním čtení zákona je jasné, že bude předložena řada pozměňovacích návrhů. Už je avizovali například lidovci.
I hnutí ANO předpokládá, že projednávání na výborech nebude snadné. „V tom zákoně už teď vidíme celou řadu problematických míst,“ řekl předseda sněmovního zdravotnického výboru Vyzula.