Článek
Podle mluvčí knihovny Michaely Heloňové právě vydali publikaci s názvem Ottovy Čechy / Obraz země v letech 1883 -1908. „Původně plánovaná výstava v Galerii Biblio, která ji měla doprovázet, bude s ohledem na aktuální situaci zatím k vidění virtuální formou s komentáři autorů na facebookových stránkách knihovny,“ uvedla Heloňová.
Kniha na 380 stránkách přináší více než 800 dobových vyobrazení a nejzajímavější postřehy z putování Čechami na přelomu 19. a 20. století. „V sychravých podzimních a covidových dnech nabídneme čtenářům únik do krásné přírody Čech předminulého století,“ uvedl autor publikace Lubomír Novotný, který ji napsal společně s Petrou Kubíčkovou.
Původní výpravný cyklus Čechy představuje kolektivní dílo popisující krásy umění, poezii i folklór české krajiny a čítá přes 5100 stran a 4000 vyobrazení. Obsahuje medailonky, eseje a básně předních českých literátů. Nakladatel Jan Otto spojil v 15 svazcích celé spisovatelské a malířské generace vrcholné fáze Národního obrození. „Nová publikace a také původně plánovaná výstava Ottovy Čechy / Obraz země v letech 1883 - 1908 zpřístupňuje dnešnímu čtenáři to nejlepší z tohoto monumentálního díla, které vycházelo 25 let,“ doplnila mluvčí knihovny.
Autoři nové publikace analyzovali tento monumentální vyprávěcí pramen z přelomu 19. až 20. století a hledali, jakým způsobem tzv. četli jednotliví přispěvatelé cyklu Čechy krajinu a v krajině. „Autory zajímalo, jak doboví přispěvatelé vnímali krajinu kolem sebe, zda očima historika, romantického tuláka, bojovníka za národní věc či očima přírodovědce, a jestli při putování krajinou sledovali primárně přírodní výtvory, lidi, architekturu či průmysl,“ doplnila mluvčí knihovny.
Vydáním publikace navazuje Vědecká knihovna v Olomouci na předchozí obrazovou publikaci Sbohem, monarchie nebo knihu Na Jeseníky!, která mapuje historii turistiky v Jeseníkách.