Článek
Skotské referendum v roce 2014, referendum o brexitu o dva roky později nebo i loňské „vánoční“ volby. Důležité historické i politické milníky, které pomohly formovat britskou budoucnost. Mimo jiné i do nich se podle dlouho zadržované zprávy britských tajných služeb vměšovalo Rusko.
Podle dokumentu zveřejněného zpravodajským výborem britského parlamentu je Spojené království prioritním cílem. Mimo jiné kvůli blízkým vztahům se Spojenými státy a také proto, že Rusové Británii vnímají jako „západní centrum protiruské lobby“.
Intelligence and Security Committee criticise "illogical" intelligence services over their apparent unwillingness to look at Russian influence in Brexit referendum
— Sam Coates Sky (@SamCoatesSky) July 21, 2020
Key section pic.twitter.com/AuN5uDjkat
Zpráva se zabývá ruskou dezinformační kampaní, kybernetickými útoky i jednotlivci žijícími v Británii. Zpráva se zabývá ruskou dezinformační kampaní, kybertaktikou i jednotlivci žijícími v Británii. Popisuje, že se ze Spojeného království – a zejména metropole Londýn – stala v posledních desítkách let pračka na peníze. A že Britové vítají ruské oligarchy „s otevřenou náručí“. Ruský vliv na Británii se tak stal podle dokumentu „novým normálem“ s tím, že do britského byznysu a společnosti jsou integrováni lidé blízcí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Dlouhodobě se mluví o tom, že z ruských zdrojů čerpá nejvíce vládní Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. Právě šéf britského kabinetu loni odmítl zprávu zveřejnit s tím, že se dokument dostane ven nejdříve po prosincových předčasných parlamentních volbách. Na tiskové konferenci řekl jeden z členů zpravodajského výboru, poslanec Kevan Jones, že nebyl důvod zprávu nevydat už tehdy. A premiéra za to zkritizoval.
WHOAH!! So much for no smoking gun. The #RussiaReport is utterly damning about the failure of the intelligence services to protect our democratic processes.
— Carole Cadwalladr (@carolecadwalla) July 21, 2020
'In response for our written request for evidence, MI5 provided just 6 lines of text' pic.twitter.com/SplYfMOtrN
Zpráva mluví také o tom, že Británie sice zřetelně byla ruským cílem v případě vánočních voleb, s problémem ale vláda i další instituce zacházely jako s „horkou bramborou“. Podle člena zpravodajského výboru Stewarta Hosieho ze Skotské národní strany se řešení otázky ruského vměšování do voleb vláda snažila vyhnout za každou cenu. A nikdo nevěděl, zda se Rusové nepokusili ovlivnit i brexitové referendum v roce 2016, „protože to vědět nechtěli“.
Hosie podle britské BBC porovnal možný vliv Ruska na brexitové referendum se situací ve Spojených státech. Tam kvůli údajnému vměšování Ruska do prezidentských voleb před čtyřmi lety zahájili vyšetřování této domněnky. „Ruské vměšování do referenda o odchodu z EU mělo být vyhodnoceno. Udělat se to musí teď a veřejnost musí znát výsledky takového hodnocení,“ uvedl člen britského parlamentu na tiskové konferenci výboru. Nečinnost vlády zmínila skupina i v případě skotského referenda o nezávislosti.
Spy agencies "do not view themselves as holding primary responsibility for the active defence of the UK’s democratic processes from hostile foreign interference"
— Gordon Corera (@gordoncorera) July 21, 2020
Na britskou vládu se teď snáší kritika ze všech stran. Například jeden z šéfů Liberálnědemokratické strany Ed Davey uvedl, že „je ostudné, že ruské vměšování do britských voleb a referend nebylo nikdy řádně vyšetřeno“. „Zavřít před tím oči je od vlády úmyslně nedbalé, potřebujeme řádné vyšetřování role, jakou hrál ruský vliv v naší demokracii,“ napsal Davey na Twitter.
Zpráva o 55 stranách je špatnou vizitkou pro britské tajné služby, které svou údajnou pasivitou a nedostatkem zájmu umožnily vměšování „cizího nepřátelského státu do demokratického procesu“, píše se ve zprávě britských poslanců. Tajné služby nicméně podle BBC vinu necítí.